Čo nepodceniť pri údržbe domu a jeho okolia  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zateplenie domu predlžuje budove životnosť, zvyšuje komfort bývania a šetrí rodinný rozpočet. A dobrou správou je, že vďaka zatepleniu je možné dosiahnuť optimálnu tepelnú pohodu v interiéri v zime aj v lete, bez premrštených nákladov na vykurovanie a chladenie domácnosti.

Zateplenie výrazne znižuje tepelné straty domu, ak je zateplená nielen fasáda, ale aj strecha. V rodinnom dome je potrebné zatepliť aj také miesta, ktoré sú pod strechou ťažko prístupné – trámové stropy a krovy. Tepelne izolovať je potrebné všetky časti domu, cez ktoré môže teplo unikať. Pri zatepľovaní strechy a fasády každému majstrovi dobrú službu poskytne kvalitné pracovné náradie a lešenie na kolieskach. Bezpečné pojazdné lešenie je ideálnym pomocníkom nielen pri stavebných prácach na rodinnom dome, ale aj pri údržbe jeho okolia.

Oplotenie domu

Zateplenie rodinného domu je výhodné opatrenie z pohľadu úspor energií, no tiež z pohľadu komfortnejšieho bývania, čo platí aj pre opravy okien, vchodových dverí, vstupnej brány a oplotenia. Minimálnu údržbu si vyžadujú obojstranné betónové ploty, no drevené a kovové ploty si vyžadujú pravidelnú renováciu.

Ako pri renovácii postupovať? Z povrchu dreveného plota najprv odstráňte prach a mastnotu, následne drevo obrúste brúsnym papierom alebo brúskou. Poškodené časti vytmeľte tmelom a na takto pripravený podklad aplikujte náter. Na väčšie plochy použite širší štetec, na úzke latky oplotenia tenší. Medzi jednotlivými vrstvami náteru je potrebné nechať farbu dobre zaschnúť. Pred hnilobou drevo ochráňte impregnačnými prípravky. Na náter kovového oplotenia môžete použiť syntetické, vodou riediteľné, epoxidové alebo polyuretánové farby, no aj pri kovovom oplotení najprv z povrchu ošmirgľujte pôvodný náter a odstráňte hrdzu.

ako vymeniť kuchynskú linkuPrečítajte si tiež
Ako vymeniť kuchynskú linku a dosku?

Dbajte na bezpečnosť

Väčšina majiteľov rodinných domov vie, čo všetko v sebe skrýva starostlivosť o dom a jeho okolie, preto na pravidelnú údržbu svojho majetku nezabúda. No pri žiadnych pracovných aktivitách v exteriéri nie je možné podceniť vhodné oblečenie a obuv. Pri výbere pracovnej obuvi dbajte najmä na kvalitu materiálu a správnu veľkosť.

Pokiaľ vám pri údržbe pomáhajú aj vaše ratolesti, skvelým tipom na detskú obuv do exteriéru je barefoot obuv, ktorá je vhodne tvarovaná, pohodlná a nepremokavá. Pracovný odev je dobré voliť z pevného materiálu, ktorý je dostatočne teplý a zároveň aj priedušný. Práce na lešení si však vyžadujú nielen kvalitné pracovné odevy a obuv, ale aj ochranné pracovné pomôcky – prilbu, okuliare, pracovné rukavice a podobne.

TS, foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.