4+1 vianočné trhy vo Viedni 2022. Kde a čo sa oplatí vidieť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte radi atmosféru vianočných trhov a tie v Bratislave, či iných slovenských mestách máte pochodené – máme pre vás tipy na 4+1 vianočné trhy vo Viedni. Konajú sa od polovice novembra až do Vianoc, niektoré naozaj stoja za to – či už priestorom, kde sa nachádzajú, alebo ponukou a samotnou atmosférou.
Prešli sme niektoré z nich a pripravili sme pre vás prechádzku o po piatich z nich. Zaberie to pol dňa…alebo ak sa zdržíte, aj celý deň 🙂 . Netreba prejsť príliš veľké vzdialenosti, takže môžete porovnať a vybrať si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

 

Vianočné trhy vo Viedni

Vo Viedni nájdete vyše 10 vianočných trhov, ale tieto sú najobľúbenejšie a najčastejšie tam chodia aj Slováci. Nájdete tam tradičné jedlá a nápoje, množstvo remeselných stánkov, vianočné ozdoby od výmyslu sveta a nefalšovanú vianočnú atmosféru.

My sme začali trhom na Maria-Theresien Platz, preto sme zaparkovali práve vo štvrti múzeí, Museums Quartier. Hodina síce vyjde na 3,50€, ale máte to blízko k trhom a bezproblémové parkovanie. Zadajte si do navigácie Contipark Tiefgarage. Odtiaľ je to len cez cestu k prvým vianočným trhom.

vianočné trhy vo Viedni

 

ikona stromček vianočnýVianočný trh na Námestí Márie Terézie

Z podzemnej garáže teda prejdeme cez cestu a ocitneme sa na námestí Maria-Theresien-Platz, kde sa nachádza vianočná dedinka a trhy, a to medzi dvomi krásnymi múzeami: Prírodovedným a Umeleckohistorickým múzeom.
Je tam cez 70 stánkov a niekedy naozaj hlava na hlave, ale oplatí sa to prejsť. Zaujmú najmä remeselníci – my sme sa nevedeli odtrhnúť od stánku Čokoládové náradie, čiže rôzne kliešte, kladivá, šraubováky…všetko z čokolády a s patinou, že to vyzeralo naozaj ako zo železa. Mňam!
Tiež sú tam stánky s originálnymi nápadmi na darčeky. V areáli Viedenskej univerzity je vianočná dedinka. V areáli Campus s detskou železnicou a nostalgickým kolotočom, nájdete tam aj dve curlingové ihriská.
Pred prírodovedným múzeom sú veľké toalety, celkom čisté, za 50 centov.

Čokoládové náradie na vianočných trhoch

Tieto trhy sa konajú
16.11. až 26.12.2022
So-Ne od  11:00 do 14:00
Pia a So od 11:00 do 14:00
24.12. od 11:00 do 16:00
25. a 26.12. od 11:00 do 13:00

vianočné trhy vo Viedni

vianočné trhy vo Viedni

 

ikona stromček vianočnýVianočný trh na Radničnom námestí

Od námestia Márie Terézie prejdeme po Burgring smerom k Parlamentu z 19.storočia (rozhodne oveľa krajší ako ten slovenský J) a hneď za ním je Rathauspark, čiže radničný park, ktorý prechádza do Radničného námestia.
Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz je najznámejší a najväčší vianočný trh, kde nájdete okolo 150 drevených stánkov, ktoré sú veľmi vkusné, pekne vyzdobené a lákajú pristaviť sa pri nich…už len zo zvedavosti.

Nájdete tam predovšetkým remeselníkov a tisíce rôznych ozdôb – gule, jasličky, dekorácie, ručne vyrábané šperky, hračky ap. Pokiaľ ide o jedlo – to je poslabšie, nájdete tam skôr pochutiny a jednoduchšie jedlá  ako langoše, rožok v párku ap. Čiže na riadny väčší obed odporúčame niektorú reštauráciu v okolí – my sme skúsili Swing Kitchen, kde majú vynikajúce vegánske burgre. Ale ak vám stačí zobkať po troške, tak na trhu si vystačíte 🙂

Parlament vianočné trhy vo Viedni

Parlament z 19.storočia so sochou Pallas Atheny.

Zaujímavé je tiež miesto – trh sa nachádza medzi nádhernou neogotickou radnicou a slávnym divadlom Burgtheater. Kúsok vedľa je aj rakúska Parlament. Neodmysliteľný je vysoký oblúk so sviečkami a samozrejme veľké klzisko. Nie je to len nejaký klasický ovál, kde jazdíte stále dokola, ale aj chodníčky zaľadnili a môžete jazdiť pomedzi stromy ap. Jedinečný zážitok je to najmä pri romantickom osvetlení Radničného parku.
Pre deti je v parku aj kolotoč.

Trhy sa konajú
19.11. až 26.12.2022 od 10:00 do 21:30
24. až 26.12.2022 od 10:00 do 18:30

Klzisko je otvorené
19.11.2022 až 8.1.2023, denne od 10:00 do 22:00
24.12. od 10:00 do 18:30 h
31.12. zatvorené

vianočné trhy vo Viedni

vianočné trhy vo Viedni

 

ikona stromček vianočnýTrhy Freyung

Z Radničného námestia prejdite cez cestu smerom k Burgtheater, potom vľavo a uličkou Teinfaltstraße až na Freyung. Tamojší vianočný trh Altwiener Christkindlmarkt na Freyungu je tradičný, menší a prvý raz sa tam údajne konal už v roku 1772.
Môžete si tam kúpiť ručné výrobky, sklenené ozdoby, tradičné betlehemy a keramiku. Od 16-tej hodiny sa tam zvykne konať program, často príjemná vianočná hudba. Tento trh mal byť protiváhou k hlučnejšiemu a väčšiemu na radničnom námestí…a pôsobí tak.
Milý, príjemný trh, kde však nájdete rôzne zaujímavosti. My sme si tam pochutili na syroch, dali sme si vianočný punč a za pozretie stoja rôzne remeselnícke stánky.

Trhy sa konajú
18.11. až 23.12.2022 denne od 10:00 do 21:00

vianočné trhy vo Viedni

 

ikona stromček vianočnýVianočné trhy na Am Hof

Sotva 100 metrov ďalej smerom do centra sa nachádza ďalší zaujímavý vianočný trh okolo stĺpu Mariensäule, ktorý postavili v roku 1647 po tom, čo Viedeň poškodila švédska invázia.
Nájdete tam stánky s ručne tkanými vlnenými výrobkami, remeselný med, kadidlá a všeličo iné. Samozrejme, nechýba občerstvenie a nápoje. Ochutnajte napríklad špeciálny Zirbenpunsch, punč z voňavej švajčiarskej borovice.
Bežne tam hrajú naživo gospelové zbory a každý štvrtok sa tam koná charitatívne podujatie.

Trhy sa konajú
11.11. až 23.12.2022
Po-Štv od 11:00 do 21:00
Pi-Ne od 10:00 do 21:00
Gastro denne do 22:00

vianočné trhy vo Viedni

 

ikona stromček vianočnýVianočné trhy na Námestí svätého Štefana

vianočné trhy vo ViedniZ Námestia Am Hof sa cez pešiu zónu dostaneme až do srdca Viedne, k známemu a obľúbenému Dómu svätého Štefana na Stephanplatz, kde sa tiež konajú vianočné trhy. Priamo pred Dómom, drevené stánky majú jednoduchý, elegantný dizajn s krásnym osvetlením a je pravda, že tam je takmer vždy plno.
Nájdete tam ponuku remeselných výrobkov, od vonných sviečok po keramických anjelov, tiež rôzne lahôdky, nápoje a kulinárske špeciality.

Trhy sa konajú
11.11.-26.12.2022 denne od 11:00 do 21:00
24.12. od 11:00 do 16:00
25. a 26.12. od 11:00 do 19:00

Vo Viedni sú samozrejme aj ďalšie vianočné trhy, ktoré sa oplatí navštíviť. Napríklad Zimný trh v Pratri na Riesenradplatz, vianočný trh na Spittelbergu, adventné trhy na námestí Karlsplatz, či vianočná dedinka a trh v paláci Belvedere.
Ak nechcete ísť až do Viedne, kúsok za hranicami sa zastavte na zámku Schloss Hof, kde sú tiež krásne vianočné trhy – prečítajte si o nich viac v našom článku.
My sme vám však chceli ponúknuť aj malú prechádzku Viedňou, jej uličkami, aby to zvládli aj rodiny s deťmi. 5 pekných trhov, ktoré nemáte problém obísť a nadýchať sa vianočnej atmosféry.

vianočné trhy vo Viedni

vianočné trhy vo Viedni

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.