Sadiť stromy je IN. Zaujímavosti a pikošky o stromoch i lesoch

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Peter Wohlleben je nemecký lesník a autor viacerých knižných bestsellerov. Keď ho autor tohto článku stretol na Knižnom veľtrhu v nemeckom Frankfurte, bolo to nesmierne inšpiratívna chvíľa: bežný, skromný, príjemný chlapík, ktorý však žije lesom a stromy mu prúdia v krvi 🙂 Vie o nich neuveriteľne pútavo, zaujímavo a inšpiratívne rozprávať.
Dokázal to aj v ďalšej svojej knihe Dlhý dych stromov, v ktorej píše o vymieraní a odumieraní lesov, o ich príspevku k lepšej klíme…a najmä o tom, že ony si bez nás nejako poradia, zatiaľ čo my bez nich neprežijeme.

Pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavostí a myšlienok z tejto knihy, ktoré vás možno prekvapia, možno vám trošku rozšíria obzory a možno vás prinútia zamyslieť sa nad tým, čo sa deje okolo nás.

 

ikona stromProblém toaletného papiera

Od prepuknutia covidovej pandémie sa toaletný papier môže pokladať za achillovu pätu modernej civilizácie – toto podozrenie sa vynorilo pre skupovanie a nedostatok tohto výrobku na jar 2021.

Toaletný papier sa vyrába z dreveného vlákna, predovšetkým z plantážových drevín ako smrek, borovica alebo eukalyptus, vhodné sú aj brezy a buky. Dôležité je len to, že ich treba spíliť a spracovať. Ochrana lesa a toaletný papier sa teda vylučujú.

Keď vezmeme do úvahy elementárne strachy, toaletný papier jednoznačne zvíťazí nad lesom. Keď nahradíme toaletný papier napríklad stavebným drevom, nábytkom alebo knihami, jedno je jasné: ak budeme les väčšmi chrániť, ohrozíme našu civilizáciu.

 

ikona stromSadiť stromy je in

sadiť stromy je inZ mnohých reklám a televíznych klipov sa na nás usmievajú veselí ľudia a sadia v lese stromčeky ako opatrenie proti klimatickým zmenám. Sadenie je aktívna akcia, sprostredkúva nádej a ukazuje cestu nasledujúcim generáciám. strom sa môže dožiť až päťsto rokov, za ten čas uloží množstvo uhlíka a obohacuje vzduch kyslíkom, navyše je domovom pre najrozličnejšie druhy organizmov.
A naozaj platí – každý jeden strom zaváži!

Z lokálneho hľadiska treba vnímať výsadbu stromov ako dôležitú, napríklad výsadbu pred vaším domom. Jediný strom tam môže mať merateľný vplyv na klímu, čo si môžete overiť. Keď zaparkujte v zime auto pod stromom, sklá vám nezamrznú tak rýchlo ako inde.

Odborníci odporúčajú, aby sa na záchranu starého lesa vysadila akási hrádza z mladých stromčekov, ktoré by aspoň trochu tlmili horúčavu a zvlhčovali vzduch.

 

ikona stromPríjemná chladiareň

Les má pre nás okrem chladiaceho efektu ešte jednu prednosť. Stará sa o viac zrážok.
Keď sa lesy vyrubujú a nahrádzajú napríklad lúkami alebo agrárnymi plochami, dažďové zrážky sa môžu znížiť až o 90%. Táto teória znie logicky a môžeme ju pozorovať aj v praxi. Od začiatku dvadsiateho prvého storočia dochádza v povodí amazonky čoraz častejšie k obdobiam sucha. Súvisí to s tým, že ubúdajú pobrežné dažďové pralesy, aj s postupujúcim odlesňovaním, čím sa celkovo zmenšuje plocha dažďového pralesa.
Inak povedané: keď zničíme pumpu v blízkosti mora, nesmieme sa čudovať, že do vnútrozemia sa nič nedostane.

Zimný chlad nemá na stromy vplyv, ale s letnými teplotami je to inak. Prudká horúčava spojená s dlhotrvajúcim suchom nesvedčí bukom, dubom a spol. Aj v teplom ročnom období obľubujú nižšie teploty. Zavše trochu slnka, ale hlavne veľa zrážok a rozhodne nie viac ako dvadsaťpäť stupňov Celzia – po takom lete strom túži.

Stúpajúca teplota a pribúdajúce sucho majú v lokálnej rovine celkom inú príčinu: je to premena zalesnenej krajiny na kultúrnu krajinu. Už viete, že staré lesy majú ochladzujúci účinok, aj to, že v lese je až o desať stupňov Celzia nižšia teplota ako na poľnohospodárskej  ploche (a ešte väčší teplotný rozdiel je medzi lesom a mestom).

Lesy produkujú celé rieky vzduchu, ktoré prenášajú vodu v oblakoch tisícky kilometrov na kontinenty – preto zaprší aj na miestach, kde by inak bola púšť.

sadiť stromy je in

 

ikona stromAko stromy pomáhajú

Vedeli ste, že dospelé stromy si aj v neskoršom živote pomáhajú, keď cez korene pumpujú cukrový roztok? Takto sa slabým a chorým jedincom darí prekonať ťažké časy a napokon vyzdravieť. Potom znovu prispievajú k chladnej lesnej klíme, ktorá prospieva všetkým stromom rovnako.

Stromy sajú vodu zo zeme na spôsob hydraulickej pumpy a odovzdávajú ju aj iným rastlinám. Z toho môžu ťažiť aj kultúrne plodiny rastúce naokolo. Obilie, zemiaky a iné druhy majú korene skôr vo vrchnej vrstve pôdy. A práve tá vysychá najrýchlejšie, o čom sa môžete v lete presvedčiť. Kým hore je pôda tvrdá a drobí sa, v hĺbke piatich až desiatich centimetrov narazíme na vlhkú vrstvu, ktorá siaha často niekoľko metrov pod povrch.
Korene našich poľných plodín a tráv však nesiahajú tak hlboko.

výrub stromu - aké má pravidláPrečítajte si tiež
Výrub stromu. Kedy a ako musíte požiadať o povolenie?

 

ikona stromVlk ako ochranca klímy

Vlk, táto ikona ochrany zachovania druhov, sa štylizuje aj ako hrdina v boji proti klimatických zmenám. Napohľad paradoxné, ale reálne.
„Pokladám ho za dôležitú súčasť prírody a skutočne sa teším, že sa znovu usídlil vo svojej pôvodnej domovine. Vlk neprávom získal zlú povesť, keď strhne domáce zviera, lebo sa to dostane do novín,“ píše Peter Wohlleben.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.