Záhrada v januári. Na čo nezabudnúť a čo je dobré urobiť už teraz?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Začiatok roka je pre záhradu i záhradkárov ešte stále oddychový. Príprava na jarnú sezónu sa rozbehne až o niekoľko týždňov. Hoci práce nie je veľa, zopár povinností sa v záhrade predsa len nájde. Na čo netreba zabudnúť a ako má vyzerať záhrada v januári? Poradíme.

 

Záhrada v januári – práce a tipy

Zeleninový záhon

Ak nepestujete zimnú odrodu paštrnáku, petržlenu alebo ružičkového kelu, v zeleninovom záhone nebudete mať čo robiť. Na jarnú výsadbu je ešte dostatok času.

Namiesto toho radšej skontrolujte uskladnenú zeleninu. Prezrite pivnicu alebo parenisko, kde ju máte schovanú, a vyberte všetky kúsky, ktoré začínajú hniť alebo klíčiť. Takáto pravidelná kontrola je veľmi dôležitá, inak by sa od hnilej zeleniny mohla pokaziť aj zdravá úroda.

Ak sa vám zásoby koreňovej zeleniny zo záhradky rýchlo míňajú, vyskúšajte klíčkovanie. Je to výborný spôsob, ako aj v zimnom období prijať do tela cenné živiny zo zelených rastliniek. Naklíčiť môžete žeruchu, rukolu, brokolicu či dokonca červenú kapustu. Celý proces trvá len niekoľko dní a zaobídete sa aj bez špeciálnej klíčiacej misky. Stačí navlhčiť vatu, posypať ju semienkami a čakať. Vatu nezabudnite pravidelne kontrolovať a zvlhčovať, aby nevyschla.

Na konci januára môžete začať rozmýšľať o tom, akú zeleninu by ste chceli v novej sezóne pestovať. Pokojne si dopredu nakúpte aj niektoré semienka. Vyhnete sa tak jarnému zhonu. Ak máte vyhrievaný skleník, môžete si z nich pripraviť sadeničky na jarné rýchlenie.

 

Ovocný sad

Ani ovocné stromy nepotrebujú počas chladných mesiacov veľa starostlivosti. Ak však teplota vystúpi viac dní po sebe na 2 až 5 stupňov (môže to byť aj začiatkom februára), môžete začať s presvetľovacím rezom. Použite naň klasickú ručnú alebo akumulátorovú pílu.

záhrada v januári akumulátorová pílka a rez stromov

 

Rezom odstráňte všetky choré, polámané a zle rastúce konáre. Cez strom tak bude prenikať viac svetla a vy sa neskôr budete tešiť z krajšej úrody. Ak na strome pri rezaní vzniknú väčšie rany, potrite ich voskom. Ten ich ochráni pred nečakanými mrazmi. Ak máte v záhrade stromy, ktoré príliš nerodia, prerežte ich nahrubo a odložte pár odrezkov na štiepenie.

Všetky pne a silnejšie spodné konáre natrite ochranným náterom z vápna. Ak by náhodou ešte poriadne prituhlo, kôra vďaka nemu nepopraská.

 

Okrasné stromy a kvetinový záhon

Ak január prekvapí veľkou snehovou nádielkou, nezabudnite napadaný sneh pravidelne odpratávať z ihličnatých a okrasných kríčkov. Hrubú vrstvu snehu by konáre nemuseli uniesť. Ak máte vysadené mladé ihličnany, môžete im koruny zviazať špagátom.

Skalku a kvetinové záhony prikryte (ak ste tak neurobili ešte na začiatku zimy). Využiť môžete napríklad čečinu z vianočných ikebán alebo orezané konáriky z vianočného stromčeka. Keď sa náhodou príliš oteplí, čečinu dajte dočasne dole, aby sa rastliny nezaparili a nezačali hniť.

záhrada v januári záhony

 

S príchodom vyšších teplôt môžete takisto začať s presvetľovaním a odstraňovaním poškodených konárov na okrasných stromoch. Skontrolujte aj zazimované kvety a trochu ich polejte. Prelom januára a februára je ideálnym časom aj na prípravu odrezkov na množenie (napr. z muškátov).

práca na záhrade ročný kalendárPrečítajte si tiež
Práce v záhrade. Ročný kalendár pre záhradku i balkón.

Využite tento pokojný čas v záhrade tiež na skontrolovanie náradia a jeho opravu alebo výmenu. Nezabudnite ani na prikrmovanie vtáčikov, ktoré prinesú do vašej záhrady život aj v zime.

— PR článok —
Foto: bigstockphoto.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.