Záhradné trendy 2023 podľa Ferdinanda Lefflera

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Záhrady nikdy nebudú bezúdržbové, ale môžu byť udržateľné.“

Vývoj trendov určujú a ovplyvňujú predovšetkým nálady v spoločnosti a jej priority. Od severskej pohody, umiernenosti a autentického minimalizmu v rokoch predchádzajúcich sa posúvame k vlastnými silami udržateľnému dizajnu, ktorý ponúka predovšetkým priestor pokoja, odpočinku a vytrhnutia z rušnej reality.

Záhradné trendy pre rok 2023

Ekonomická neistota nás núti k prepracovávaniu detailov, ktoré nebudú náročné na obstaranie ani následnú údržbu. Už vieme, že nejde iba o to zrealizovať záhradu z miestnych kameňov a rastlín, ktoré rastú v okolí. „Pri navrhovaní trvalkových výsadieb v parkoch už nie je jedinou prioritou, aby boli zakvitnuté počas celej sezóny. Musíme predovšetkým myslieť na to, koľko záhradníkov a energie bude treba na ich údržbu. Nie je efektívne, keď sem každý mesiac musia jazdiť traja záhradníci a o záhony sa intenzívne starať,“ vysvetľuje Ferdinand Leffler z ateliéru Flera. Prioritou mestskej zelene i súkromnej záhrady sú tak výsadby, ktoré vytvoria živú zelenú hmotu, zlepšia mikroklímu, prinesú harmonizujúci pocit a ktoré spotrebujú minimum vody aj ľudskej práce.

„Pokiaľ ide o mestské parky, naše myslenie sa ešte intenzívnejšie posúva smerom k navodeniu pokoja. Nesnažíme sa v meste zvíťaziť množstvom navrhovaných atrakcií. Ale naopak – mať menej, môže v meste aj v záhrade priniesť jej používateľom viac. Jednoduchým upokojením pod korunami stromov sa snažíme vyvážiť ruch ulíc a technologický smog,“ dodáva záhradný architekt. A aké sú ďalšie trendy, s ktorými sa stretáva vo svojom odbore?

záhradné trendy 2023

Domáce (do)vzdelávanie

Vo svojej záhrade hľadáme dnes bezpečie, pokoj a útočisko, dosiahnuté vlastnými silami. Množstvo inšpirácie nám bude nanič, pokiaľ nemáme dôveryhodného radcu, ​​ktorý nás prevedie množstvom pseudorád a pseudoinšpirácií. Samotné pinterestové obrázky a youtube videotutoriály nestačia.

„Ľudia oceňujú hĺbku toho, kto sa vie priblížiť k ich konkrétnej životnej situácii a ich vysnenej záhrade. Som veľmi rád, že ľudia vnímajú neúplnosť videonávodov v štýle „urobím to z toho, čo doma zostalo“ a cítia, že kvalita našich technických odporúčaní je tým, čo prinesie ich záhrade nielen praktickosť, ale aj potešujúce krásno.“

Dnes sa preto viac ako kedykoľvek predtým venuje Ferdinand Leffler so svojim tímom osvete a vývoju online kurzov pre širokú laickú verejnosť. Vzdelávanie je koncipované v troch hlavných oblastiach: plánovanie, realizácia svojpomocne a čiastočná potravinová sebestačnosť, čiže radosť z vlastného pestovania.
„To všetko je obsiahnuté v kurzoch, ktoré už študovalo vyše 6000 ľudí a ja mám ohromnú radosť, keď vidím výsledky ich prác. Pri návrate zo zahraničia som nadšený, že naše záhrady sú na vzostupe, nie sú len doplnkom stavby domu, patríme k tomu najlepšiemu, čo dnes stredná Európa má.“

záhradné trendy 2023

Záhrady svojpomocne a pre radosť

V súkromných záhradách vidíme príklon k realizáciám svojpomocne. Neistá finančná situácia na celosvetovom trhu sa stretáva s dobiehajúcou situáciou, kedy bol o záhradníkov a vôbec remeselníkov extrémny záujem a remeslo sa bohužiaľ mnohokrát stalo nedosiahnuteľným, či neserióznym, pretože väčšina remeselníkov nedokázala adekvátne plánovať a plniť včas zákazky.

Už ustupuje doba, kedy každý muž bol remeselník, postavil dom, opravil auto a týždeň čo týždeň kopal zemiaky na záhrade. Kontakt s materiálom, pôdou aj vodou je pre nás očistný, vyvažuje každodenný technologický smog okolo nás.

záhradné trendy 2023

Jedlá záhrada

Vyvýšené záhony u nás už vídame vo väčšom než malom rozsahu. Ľudia chápu, že jedlé rastliny nepatria len do jej úžitkovej časti, ale sú súčasťou celého priestoru záhrady. Vyvýšené záhony nahradili v moderných záhradách záhony našich babičiek. Prečo? Tak v prvom rade nemusíte kľačať v hline a ohýbať chrbát. „Pestovanie zeleniny si urobte maximálne pohodlným,“ radí Ferdinand Leffler, záhradný architekt a zakladateľ ateliéru Flera. „Postavte si záhony také vysoké a hlboké, aby ste sa nemuseli krčiť ani naťahovať. Priestory medzi záhonmi potom odporúčam vysypať štrkom, mlatom alebo obložiť dlažbou, tak si pri každom zalievaní nezablatíte topánky.“

Naviac, vyvýšené záhony svojimi rovnými líniami pôsobia usporiadane aj vtedy, keď nie sú dokonale vypleté alebo na nich rastliny pestujete permakultúrne.

záhradné trendy 2023

Trend trvalkových výsadieb

Všetky farby a všetky druhy obľúbených kvetov na jeden záhon? Takto veru nie. „Aj trvalkové záhony už vídam v našich záhradách prepracovanejšie. Preč sú časy, kedy sa umelé skalky snažili pretromfnúť trvalkový záhon. Dnes za plotmi vídam premyslené trvalkové kombinácie, pri ktorých sa nezabúda na atraktivitu záhonu aj mimo hlavnej sezóny. Prednosť dostávajú zaslúžene farebné kombinácie tón v tóne a monokultúrne výsadby vo väčších plochách, ktoré sa v záhrade opakujú.“

Trávnik. Áno i Nie 

„Pred rokmi sme zdôrazňovali, že je v záhradách príliš veľa trávnika. Dnes vidíme opačný extrém, ľudia trávniky rušia úplne. Pritom existujú situácie, a ja by som ich rád zdôraznil, kedy má trávnik v záhrade svoje opodstatnenie a nenájdeme zaň alternatívu. Ak máte chuť prejsť sa bosky, doprajte si v záhrade kus voňavého zeleného koberca. Ani najlepšia drevená podlaha vám neprinesie rovnaké potešenie,“ zdôrazňuje Ferdinand Leffler.

záhradné trendy 2023

Trend lenivého záhradníka

Mnohí nemajú toľko skúseností ani času, ale tušíme, že s premysleným konceptom pôjde ruka v ruke aj menšia údržba. Už sú preč časy, kedy nám vstávali vlasy hrôzou, keď v záhone vykvitla púpava a medzi nášľapmi sa dral mach.

Učíme sa od prírody, chápeme, že ani les nepleje, že rastliny sa medzi sebou dopĺňajú a po určitej dobe jedna druhej odovzdáva prím. Niektoré zanikajú, iné sa presemeňujú,“ vysvetľuje záhradný architekt. Preto šetrime sily a so záhradou nebojujme. Neočakávajme roky nemennú, instantnú zeleň. Tak ako sa vyvíjame my, premieňa sa v čase aj naša záhrada.

Stromy a ich tieň

Stromy pohlcujú škodliviny, potláčajú okolitý hluk, sú najprirodzenejšou klimatizáciou, ochladzujú a zvlhčujú vzduch okolo nás. To sú všetko známe fakty. „Verejnosť ich možno všetky nepozná, ale ľudia tak nejako prirodzene cítia, že im je pod korunami stromov dobre, a tak stromy vysádzajú. A to je základ hedonistic sustainability, ktorú vo svete presadzuje napríklad dánsky architekt Bjark Ingels. Robíte dobre sami sebe a pritom konáte dobro aj pre okolitú krajinu.“

záhradné trendy 2023

Park ako galéria umenia

„Mojou vášňou zostáva umenie. Už na škole som navštívil záhrady niekoľkých výtvarníkov a boli to vždy tie najosobitejšie prechádzky zo všetkých. Vo Flera Gallery sa preto zameriavame výhradne na umenie do exteriéru a dnes ponúkame práce asi 50 umelcov.“  Preto vo Flere podporujú myšlienku parku ako verejnej galérie, v ktorom sa napríklad raz alebo dvakrát do roka obmenia sochy. „Miesto sa pocitovo občerství, obyvateľov zmena poteší, vytrhne z letargie a práce sochárov budú tam, kde majú byť. Medzi ľuďmi, nie v ateliéri,“ dodáva Ferdinand Leffler.

Ferdinand vo svojej záhrade.

Ferdinand vo svojej záhrade.

O ateliéri Flera
  • V súčasnosti združujeme 30 záhradných architektov.
  • V roku 2022 sme spracovali 90 projektov súkromných záhrad a 15 developerských.
  • V rámci Flera Gallery ponúkame diela viac ako 50 umelcov.
  • Pripravili sme 3 online kurzy, ktoré už majú viac ako 6000 absolventov.
  • Študenti si navrhli nejemnej 3 337 trvalkových záhonov a osládzali tak minimálne 20 022 m2.
  • Flera TV je youtube kanál, ktorý združuje 25 000 odberateľov a ponúka 70 videí.
  • 3. séria TV programu Ferdinandovy zahrady štartuje 25. marca na ČT 1.
  • Ku dvom knihám o súčasnej záhradnej architektúre sľubuje Ferdinand pridať tento rok ešte tretiu…

 

TS, foto: Flera


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.