Umývanie auta v zime. Doma či v umyvárni? Tipy, na čo myslieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zimné obdobie môže byť poriadne náročné aj pre našich štvorkolesových tátošov. Teploty klesajúce pod nulu, poriadne šmykľavé cesty, sneh či soľ na cestách…to všetko im nemusí robiť dobre. Ak zanedbávate umývanie auta v zime, môžete na to doplatiť.  Výmena pneumatík za zimné, či doliatie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov by nemal byť prvý…a posledný krok prípravy na zimu.
Povieme vám, ako má vyzerať umývanie auta v zime. Čoho sa vyvarovať a ako ho umývať, aby vám auto vydržalo čo najdlhšie “vo forme”.  Radšej umyváreň alebo pokojne aj doma? A čo je to metóda dvoch vedier?

 

Umývanie auta v zime

Mnoho vodičov v zime na pravidelné umývanie auta akosi zabúda. Posypová soľ na cestách však môže napáchať viac škody, ako by ste si možno mysleli. Je preto dôležité čo najčastejšie sa zbavovať soli a iných nečistôt, ktoré po jazde ostávajú na karosérii či pneumatikách. Nečistoty sa však dostanú všade. Stačí si všimnúť, ako okolo seba autá špliechajú vodu. Rovnakým spôsobom sa vám nečistoty dostanú až na strechu auta.

Ak si na to trúfate, auto môžete umyť aj doma, a to vysokotlakovým čističom. Na umývanie si pripravte niekoľko utierok z mikrovlákna. Obyčajnou kuchynskou špongiou auto umývať neodporúčame. Nie je totiž taká mäkká, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a na aute môže zanechať nečistoty.

námraza na autePrečítajte si tiež
Námraza na aute. Ako sa jej bezpečne zbaviť?

 

Pozor na ťažko dostupné miesta

Myslite na to, že nečistoty sa dokážu dostať aj do tej najmenšej škáry a ak ich odtiaľ nedostanete, o pár mesiacov vás môže nepríjemne prekvapiť korózia. Je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť napríklad aj prahom dverí, či iným ťažšie dostupným miestam.
Okrem toho, auto by ste nemali umývať len tak akýmkoľvek čistiacim prostriedkom. Použitie prostriedky špeciálne určené na umývanie áut, aj keď môžu byť o niečo drahšie. Uistite sa, že používate taký prostriedok, ktorý nepoškodí lak alebo ochrannú vrstvu vosku.

Ak sa rozhodnete umyť si auto doma, začnite najprv čistením kolies a podvozku. Až potom prejdite na čistenie karosérie. Práve podvozok a kolesá sú totiž najšpinavšie a nechcete riskovať, že pri ich čistení opäť zašpiníte už umytú karosériu.
Aby ste sa vyhli kontaminácii a poškrabaniu laku, Car- pro odporúča na čistenie kolies a podvozku použiť iné nástroje (napríklad utierky), ako na čistenie karosérie.

 

Metóda dvoch vedier

Keď celé auto očistíte vysokotlakovým čističom, pripravte si do dvoch vedier teplú vodu. Do jedného vedra dajte čistiaci prostriedok. Druhé vedro vám poslúži na oplachovanie použitej utierky. Na aute sa môžu ľahko ocitnúť aj nečistoty, ktoré sa umývajú ťažšie, napríklad hmyz, kúsky asfaltu či častice prachu. Tie umyte za pomoci tzv. detailera a špeciálnej hmoty, ktorej sa hovorí clay bar.

Po umývaní auto poriadne osušte čistou utierkou z mikrovlákna. Je tak menej pravdepodobné, že na povrchu vzniknú škvrny. Ideálne je nesušiť auto krúživým pohybom utierky, ako sme zvyknutí. Utierku skôr prikladajte, aby ste sa vyhli poškrabaniu laku, keby na ňom náhodou ostali drobné nečistoty.

umývanie auta v zime

 

A čo umývanie v umyvárni?

Ak si na ručné umývanie auta netrúfate, zverte ho do rúk odborníkom. Ak sa rozhodnete pre auto umyváreň, ideálne je pred tým auto zahriať dlhšou jazdou, píše portál PDM Auto.
Autobild však varuje, že aj keď je umývanie auta v umyvárni rýchle a jednoduché, pri veľmi znečistenom aute a nekvalitnom vybavení (a použitej kozmetike) umyvárne sa môže stať, že lak na vašom aute skončí doškriabaný.

Či už auto umývate doma alebo v auto umyvárni, počkajte si, kým teplota stúpne aspoň k 0°C alebo nad nulu. V opačnom prípade môže dôjsť napríklad k prasknutiu čelného skla. Auto je ideálne umyť aspoň raz za dva týždne. Neuškodí však ani to, ak auto umyjete aj častejšie.
Umyváreň vybavená tzv. osmotickou vodou je dobrá v mrazoch, aby ste nemali problém so zamŕzaním.

Automatické linky sú dobrým riešením najmä pre podvozok vášho auta, kde sa ťažšie dostanete. Umyvárne majú však výborné programy, ktoré sú pri podvozku naozaj efektívne. Bezkontaktné linky sú čoraz častejšie, sú jednoduché na ovládanie a pohodlné, nech ste v montérkach alebo v obleku.

ako v zime zohriať autoPrečítajte si tiež
Ako v zime rýchlo zohriať auto?

 

Chráňte auto voskom alebo sealantom

Nezabúdajte na ošetrovanie auta voskom, prípadne tzv. sealantom na báze nanotechnológií. Ochrannú vrstvu (ideálne tvrdým voskom) by ste mali naniesť ešte skôr, ako udrú prvé mrazy, odporúča portál Cars. Aby vosk splnil svoj účel, nanášajte ho na umytý a úplne vyschnutý povrch.
Sealant je syntetická ochrana, ktorá lak na aute vďaka vysokému obsahu syntetických polymérov dokáže chrániť až jeden rok. Sealantom je teda syntetický vosk, sú v tekutej forme, aj v spreji.

Obnoviť vosk by ste počas zimného obdobia mali aspoň raz. Túto časť ošetrovania auta by ste však radšej naozaj mali zveriť do rúk odborníkov. Myslite na to, že čím viac investujete do prevencie a prípravy na zimné obdobie, tým menej budete musieť investovať do opráv. Poďakuje sa vám vaše auto, ale aj vaša peňaženka.

Zdroj: PDM Auto, Cars, Car-pro, Autobild
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.