Prírodná záhrada vo februári. Vlastné priesady. A recept

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Túžite po prírodnej záhrade, ktorá by bola bio, liečivá a navyše jedlá? A samozrejme chutná?
V našom seriáli s Hankou Sekulovou, ktorej záhradka získala certifikát Prírodná záhrada, nás Hanka dnes zavedie do záhrady koncom februára, pridá recept na pŕhľavové smoothie, poradí ako na vlastné priesady a pozrieť si môžete aj čerstvé video. Dozviete sa v ňom, čo prežilo zimu, ako poslúžilo lístie opadané na jeseň, či budú zemiaky v slame…no veď čítajte  a pozerajte 🙂
A na našom Facebook profile beží veľká súťaž o 2x knihu Darujme si zdravie z vlastnej záhrady od Hanky Sekulovej!

Február je ešte čas, keď sa väčšina prírody iba začína pomaličky prebúdzať po zimnom chladnom spánku.

V uplynulých dňoch občas prebleslo zubaté slniečko, celý mesiac sa striedali teplejšie dni s upršaným počasím. Počasie bolo viac vlhké, ako suché. Väčšina záhrady je tak pokrytá rozmočenou pôdou, spod ktorej nesmelo začínajú vykúkať prvé jarné bylinky, kvety, ako aj zelenina.
Snežienky, krokusky, čemerica, narcisky, podbeľ.
Do toho z jesene cibuľky, pažítka a cesnak s mrkvou a petržlenom. Kvitne jazmín nahokvetý.
Všetko je tak, ako má byť. Príroda je príroda a dokáže si poradiť aj s dažďom.  A hniezda si začínajú stavať vtáci. Aj naše sliepky liliputky, začali po zimnej prestávke znášať opäť chutné vajíčka.

cesnak mrkva

Cesnak a mrkva v prírodnej záhradke.

Pripravte sa na jar

Zatiaľ sa ešte nedá veľmi v záhrade vŕtať sa v zemi, takže to je ideálny čas na zháňanie vhodných semien na vypestovanie vlastných priesad. Február v záhrade je totiž ešte stále viac skôr v prípravnej a plánovacej fáze.

Ostrihala som zvyšky zaschnutých rastlín. Zámerne totiž  nechávam cez zimu všetko tak, ako je zarastené – kvôli prezimovaniu rôznych živočíchov a tiež ako zdroj potravy. Začala som pripravovať záhony na ďalšiu sezónu, rozhodila som kompost (z nášho kompostoviska) a zamulčovala som niektoré časti slamou.
Vysiala som hrášok, ktorý budem siať priebežne na viacerých miestach, pretože ho máme veľmi radi.
Vysiala som tiež reďkovky, šaláty, špenáty, rukolu.  Niečo priamo, niečo pod malé fóliovníčky a niečo do pareniska. PET fľaše používam tiež ako minifóliovníky. Aspoň ich nejako využijem.
Posadila som jarný cesnak a cibuľky sadzačky.

 

Vlastné priesady

Robím priesady na gigant kaleráby, paradajky a zmiešané všeličo (mám to napísané na papieriku, ako bazalky, mangold a iné :-)).  Tento rok som sa rozhodla nerobiť priesady v dome za oknom, ale rovno vonku.  V priesadkovačoch pod minisklenníkom.  Skúšam aj uhorky z vlastných semien (nie F1), čo to spraví.

Keďže sa snažím dodržať dni Lunárneho kalendára, postupujem podľa vhodných dní na konkrétne úkony a rastliny.

Presvetľujeme prerastené rastlinky, skrátila som maliny, černice, vinič, goji.  Skúšala som skrátiť kiwi, ale mi začala slziť (vytekať miazga), tak to nebol dobrý nápad.

podbeľ lekársky

Zasaďte si do záhradky aj podbeľ lekársky.

Aké semená do prírodnej záhrady?

Február sa však nesie najmä v znamení semien a plánovania.
Skôr, ako sa rozbehnete do obchodov zháňať vhodné semená, napíšem teraz o nich niekoľko viet.

Aké semená sú teda vhodné do prírodnej záhrady?
Najvhodnejšie sú samozrejme vlastné semená z minuloročných úrod, pretože sú z rastlín, ktoré sú už adaptované na konkrétnu záhradu a jej podmienky. Pokiaľ ale také nemáme (tiež nemám zo všetkých rastlín a plodín, aj keď máme veľa vlastných), ďalšou dobrou alternatívou je opýtať sa susedov alebo známych.  Hlavne takých, ktorí nestriekajú a nepoužívajú pri pestovaní žiadnu chémiu.

Keď sme zlyhali aj tam (alebo nám nedajú, pretože vlastné semená začínajú byť naozaj vzácnosťou), skúsime ešte niekoľko vhodných zdravých tipov z rôznych napríklad aj Facebook skupín (výmena semien/sadeníc/rastlín).

Keď sme už naozaj ani tam nezohnali, čo sme potrebovali, skúsime kúpiť cez semenné banky, ktoré majú staré krajové odrody.  Zoznam takýchto semenných bánk som uviedla v knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady – nájdete na strane 255.

priesady

Vlastné priesady si zamiluje každá prírodná záhrada 🙂

Týmto semenám sa vyhýbajte

No a keď si budete chcieť zľahčiť hľadanie a pôjdete do najbližšieho obchodu zo záhradným sortimentom, aspoň si prosím prečítajte, čo je napísané na obaloch.  Pokiaľ uvidíte napísané F1 alebo „hybrid“, sáčok položte pekne naspäť do police a utekajte preč :-).
Ale nie, žartujem.  Neutekajte, ale zoberte iný vrecúško, ktoré to napísané nemá.

Prečo?
Pretože sú to rôzne krížence, geneticky modifikované semená, z ktorých vyrastú prešľachtené rastliny, o ktoré sa treba vo zvýšenej miere starať – teda striekať, hnojiť, polievať.  Také rastliny veru do prírodných záhrad nie sú vhodné.
Okrem toho z F1 hybridov si neviete odložiť semená na ďalšiu sezónu.  Tieto rastliny sú neplodné, alebo sú bez semien, alebo majú hluché semená, alebo zo semien vyrastie niečo nepredvídateľné.
Takže hor sa do zháňania vhodných semien odolných rastlín a plodín. Pre všetky prírodné záhrady existujúce a aj tie budúce.

Viac o našej záhradke, ako sa jej darilo vo februári
nájdete vo video seriáli v časti
„Február v prírodnej záhrade“.

Recept na záver

Keďže začína vykúkať superliečivá a jedlá pŕhľava, podelím sa s vami o recept na pŕhľavové smoothie.
Prečo pŕhľavové? Pretože táto liečivá rastlinka, ktorú neprávom zaraďujeme medzi burinu má silné detoxikačné účinky v rámci jarnej očistnej kúry.
Okrem toho obsahuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré nám všetkým po zime tak chýbajú.  Dokonca vraj obsahuje viac železa, ako špenát.  Má aj vysoký obsah prepotrebného draslíka.
Takže natiahnime si rukavice (mladá rastlinka totiž pŕhli naozaj statočne) a poďme do záhrad nazbierať mladé výhonky všestrannej pŕhľavy!

Pŕhľavové smoothie

Suroviny: niekoľko mladých výhonkov umytej pŕhľavy, jedno jablko, banán, mrazené bobuľoviny zo záhrady (posledné zásoby čiernych a červených ríbezlí, malín, černíc), pomletá škorica a samozrejme ľanové semienka. Na zriedenie hustoty voda.
Všetko pekne spolu rozmixujeme na kašu v hustote, ako nám chutí.
Veľmi dobré na popíjanie počas čistiacich dní (my sme si doma určili pondelky za očistné).  Ľanové semienka pomôžu zároveň prečistiť naše vnútorné kanalizačné vedenie.

Dobrú chuť a hlavne doslova NA ZDRAVIE!

pŕhľava

Smoothie z pŕhľavy je mimoriadne zdravé.

 

Do videnia a do čítania v ďalšom marcovom čísle.
Snáď som na nič nezabudla.  A ak áno, tak ďalšie informácie o našej prírodnej jedlej liečivej permakultúrnej záhrade nájdete na www.prirodne-zahrady.sk a tiež v knihe Darujme si zdravie z vlastnej záhrady.

A nezabudnite na súťaž o 2x knihu Darujme si zdravie z vlastnej záhrady na FB profile LepšíDeň.sk.

LD FB

Hanka


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.