EKO tipy pre vašu záhradu z obľúbeného prírodného materiálu Durisol

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nepremeškajte začiatok sezóny a využite príchod prvých teplých dní k úprave vašej záhrady. Skrášlite si okolie svojho domu so skvelými vychytávkami z prírodného a ekologického materiálu Durisol. Je to obľúbený stavebný materiál, ktorý na Slovensku vyrába spoločnosť Leier Baustoffe SK. Vďaka svojim vlastnostiam je široko univerzálny, a tak si rýchlo našiel využitie aj v záhradnej architektúre.

Až 90% jeho zloženia tvorí drevoštiepka, ktorá sa špeciálnym výrobným procesom spracúva s cementom a vodou, a to bez procesu horenia a pri minimálnej spotrebe energií. Samotná výroba je tak bezdopadová a celý proces zohľadňuje dopad na životné prostredie. Výsledný produkt je vďaka tomu 100 % recyklovateľný, pričom si zachováva vysokú odolnosť voči externým faktorom ako mráz, soľ či škodcovia.

Ak sa aj vy chystáte tento rok vylepšiť svoju záhradu a vytvoriť si tam vlastnú oázu pokoja, tu určite nájdete pár praktických inšpirácii na vaše ekologické záhradkárčenie.ekologické záhradníčenie durisol

 

Vysoký záhon 

Vďaka svojmu prírodnému zloženiu vytvára ideálne podmienky pre pestovanie okrasných i úžitkových rastlín. Nielen, že v ňom vypestujete čokoľvek si zvolíte, ale ani sa pritom až tak nezapotíte. Jeho praktickou výhodou je totiž veľmi jednoduchá montáž, založená na princípe skladačky. Vyznačuje sa aj dlhou životnosťou, vďaka ktorej ho aj po niekoľkých rokoch môžete ľahko rozobrať, vyčistiť a opäť poskladať v inej časti vašej záhrady.

Durisol vysoký záhon je z hľadiska rozmerov, farieb a účelu použitia veľmi variabilný. Tiež je funkčný a vďaka svojim čistým líniám tvarovo elegantný. Možno ho umiestniť na betónových, ale aj trávnatých plochách, pričom sa na spodok nevyžaduje ukladanie fólie. Záhon tak zostáva v kontakte s okolitou prírodou. Má výbornú tepelnú izoláciu a dokáže odvádzať vodu, čím zabraňuje tvorbe plesní.
K vysokému záhonu existuje aj nadstavec, pomocou ktorého je možné vytvoriť fóliový tunel. Takéto prekrytie poskytne vysadeným rastlinkám počas studených dní ochranu.

 

Kompostér

kompostér durisolNajvhodnejším zhodnotením biologického odpadu v záhrade či domácnosti je kompostovanie. Nielen, že sa vďaka nemu ekologicky zbavíte svojho organického odpadu, ale tiež získate prospešné a kvalitné hnojivo, ktoré sa dá využiť pri pestovaní rastlín.
Kompostér Durisol má jedinečný vyprázdňovací a miešací mechanizmus a praktický poklop, ktorý umožňuje jednoduché dopĺňanie. Spolu s dvierkami na priehradke zabraňuje prístupu domácich zvierat či nežiaducich škodcov. Tieň tiež minimalizuje rast burín a zabraňuje vysušeniu kompostovaného materiálu.
Dno tvoria betónové platne Leier, ktoré uľahčujú odoberanie zrelého humusu a zabraňujú vniknutiu hlodavcov.

Takýto kompostér je vhodný na spracovanie kuchynského odpadu až 6-člennej domácnosti alebo záhradného odpadu zo záhrady s rozlohou 500 m2. Veľmi jednoducho sa používa, automaticky odvádza vodu a svojou priedušnosťou si vo vnútri sám reguluje klímu.

kompostPrečítajte si tiež
Kompostovanie. Najčastejšie otázky a užitočné tipy.

 

Palisády

 Palisády majú v záhrade všestranné využitie. Sú ideálne nielen na ohraničenie cestičiek a rastlín, ale slúžia aj na oddelenie rôznych plôch presne podľa vašich predstáv. Sú využiteľné aj ako bočné ohraničenie schodov alebo spevnenie okrajov pri šikmo ležiacich schodiskách. Kvôli absorpcii slnečného žiarenia je ich tmavé farebné prevedenie veľkou výhodou.

Nemusíte byť profesionálnym záhradníkom, aby ste dokázali oceniť všetky výhody, ktoré Durisol prináša. Na našom slovenskom trhu ide stále o novinku, ktorá ako jedna z prvých zohľadňuje ekologický aspekt a udržateľnosť v stavebníctve i v záhradnej architektúre.

— PR článok —
Foto: Durisol


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.