Na pohľad drobné lístky tejto vždyzelenej rastlinky v sebe ukrývajú mnoho pokladov, ktoré poznali už naše prastaré mamy. Spoznajte rozmarín a všetky možnosti jeho využitia v domácnosti. Či už v kuchyni pri príprave chutných jedál, alebo v kozmetike – rozmarín je výborný pri aknóznej pleti, kúpeľ z neho osviežuje a uvoľňuje, a zbavuje tiež zápalov v ústnej dutine. Táto bylinka je skvelý bojovník proti nespavosti, úzkosti či stresu.
Vôňa stredomoria
V Európe ho poznáme už od 15. storočia. Názov rozmarín pochádza z latinčiny a znamená „morská rosa“. Neprekvapí, že najviac sa udomácnil v Taliansku, kde sa stal obľúbenou koreninou. Okrem gastronómie však našiel uplatnenie aj v liečiteľstve a ako okrasná rastlina. V mnohých kultúrach je dodnes dôležitou súčasťou ľudových tradícií. U nás napr. ako jeden z prvkov svadobnej výzdoby – pierko z rozmarínu pripnuté na hrudi ženícha.
Na to, že voňavý rozmarín nám môže pomôcť s mnohými neduhmi, prišli ľudia už v stredoveku. Dnes vieme, že je to vďaka jeho vzácnemu zloženiu.
Rozmarínová silica obsahuje látky cineol, gáfor a borneol. V lístkoch by ste ďalej našli éterické oleje, flavonoidy, triesloviny, vitamíny A, B6, a C, minerály ako horčík, vápnik, meď, železo, mangán. A ešte niekoľko ďalších pre zdravie prospešných látok. Medzi najznámejšie vlastnosti, pre ktoré rozmarín využívame patria:
- antioxidačné
- upokojujúce
- protizápalové
- dezinfekčné
- detoxikačné
Na rozmarín nedajú dopustiť ľudia s poruchami spánku, ale aj tí, ktorí bojujú so stresom, úzkosťou či zlým trávením.
Rozmarín do kuchyne
Výrazná vôňa rozmarínu je na varenie ako stvorená. Príjemne ozvláštni bravčové, teľacie i jahňacie mäso, rôzne druhy rýb, ale aj pečené zemiaky či zeleninu upravovanú na grile. Často je preto súčasťou rozličných zmesí korenia (napr. známe provensalské). Rozmarín zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje vstrebávanie živín.
Rozmarín v kozmetike
Silica získaná z rozmarínu je vo svete vôní a kozmetiky známou prísadou. Pre jej všestranné účinky sa využíva ako súčasť pleťových, telových i vlasových produktov.
Rozmarín na pleť
Silné čistiace vlastnosti rozmarínu ocenia najmä majitelia mastnej a problematickej pleti. Tá, žiaľ, už dávno nie je len doménou dospievajúcich. S nepríjemným akné bojujú čoraz viac aj mnohí dospelí.
Ak k nim patríte tiež, siahnite po rozmaríne v podobe čistiaceho gélu, ktorý doplníte vhodným hydratačným krémom. Nebojte sa ani kombinovania rôznych rastliniek či byliniek. Rozmarín si napríklad výborne rozumie s lístkami čajovníka, ktorý pôsobí sťahujúco a mastnú pleť účinne zmatňuje.
Rozmarín na telo
Droga z rozmarínu sa často využíva na výrobu mastí proti reume či kozmetiky vhodnej na masáže. Olej alebo tinktúra z rastlinky prekrvuje pokožku a uvoľňuje stuhnuté svaly.
Rozmarín nájdeme tiež v zubných pastách a ústnych vodách. Vďaka jeho schopnosti dezinfikovať sa rýchlo zbavíte opakovaných zápalov v ústnej dutine.
Na osvieženie pokožky celého tela a prečistenie pórov neváhajte vyskúšať rozmarínový kúpeľ. Upokojí nielen pokožku, ale aj všetky zmysly.
Rozmarín na vlasy
Kto z nás netúži po hustejších a lesklejších vlasoch? Rozmarín pomôže aj tu. Nie je náhoda, že je súčasťou mnohých šampónov na vlasy. Na trhu nájdete aj rôzne zábaly, masky či kondicionéry s výťažkami z rozmarínu. Okrem vlasov dokáže ošetriť aj pokožku hlavy, zastaviť tvorbu lupín a zmierniť vypadávanie vlasov. Okrem kozmetiky vtedy pomôže aj domáci odvar z rozmarínu.
BYLINKY – ďalšie tipy a zaujímavosti.
Zdroj: Justnahrin.sk, Wikipedia, Nazdravie.sk, Mojerastliny.sk, tyzden.sk
Foto: Pexels.com, Pixabay.com, autorka