Trendy v záhradách tento rok? Návrat k remeslu, aj jedlá záhrada

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Návrat k remeslu, udržateľný dizajn aj cena, okolie developerských projektov ako útulná rodinná záhrada. Tiež okrasná záhrada plná jedlých rastlín alebo umenie v záhrade. To všetko sú trendy, ktoré podľa Ferdinanda Lefflera, zakladateľa ateliéru Flera, budú v našich záhradách prekvitať aj tento rok.

„Pred rokmi sme často navštevovali rodinné záhrady, ktoré nelákali ani naše pohľady, nieto ešte naše kroky. Väčšinou mali jednotný imidž, trávnik a okolo živý plot zo vždyzelených drevín. Čoraz častejšie si však na cestách uvedomujem, že úroveň českých a slovenských záhrad je na vzostupe. Naše záhrady začínajú byť zase plné stromov, trvalkových záhonov, života a radosti. Estetika už nie je na úkor praktickosti a naopak. Už vieme, čo od záhrady chceme a potrebujeme a vieme si to v záhrade aj splniť. Myslím, že v tomto ohľade sme ušli veľký kus cesty a ideme ďalej dobrým smerom,“ hovorí Ferdinand Leffler, zakladateľ ateliéru Flera.

 

Návrat k remeslu múdro a svojpomocne

„Pri prednáškach, besedách a počas živých vysielaní si často hovorím, že sme zabudli, že veľa vecí si vieme zariadiť, vyrobiť a obstarať sami. Robili to tak naši predkovia a aj my si dnes môžeme dopriať radosť a úžitok z vlastnej dobre odvedenej práce,” pokračuje F.Leffler. “Návrhy súkromných záhrad sa preto snažíme ešte viac zjednodušiť. Na každý prvok a každý materiál sa ďalej pozerám z hľadiska estetiky, ceny a praktickosti zároveň. Ale snažíme sa ho navrhnúť tak, aby potreboval čo najmenej špecialistov a techniky na obstaranie aj následnú údržbu. Jednoduché veci sú krásne.“

 

Udržateľný dizajn aj cena

Ferdinand Leffler sa snaží vyberať do záhrad z udržateľných materiálov tie najprospešnejšie. „Udržateľné nerovná sa pre nás lokálne. Udržateľnosť je pre nás celistvý prístup v rámci realizácie. Pýtame sa nielen odkiaľ materiál pochádza, ale aj koľko energie budem potrebovať na jeho výrobu či nákup, následnú údržbu a obmenu. V záhrade napríklad nemusíme mať žulové kocky z jedného lomu a mlat z druhého. Rovnaký efekt nám niekedy prinesie materiál privezený z jedného miesta. Aj vďaka týmto detailom môžeme byť ohľaduplnejší k planéte aj rodinnému rozpočtu.

Projekt Rezidence U Boroviček

Projekt Rezidence U Boroviček, víťaz Best of Realty 2021.

udržateľný prístup záhrada

 

Záhrady pri developerských projektoch

Podobne ako pred rokmi urobili veľký skok súkromné ​​záhrady, podaril sa míľový krok aj v dizajne záhrad pri developerských projektoch. Investori pochopili, že funkčne navrhnutá spoločná záhrada bude nielen výhodou pred konkurenčnými ponukami, ale skutočne pozdvihne kvalitu života každej rodiny v bytovom dome.
Súkromné ​​záhradky a terasy plynule nadväzujú materiálovým riešením aj skladbou rastlín na záhradu spoločnú, ktorá už neslúži na sušenie bielizne a odkladanie popolníc, ale do istej miery nahrádza záhradu rodinnú presne tak, ako si ju predstavujeme pri rodinnom domčeku. Poskytuje miesto na stretávanie sa s priateľmi, ponúka kút pre odpočinok, zábavu pre deti aj atraktívne pohľady z okien bytov.

developerské projekty a záhrada

 

Zodpovednosť developerov za verejný priestor

„Aj developeri si uvedomujú svoj podiel zodpovednosti v starostlivosti o krajinu a mestskú zeleň. V developerských projektoch a návrhoch verejnej zelene preto u nás pravidelne nájdete napríklad záhony, ktoré rešpektujú životné prostredie. Vďaka terénnym modeláciám vytvárame prieľahy, ktoré lepšie zadržiavajú dažďovú vodu, a dopĺňame ich priepustnými materiálmi. Nezabúdame na dištančné škáry, dlažbu skladáme ďalej od seba, aby sa voda mohla ľahšie vsakovať,“ vysvetľuje záhradný architekt.

Pre veľmi suché mestské prostredia navrhuje ateliér Flera napríklad štrkové záhony, ktoré poskytujú niekoľko výhod. Majú minimálne nároky na údržbu a buriny sa v nich vďaka svojim dlhým koreňom horšie uchytia.

jedlá záhrada

 

Jedlá záhrada

Krásna záhrada môže byť aj užitočná.
„Do nášho ateliéru prichádza stále mnoho žiadostí, aby sme do modernej rodinnej záhrady zapojili časť úžitkovú. Do módy sa vracajú pivnice a často dostávame aj dopyty na kurníky pre sliepky. Tam, kde môžeme a kde nám to dovolí funkcia zelene, používame jedlé, aromatické rastliny, bylinky a korenie.“

umenie v záhrade

F.Leffler: Umenie do záhrady patrí
„Som presvedčený, že umenie do záhrady aj do verejného priestoru jednoducho patrí. Tie najzaujímavejšie záhrady, aké som kedy navštívil, patrili práve kamarátom výtvarníkom. Pravidelne sprostredkovávame jedinečný zážitok investora s výtvarníkom. Pri spoločnom dialógu nájdeme tú správnu čerešničku, ktorá dodá záhrade šmrnc a verejnému alebo poloverejnému priestoru osobitosť.

prírodná záhradaPrečítajte si tiež
Prírodná jedlá a liečivá záhrada. Urobte si takú aj vy!

 

Online vzdelávanie prichádza aj do našich záhrad

Na záver nebude chýbať ešte jeden zaujímavý trend. Ferdinand Leffler je totiž propagátorom myšlienky, že svoju záhradu si s pomocou odborníka najlepšie navrhne jej majiteľ sám. Preto ateliér Flera zameral svoju pozornosť, okrem navrhovania záhrad a verejných priestorov, aj na vzdelávanie.

„Súčasná doba nás naučila, že nemusíme spolu každý deň sedieť v kancelárii, aby sme efektívne spolupracovali. Online pracovné schôdzky a online výučba sa jednoducho stali súčasťou našich životov. Online vzdelávanie si preto prirodzene našlo cestu aj do našich záhrad.“

Pred rokom Flera pripravila online kurz Žite vo svojej záhrade, vďaka ktorému si dnes už 3000 jeho absolventov vytvorilo v pohodlí domova návrh svojej novej záhrady.
Pred Vianocami vznikol ešte minikurz Chytro na realizáciu a aj ten sa teší veľkej obľube. Inšpiráciu a praktické rady vrátane videonávodov DIY ďalej Ferdinand Leffler odovzdáva formou online prednášok alebo prostredníctvom youtube kanála Flera TV. Do našich záhrad tak Flera priniesla úplne nový trend online vzdelávania.

 

— PR článok —
Foto: Flera


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.