Spánková paralýza. Prečo vzniká? A dá sa tejto nočnej more vyhnúť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno ste to zažili aj vy – prebudili ste sa uprostred noci a neboli ste schopní hýbať sa. Ani posadiť sa, či vstať, a dokonca ste nedokázali pohnúť ani nohou, či prstami na ruke. Ako by ste boli paralyzovaní. A pritom ste si všetko uvedomovali a chytala vás panika.
Spánková paralýza veru nie je nič, čo by sme si chceli zažívať častejšie, hoci postihuje mnohých ľudí. Ide vlastne o to, že váš mozog sa zobudil, ale vaše telo spí.

Ako vzniká spánková paralýza?

Počas spánkovej paralýzy, keď bdelá myseľ premýšľa nad nehybnosťou tela, sa môžu objaviť hrozivé predstavy a halucinácie. To je najhoršie, slabšie povahy môžu spanikáriť. Najmä keď to zažívate po prvý raz.

V tej chvíli sa nedokážete hýbať ani rozprávať, lebo vaše centrá spánku aj naďalej udržujú vaše údy nehybné a mylne sa domnievajú, že stále snívate (REM fáza). „Vaše oči voľne blúdia, retikulárny aktivačný systém zapol svetlá na hornom poschodí, no prúd prirodzených svalových sedatív ešte nebol zastavený,“ vysvetľuje Stuart Farrimond v knihe Veda života.
Počas spánkovej paralýzy je teda mozog prebudený, ale vaše telo je stále znehybnené spánkom.

Čo je to spánkový teror?

Existuje však aj spánkový teror, ktorý vzniká naopak, počas fázy spánku s pomalými vlnami. Mozog sa snaží vyjsť z hlbín hlbokého spánku, ale úplne sa mu to nedarí. Oči sú otvorené, ale myseľ sa zmieta v prevažne bezsennom spánku s pomalými vlnami. Z neznámych dôvodov sa dráhy strachu a úzkosti dostanú do slučky a vy môžete kričať na celý dom.
Zjednodušene – pri spánkovom terore mozog stále spí, ale vaše telo už neparalyzuje spánok.

spánková paralýza

Prečo zažívam paralýzu či teror?

Asi jedna pätina dospelých zažíva tento desivý jav. Najmä spánková paralýza vie poriadne vystrašiť – ak ste ju zažili prvý raz, určite vás oblial pot a do rána ste už len ťažko zaspali. Pre mnohých sú totiž tieto desivé nočné zjavenia až príliš reálne. Spánkový teror aj spánková paralýza sú naozaj znepokojivé.

Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí to nikdy nezažili – gratulujeme. No mnohí ľudia to zažijú aspoň raz v živote a sú takí, čo terorom, alebo spánkovou paralýzou trpia opakovane. Hoci si občas viete uvedomiť, o čo ide, priamo v tej chvíli a nespanikárite, je to aj tak nepríjemný pocit.

Môže mi to uškodiť?

Dobrou správou je, že ide o neškodný jav.
Riešením by mohla byť, ako pri všetkých parasomniách, dobrá spánková hygiena.
Prečítajte si náš článok Spánková hygiena. Užitočné rady pre lepší spánok.

Vedci tiež zistili, že spánková paralýza postihuje najmä ľudí, ktorí spávajú na chrbte. Nie je to však také jednoznačné, na paralýzu vplýva viacero faktorov. Spúšťačmi môžu byť intenzívne denné zážitky, nočné sledovanie hororov, nadužívanie alkoholu. Častejšie ich zažívajú ľudia s úzkostnými poruchami, prípadne tí, čo mávajú zlú kvalitu spánku.

Mimochodom, ak vás to niekedy postretne, nemusíte sa obávať. Pri spánkovej paralýze dôjde k „vyslobodeniu tela“ do pár sekúnd, občas to môže trvať minúty. Pri spánkových teroroch to môže trvať niekoľko minút.

spánková paralýza

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.