Januárové knižné novinky. Krimi, romance aj nádherné detské knižky | 8 tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čítanie robí radosť, pomáha zrelaxovať, dokáže vás preniesť do rôznych svetov… a podľa vedcov dokonca predlžuje život. Stačí pár stránok denne, kapitolu či dve pred spaním.
Ak aj vy patríte medzi milovníkov kníh, prinášame vám januárové knižné novinky. 8 tipov z rôznych žánrov, či už krimi a trilery, romance, fantasy, niečo pre deti, ale aj knihu, ktorá vás naučí, ako sa nedať nachytať na internete od podvodníkov a špekulantov.
Je to náš výber z viacerých vydavateľstiev ako Ikar, Slovart, Albatros Media, Tatran, či Slovenský spisovateľ. Tých noviniek je samozrejme oveľa viac, ale snáď vás aspoň trochu inšpirujeme 🙂

 

Januárové knižné tipy

Január býva na nové knihy trošku skúpejší, vydavatelia sa len rozbiehajú, no verte, že tento rok si určite vyberiete. Medzi novinkami sú aj viaceré známe mená ako Suzanne Collinsová, autorka slávnej série Hry o život. Tiež kráľovná historických romancí Mary Baloghová, či Lucy Maud Montgomeryová (séria o Anne zo Zeleného domu), Elle Kennedyová, aj Leonrad Cohen.

ikona knihy1. Ohňová zem (Pascal Engman) | KRIMI

januárové knižné novinky - Ohňová zemTohto severského autora asi nepoznáte, ale poznačte si jeho meno – Pascal Engman. Ohňová zem je prvý príbeh zo série so svojráznou policajnou inšpektorkou Vanessou Frankovou. Výborná detektívka o zločinoch, ktoré sa odohrávajú v niekdajších podzemných bunkroch nacistických Nemcov…

V Štokholme začnú miznúť bohatí finančníci, čoho sa prirodzene chopia aj médiá. Potom miznú aj deti ulice, prisťahovalci, po tých už ale nikto nepátra. Polícia nedokáže zastaviť zločineckú organizáciu s názvom Légia, ktorá vládne štokholmskému podsvetiu. Ale o zvláštne zmiznutia sa začne zaujímať Vanessa Franková, tvrdohlavá a svojská policajná inšpektorka, ktorá riskuje všetko, aby na vlastnú päsť vypátrala, kto uniesol mladú dievčinu zo Sýrie…

V príbehu sa dozviete o nemeckej kolónii s názvom Colonia Dignidad, ktorá sa nachádza v Čile a kde od roku 1961 sexuálne zneužívali deti. Viacerí z páchateľov boli bývalí príslušníci SS, ktorí sa dostali do Čile prostredníctvom tajnej siete nacistických sympatizantov.
Ohňová zem je dramatický a miestami brutálny krimiromán v duchu severských autorov. Na pozadí detektívnej zápletky sa dozvedáme o dôležitých udalostiach, ktoré sme ani netušili. Dynamický príbeh a autor dokáže ešte zrýchľovať tempo. Rýchlo si obľúbite tvrdohlavú a ľadovo chladnú inšpektorku Vanessu.
Vychádza vo vydavateľstve Ikar.

 

 

ikona knihy2. Takmer úplne normálna (Hannah Sunderland) | ROMANTIKA

januárové knižné novinky - Takmer úplne normálnaAk máte chuť na očarujúci príbeh v štýle Jojo Moyesovej, siahnite po novinke Takmer úplne normálna, ktorá vás pobaví, zahreje a pohladí. Spoznáte Effie, ktorá je tak trochu smoliarka. V živote sa jej nič nedarí. Jej kamarátky si už budujú kariéru a oslavujú zásnuby. Ďalší majú život vyriešený… len ona žije u rodičov a po večeroch vyplakáva pri fľaši vína, pretože ďalšie rande skončilo katastrofou. Effie miluje len jediné a tou je práca v kníhkupectve. Tam sa môže stratiť v cudzích príbehoch a zabudnúť na svoje starosti a nezdary.

Potom však stretne Thea. Ani on nie je dokonalý, ale až priveľmi dobre vie, že život nie je samozrejmosť. No a Theo jej spíše zoznam trinástich úloh, ktoré má Effie splniť, aby prekonala sama seba a v živote jej už nič nechýbalo. Spoločnými silami plnia jednu úlohu za druhou a ich láske, zdá sa, nič nestojí v ceste. No osud nečakane zamieša karty. Theo sa s Effie rozíde a neprezradí jej prečo…

Takmer úplne normálna je svieži a príjemný ľúbostný príbeh, ktorý autorka Hannah Sunderland vyrozprávala naozaj citlivo a zo srdca.
Niekedy sa príliš sústredíme na okolie, iných ľudí, porovnávame a hodnotíme…a pritom nám unikajú veci, ktoré sme dosiahli. Nedokážeme ich oceniť a uspokojiť sa. Nájsť rovnováhu a úctu k sebe samým. A je úžasné, ak vám do života vkročí niekto, kto vás vie z tejto ulity sebaľútosti a smútku vytiahnuť. Niekto, kto dokáže vo vás prebudiť túžbu a chuť po živote…
Vychádza vo vydavateľstve Ikar.

 

 

ikona knihy3. Špión a zradca (Ben Macintyre) | TRILER

januárové knižné novinky - Špión a zradcaZnámy autor špionážnych trilerov John le Carré označil túto knihu za „najlepší skutočný špionážny príbeh, aký som kedy čítal.“ A Bill Gates zasa o ňom povedal, že je rovnako vzrušujúci, ako jeho obľúbené špionážne romány.

Špión a zradca je skutočný príbeh Olega Gordijevského, o ktorom ste asi nepočuli….no jeho osud vás ohúri. Gordijevskij bol agentom ruskej KGB, bystrý, kultivovaný, šikovný, ale veľmi rýchlo začal považovať komunistické zriadenie Sovietskeho zväzu za zločinecké, barbarské, neschopné reformy. A aj preto začal pracovať pre britskú tajnú službu MI6.

Ten jeho príbeh je naozaj fascinujúci – napríklad veľmi nepríjemne ho zaskočil vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 a aj to prispelo k jeho takpovediac zrade, keď začal západu dodávať množstvo tajných informácií. Pomáhal im odhaľovať ruských špiónov, odkrýval tajné plány ruskej spravodajskej služby. Dokonca do veľkej miery ovplyvnil rokovania Margaret Thatcherovej a Michaila Gorbačova.

Kniha Špión a zradca je výborný pohľad na politiku a prácu spravodajských služieb v Sovietskom zväze, Británii aj USA a posledných možno 20% knihy sledujete útek Gordijevského zo Sovietskeho zväzu cez Fínsko do Londýna a tá časť je neskutočne napínavá. Akoby ste sledovali filmový triler…
Vychádza vo vydavateľstve Ikar.

 

 

ikona knihy4. Dievča na útese (Lucinda Rileyová) | ROMANTIKA

januárové knižné novinky - Dievča na úteseĎalšia lahôdka od tejto autorky, ktorá vie perfektne vystavať príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti i minulosti. Očarujúce rozprávanie o dvoch írskych rodinách, ktoré zasiahla a rozdelila tragická udalosť…

Mladá sochárka Grania žije v New Yorku v harmonickom vzťahu s priateľom Mattom až do chvíle, keď príde o dieťa a ich spolužitie sa ocitne v kríze. V panike odchádza k rodičom do Írska a pokúša sa usporiadať si myšlienky a city. Na dlhých prechádzkach po pobreží stretne neznáme dievčatko – bosé a iba v nočnej košieľke stojí nebezpečne blízko okraja útesu. Plná obáv sa ujme malej Aurory, a keď sa zaujíma o osud tohto dievčatka, matka ju nástojčivo varuje, aby si s tou rodinou nič nezačínala, lebo jej to prinesie len nešťastie. Graniu však k Aurore priťahuje mocné puto, najmä keď sa dozvie, že jej matka tragicky zahynula.
Nevyriešený vzťah s Mattom zatieni Graniino stretnutie s Auroriným príťažlivým otcom Alexandrom. Požiada ju, aby počas jeho neprítomnosti robila jeho dcére guvernantku. Grania netuší, aké ďalekosiahle dôsledky to všetko bude mať na ich osudovo prepojené rodiny a ako to ovplyvní jej ďalší život…

Dievča na útese je príbeh o stratenej láske, vykúpení a uzdravení duše i srdca. Odohráva sa v krásnych panských sídlach v Londýne a Corku, na nádhernom írskom vidieku a v hektickom New Yorku. Do životov jej hrdinov zasiahne vojna, smrť, tajomstvá, rodinné drámy, šťastné aj nenaplnené lásky, a všetkému dominuje dojímavá túžba osirelého dievčatka po matke, úplnej rodine a kariére baletky.
Vychádza vo vydavateľstve Tatran.

 

 

ikona knihy5. Zlaté puto (Cassandra Clare) | FANTASY

januárové knižné novinky - Zlaté puto1.diel novej fantasy série Posledná hodina, edícia Tieňolovecká sága. Zlaté puto vás zavedie do Londýna druhej polovice 19.storočia a nechýba napätie, humor, romantika, akcia i záhady.

James a Lucie Herondaleovci, deti slávnych rodičov Willa a Tessy, odmalička počúvali príbehy o tom, ako dobro porazilo zlo a láska zvíťazila nad všetkým. Idylický svet, v ktorom vyrastali, sa však zmení, keď do Londýna prídu rodiny Blackthornovcov a Carstairsovcov… a s nimi aj neľútostný mor, ktorému sa nedá uniknúť.

James Herondale túži po veľkej láske a myslí si, že ju už našiel vďaka krásnej a záhadnej Grace Blackthornovej. Cordelia Carstairsová sa chce stať hrdinkou, zachrániť svoju rodinu a utajiť city k Jamesovi. Keď Tieňolovcov postihne nešťastie, James, Cordelia a ich priatelia sa vrhajú do dobrodružstva, v ktorom odhalia svoje zvláštne temné schopnosti, ale aj krutú cenu za hrdinstvo… a lásku.
Vychádza vo vydavateľstve Slovart.

 

 

ikona knihy6. (Ne)bezpečný internet (Tomáš Šalmon) | NÁUČNÁ

januárové knižné novinky - Nebezpečný internetDnešný internet je plný nástrah, hrozieb a podvodov. A kto v ňom nevie surfovať, môže na to veľmi doplatiť. To si zrejme povedal aj autor Tomáš Šalmon a pripravil príručku plnú užitočných rád, odporúčaní, aby ste sa nenechali nachytať. Kniha je určená deťom, dospelým, rodičom, podnikateľom aj seniorom súčasne odhaľuje najčastejšie problémy nie svetového internetu, ale toho slovenského. Okrem iného sa dozviete o týchto témach:

  • Kyberšikana medzi deťmi, ale aj dospelými
  • Vydieranie, lákanie peňazí a kybernetické výpalníctvo
  • Email, spam  hrozby spojené s emailom
  • Rozsiahla časť je venovaná sociálnym sieťam a hrozbám, ktoré sa na nich môžu pohybovať.
  • Priestor dostávajú internetové zoznamky ako služby na zoznamovanie a komunikáciu, zároveň miesto, v ktorom sa pohybujú aj rôzni agresori a nebezpečné živly

Kniha (Ne)bezpečný internet vznikla ako niekoľkoročné dielo šéfredaktora portálu hoax.sk, Tomáša Šalmona. Za roky nazbieral nemálo skúseností s hrozbami všetkých druhov. Podľa autora sa totiž na internet dostáva čoraz viac nepripravených používateľov. Internet je dnes prístupný aj ľuďom, ktorí nemajú žiadne skúsenosti a nedokážu rozoznávať hrozby, sú schopní uveriť klamstvám, hoaxom, sľubom v rôzne výhry v pochybných súťažiach, aj stránkam prezentujúcim falošné lieky s neznámy účinkom.
Vychádza vo vydavateľstve Lindeni/Albatros Media.

 

 

ikona knihy7. Domov slávnych spisovateľov (Terri-Lynne DeFino) | FIKCIA

januárové knižné novinky - Domov slávnych spisovateľovPredstavte si luxusný penzión, do ktorého sa utiahli slávni a obľúbení spisovatelia. No nepozreli by ste sa doň tiež?
Toto je príbeh o sile lásky a literatúry. O mieste, kde sa ľuďom vracia chuť žiť, kde starí mladnú, chorí sa uzdravujú a kde je možné všetko… Hneď v úvode spoznáte Alfonseho Carducciho. Je to literárny velikán, ktorý žil svoj život naplno a teraz prichádza do Domova seniorov v Bar Harbore, aby tam strávil posledné dni medzi spriaznenými dušami z literárneho sveta. Je v podstate sám, pretože pred láskou uprednostnil honbu za slávou. Má podlomené zdravie a už vlastne nedokáže napísať ani riadok novej knihy.

V domove je však aj Cecibel Bringerová, ktorú pred rokmi ťažká autonehoda poznačila na tele i na duši. A Cecibel sa tam stretne s Alfonsom, ktorý bol roky jej obľúbeným spisovateľom. Toto stretnutie ovplyvní doslova celú jej existenciu a ona je zasa preňho akousi múzou, ktorá v ňom prebudí dávno stratenú vášeň.
Domov slávnych spisovateľov je dojímavý príbeh o domove seniorov pre literárne legendy, ktoré dokážu čarovne meniť životy ľudí naokolo.
Vychádza vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ.

 

 

ikona knihy8. Karneval v ZOO (Sophie Schoenwald) | PRE DETI

januárové knižné novinky - Karneval v ZOOV sérii Veselé príbehy zo ZOO vyšla v roku 2019 knižka Veselé čistenie zubov v ZOO a teraz pribudla ďalšia s názvom Karneval v ZOO. Je to nový príbeh o zvieratkách v zoologickej záhrade, v ktorom odvážny ježko Ignác Mentolka opäť ukáže, že si vie poradiť v každej situácii. A bude to veru treba.

„Zvieratká sa totiž rozhodli, že si urobia karneval. Každý by si chcel aspoň na chvíľu vyskúšať, aké je to byť v koži niekoho iného a tak vzniknú celkom originálne a zábavné masky,“ približuje knižku prekladateľka Zuzana Dodoková. „Tentoraz autorka použila v texte vtipné slovné hračky. Pozliepala názvy rôznych druhov zvierat a tak vznikli nové pomenovania ako žirafon, leviger, alebo tupagáj.“

Opice, hrochy, zebry – všetky sa prestrojili. Ale kto je kto? Zvieratá sa smejú a riaditeľ zoo Alfréd Verva od údivu stráca reč. Stojí pred veľkou hádankou, a tak si na pomoc zavolá svojho dobrého kamaráta, ježka Ignáca Mentolku. Veď zoo čoskoro otvorí svoje brány a dovtedy musí byť táto záhada vyriešená! V knižke sú krásne a veselé obrázky, samozrejme nechýbajú slovné hračky a pozor, vo vnútri knihy nájdu deti návod, ako si zhotoviť masku ježka Ignáca.
Vychádza vo vydavateľstve Stonožka/Ikar.

 

tipy na knihyPozrite si aj ďalšie naše
KNIŽNÉ TIPY.

Foto: Ikar, Slovart, Lindeni, Slovenský spisovateľ, Stonožka


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.