10 obľúbených esenciálnych olejov, ktoré môžete vyskúšať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyskúšali ste už niekedy esenciálny olej? Je koncentrovaný, má intenzívnu vôňu a mnoho liečivých účinkov. Esenciálne oleje sa vyrábajú procesom destilácie, ktorý zachytáva liečivú podstatu rastliny, tekutina v malej fľaštičke má obrovský liečivý potenciál. Napríklad jediná 15-mililitrová fľaštička esenciálneho ružového oleja obsahuje 30 kilogramov destilovaných a kondenzovaných ružových lupienkov. Máme pre vás 10 esenciálnych olejov, ktoré by ste mali vyskúšať a ktoré prospejú vášmu zdraviu.

 

Liečivé esenciálne oleje

Keď vdychujete esenciálny olej, molekuly terpénov sa zapoja do receptorov vône vo vašom nose a spúšťajú účinky, ktoré nervová sústava prenáša do mozgu. Tam drobné terpénové molekuly dokážu prekonať bariéru medzi krvou a mozgom. Nájdu si  cestu aj do pľúc, odkiaľ sú absorbované do krvného obehu. „V niektorých prípadoch stačí jediné vdýchnutie, aby spustilo zdravé emočné alebo fyzické zmeny. A keď olej aplikujete miestne, nielen inhalujete jeho účinky, liečivé molekuly absorbujete aj cez pokožku, odkiaľ prechádzajú do krvného obehu,“ vysvetľuje Dr. Josh Axe, ktorému vyšla aj v slovenčine vo vydavateľstve Príroda kniha Staroveké liečenie.

Štúdia publikovaná v Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine skúmala účinok inhalovania levanduľového oleja u pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vedci zistili, že toto ošetrenie znížilo stres pacientov – ktorý je na JIS vždy vysoký – a zlepšilo ich spánok, ktorý je veľmi podstatný pre priebeh liečby…

 

Vyskúšajte týchto 8 esenciálnych olejov

10 obľúbených esenciálnych olejovEsenciálne oleje môžete rozptýliť do vzduchu, pridať niekoľko kvapiek do kúpeľa, malé množstvo si votrieť do pokožky. Alebo zopár kvapiek vypiť, zvyčajne s vodou alebo nejakým olejom ako nosičom, napríklad kokosovým alebo olivovým.
Oleje z bežne konzumovaných bylín, korenín, plodov alebo koreňov, ako zázvorový, kurkumový, citrónový a mätový olej, môžete bez obáv užívať orálne. Zvyčajné terapeutické dávkovanie v lekárskych štúdiách je 1 až 2 kvapky, čiže približne 60 miligramov.

ikona medovka1. Levanduľa

Najbežnejšie používaný esenciálny olej na svete, po stáročia uznávaný pre svoje liečivé a kozmetické účinky. Vdychovanie levanduľového oleja uľavuje od bolesti hlavy a zlepšuje spánok. Navyše je to prírodný antioxidant, preto pomáha predchádzať chorobám a potlačiť ich. Ak budete denne dávať do difuzéru zopár kvapiek, budete sa celkovo lepšie cítiť a budete aj zdravší.

Levanduľový olej dokáže aj upokojiť akné a odstrániť starecké škvrny. Jednoducho zmiešajte 3 – 4 kvapky s nosičovým olejom, napríklad kokosovým, jojobovým alebo olejom z hroznových jadier, a zmes vmasírujte do pokožky.

 

ikona medovka2. Oregano

Hippokrates odporúčal oregano na liečenie respiračných a tráviacich problémov a v starovekom Grécku ho používali na kožné infekcie, boľavé hrdlo, rany a proti virózam. V tradičnej čínskej medicíne sa používa proti chronickým hnačkám, parazitom a hubovým infekciám – a mnohé z týchto starodávnych spôsobov používania sú dnes potvrdené.

Oreganový olej, a predovšetkým jeho najhojnejšia zložka karvakrol, efektívne blokuje celý rad vírusov vrátane vírusu herpesu, respiračného syncyciálneho vírusu a rotavírusu.

Zo všetkých esenciálnych olejov je oreganový olej najlepší na liečenie mykóz na chodidlách. Použite ho tak, že pridáte 3 kvapky do zmesi 1 čajovej lyžičky bentonitového prášku a polovice čajovej lyžičky kajenskej papriky a prášok votrite na postihnuté miesta.

 

ikona medovka3. Čajovník, alias tea tree oil

Olej má silné antrivírusové vlastnosti, takže by ste ho mali mať vždy poruke v chrípkovej sezóne. Inhalovanie jeho vône vám pomôže pri chorobách dýchacieho traktu a kašli,  a keď ho rozptýlite do vzduchu, dokáže deaktivovať častice chrípkového vírusu v miestnosti. Dajte päť kvapiek do difuzéra alebo do nádoby s vriacou vodou, alebo sa priamo nadýchnite čajovníkového oleja z fľaštičky.

Dnes je čajovníkový olej obľúbený po celom svete, pretože je to silný dezinfekčný prostriedok a dobre účinkuje aj na kožné problémy. Dokáže zastaviť rast baktérií a liečiť mykózy napríklad na nohách alebo v záhyboch tela. Zmiešajte 10 kvapiek čajovníkového oleja (tea tree) s jednou lyžicou kokosového oleja a aplikujte na postihnuté miesto dvakrát denne.

Účinne zaberá aj na akné pri lokálnej aplikácii. Zmiešajte 5 kvapiek čajovníkového oleja s 2 čajovými lyžičkami medu, votrite do postihnutých miest tváre a po minúte opláchnite.

tea tree olejPrečítajte si tiež
10 užitočných spôsobov, ako používať tea tree olej.

 

ikona medovka4. Mäta

Je to azda najvšestrannejší olej, ktorý pomáha so všetkým možným od bolestí svalov až po sezónne alergie. Pretože obsahuje mentol, ktorý zvyšuje prietok krvi a má chladivý účinok, funguje aj ako analgetikum. Na boľavé svaly použite tri-štyri kvapky mätového oleja rozmiešané v 1 čajovej lyžičke kokosového oleja a jednej lyžičke eukalyptového oleja a túto zmes votrite do svalov.
Alebo pridajte 5 až 10 kvapiek do kúpeľa, v ktorom si poležíte.

Keď aplikujete jednu-dve kvapky na čelo alebo spánky, osviežujúca vôňa uvoľní migrénu.   Podobne inhalovanie mätového oleja dokáže uvoľniť upchaté sinusy a redukuje príznaky sezónnych alergií. Dajte zopár kvapiek do difuzéra alebo nádoby s vriacou vodou, alebo aplikujte lokálne na spánky, hruď a šiju.

 

ikona medovka5. Citrón

Ajurvédski lekári používajú citrónový esenciálny olej na liečenie širokého spektra problémov. Vyrába sa lisovaním za studena z kôry plnej živín, ktorá obsahuje najrôznejšie terpény a živiny rozpustné v tuku. Osviežujúca vôňa oleja pomáha pri nevoľnosti, uvoľňuje aj stres a úzkostné stavy.

Vďaka silným antioxidačným účinkom pôsobiacim proti starnutiu citrónový olej ochraňuje aj pokožku – a môže pomáhať na všetko, od hmyzích bodnutí až po mykózy nôh. Dajte približne 12 kvapiek do štvrtiny šálky jojobového alebo kokosového oleja a potierajte postihnuté miesto.

citrónový esenciálny olej

 

ikona medovka6. Rozmarín

Hoci jeho vôňa nezabíja patogény, výborne pôsobí na mozog. Štúdia v International Journal of Neuroscience zistila, že inhalovanie rozmarínového oleja zlepšuje pamäť a koncentráciu.  Vdychovanie vône redukuje stresové úrovne hormónu kortizolu.

Rovnako úžasné je zistenie, že rozmarínový olej obsahuje karnozol, veľmi sľubnú látku, ktorá zabíja rakovinové bunky, kým zdravé v ich blízkosti necháva nedotknuté – optimálny účinok protirakovinových liekov.

 

ikona medovka7. Šalvia muškátová

Stredovekí lekári nazývali túto šalviu „čisté oko“ pre jej schopnosť liečiť problémy s očami. Šalvia sa oddávna používala ako ľudový liek proti menštruačným kŕčom (5 kvapiek oleja zo šalvie muškátovej zmiešajte s 5 kvapkami jojobového oleja a vmasírujte do oblasti brucha). Vdychovanie vône oleja znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a zlepšuje náladu u ľudí s depresiou.

Šalviový olej má aj antimykotické a antiseptické vlastnosti a podporuje zdravie očí, vlasov a pokožky. Upozornenie: Nepoužívajte počas tehotnosti, pretože môže spôsobiť kontrakcie maternice, a nedávajte deťom a bábätkám.

 

ikona medovka8. Bazalka posvätná

V pravekej Indii bola táto rastlina, známa aj ako tulsí, považovaná za posvätnú a často ju nazývali elixírom života. Esenciálny olej z nej používali ajurvédski liečitelia na to, aby pomohli telu zvládnuť stresové podmienky bez presilenia. Na uvoľnenie stresu rozptýľte v miestnosti zopár kvapiek cez difuzér.

Bazalka podporuje imunitnú sústavu tým, že chráni proti rakovine. Olej z bazalky posvätnej obsahuje aj látku s výrazným antiseptickým účinkom eugenol, ktorá pomáha pri problémoch s pleťou. A keďže pôsobí aj protizápalovo, pokožku vyčistí a rozjasní. Dajte 2 alebo 3 kvapky do čajovej lyžičky kokosového oleja a použite na pleť.

bazalka esenciálny olej

 

ikona medovka9. Klinček

Obrovský antioxidant, obsahuje na jeden gram viac antioxidantov ako čučoriedky. To znamená, že má schopnosť spomaliť starnutie tým, že obnovuje škody spôsobené voľnými radikálmi. Laboratórne výskumy ukazujú, že dokáže potláčať infekčný potenciál bežného chrípkového vírusu. Ak ste boli v styku s niekým, kto má chrípku alebo nádchu, dajte zopár kvapiek do difuzéra a vdychujte vôňu alebo zmiešajte pár kvapiek s lyžicou kokosového oleja a natrite si zmes na krk a hruď.
Upozornenie: Keďže klinčekový olej je antikoagulant, nepoužívajte ho, ak užívate lieky na riedenie krvi.

 

ikona medovka10. Eukalyptus

Oddávna jeden z najobľúbenejších olejov austrálskej domorodej medicíny, často používaný na úľavu od bolesti. Účinný je vďaka mimoriadne vysokému obsahu eukalyptolu, ktorý poznáme ako silný antioxidant s protizápalovými účinkami.

Rozptýlený eukalyptový olej zlepšuje aj množstvo dýchacích problémov od astmy po bežné prechladnutie, pretože uvoľňuje dýchacie cesty v nose a tým umožňuje voľnejší prietok vzduchu. Ak máte vytrvalý kašeľ, látka v eukalyptovom olej s názvom cineol (ktorá má schopnosť rozširovať priedušky) dokáže podstatne znížiť frekvenciu záchvatov kašľa. Pre úľavu od kašľa aplikujte 2 – 3 kvapky na hruď a zadnú časť krku. Pri boľavom hrdle aplikujte niekoľko kvapiek na hrdlo a na hruď.

Ešte dva tipy na úľavu od bolesti pridáva dr. Josh Axe v knihe Staroveké liečenie: pri bolesti hlavy vmasírujte 2 – 3 kvapky do spánkov a na zadnú časť krku a pri bolesti svalov pridajte 2 – 3 kvapky do 1 lyžice kokosového oleja a vmasírujte do svalov.

eukalyptus rastlinaPrečítajte si tiež
Eukalyptus. Liečivé účinky, tipy a2 recepty na oleje.

Upozornenie
Oleje stromov, napríklad tuje, brezy, cédra, cyprusu, eukalyptu, čajovníka, bielej jedle a gaultérie, sú nebezpečné a nevhodné na orálne užívanie. Iné oleje môžu pri lokálnej aplikácii spôsobiť kožnú reakciu, čiže pri prvom skúšaní buďte obozretní. Ak pri používaní oleja cítite nejaké vedľajšie účinky, napríklad nevoľnosť alebo závrat, ihneď ho prestaňte používať.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.