Aj vy patríte k milovníkom kníh a doma ich už máte peknú kôpku? Stovky, možno aj tisíce? Encyklopédie, detské knižky, beletriu, výpravné obrázkové publikácie…rôzne veľkosti, hrúbky, farby. Niekedy je ťažké vhodne si ich usporiadať a uložiť, preto máme pre vás tip, ako si usporiadať domácu knižnicu.
Knižnica často patrí k najväčším kusom nábytku, je nápadná – ak vám teda na nej niečo nesedí, môže sa ľahko stať tŕňom v oku. Lenže ako vytvoriť štýlové police bez ohľadu na to, či na nich chcete mať knihy, mix ozdobných predmetov alebo jedno aj druhé? „V priebehu rokov som pochytila niekoľko dobrých metód, ktoré sa osvedčili,“ tvrdí profesionálna švédska dizajnérka Frida Ramstedtová. Ponúka najmodernejšie trendy v bytovom dizajne a jej dizajnový blog sledujú milióny ľudí mesačne. V slovenčine jej tiež vyšla kniha Príručka interiérového dizajnu, v ktorej ponúka množstvo užitočných tipov.
Ako si usporiadať domácu knižnicu
„Len pekné nestačí,“ povedala Lotta Agatonová. Veci okolo nás by mali byť aj funkčne a vhodne rozmiestnené, uložené, aby nám skôr slúžili ako prekážali. Ak máte doma stovky kníh, možno ste sa zamýšľali, ako ich správne usporiadať. Áno, sú ľudia, ktorým je to jedno…no pravý knihomoľ si dáva záležať aj na tejto stránke 🙂
Tu je pár metód spomínanej dizajnérky, ktoré vás možno inšpirujú. Nižšie nájdete aj triky na vytvorenie rovnováhy v knižnici a trojuholníkovú metódu.
1. Knihy v abecednom poriadku
Najlogickejšie je usporiadať knihy abecedne podľa priezviska autora, minimálne pre niekoho, kto má bohatú knižnicu a potrebuje rýchlo nájsť konkrétny titul. Beletria má zhruba rovnako veľké rozmery, takže ak máte takýchto kníh najviac, tento typ usporiadania sa vám môže osvedčiť. To však neznamená, že obsah vašej abecedne zoradenej knižnice nemôžete narušiť podľa niektorých z nižšie uvedených spôsobov.
2. Usporiadanie podľa veľkosti
Ak knihy nie sú rovnako veľké a nepotrebujete vychádzať z abecedného poriadku, najpríjemnejšie riešenie pre oko je zoradiť ich podľa výšky chrbta. Od najmenších po najväčšie – alebo naopak.
3. Najvyšší alebo najnižší bod uprostred
Variantom usporiadania kníh podľa veľkosti (od vysokých po nízke) je, že sa najvyšší lebo najnižší bod umiestni do stredu. Ak najvyššie alebo najnižšie knihy umiestnite do stredu, vytvoríte iný tvar, takže na jednej alebo viacerých policiach vznikne pekná obmena.
4. Knihy ako opierky
Ak na zaplnenie celej knižnice nemáte dostatok kníh, môžete si pomôcť tak, že niekoľko kníh položíte horizontálne s chrbtom do miestnosti. Takto uložené môžu fungovať ako opierky pre ďalšie knihy.
5. Dúhové usporiadanie
Pred niekoľkými rokmi sa na sociálnych sieťach ako divoký oheň rozšíril fenomén farebne usporiadaných knižníc. Išlo o to, roztriediť chrbty kníh podľa farieb, aby sa polica podobala dúhe. Môže to byť pekná alternatíva štýlu vašej knižnice, či už máte k dispozícii celé farebné spektrum, alebo skôr neutrálnejšiu škálu.
6. Papierové obálky
Iným trikom, ktorý často používajú dizajnéri z realitných kancelárií alebo komerční dizajnéri na reklamné fotografie s cieľom anonymizovať alebo upokojiť dojem z knižnice, je zabaliť knihy do podobných obálok. Pokojne tak spravte aj vy. Farbu obálok obmieňajte podľa vlastného vkusu a na chrbát každej knihy pekne napíšte jej názov.
7. Zmes štýlov
Na otvorené police vysokej knižnice alebo veľkého systému políc môžete okrem kníh umiestniť mnoho iných vecí. Kombinujte literatúru s ozdobnými predmetmi a vytvorte tak dynamiku medzi plochými knihami. Vďaka oblým, organickým, trojuholníkovým alebo nepravidelným tvarom bude knižnica menej statická a zaujímavejšia na pohľad.
8. Naklonené uloženie
Väčšie knihy, takzvané „coffee table“ knihy, majú na rozdiel od krásnej literatúry rozličné formáty a nezriedka obálky, ktoré sa často vynímajú lepšie, ak kniha leží alebo stojí čelom k pozorovateľovi. Ak máte takýchto kníh veľa, možno by sa vám osvedčila knižnica s jednou alebo viacerými naklonenými policami, ktoré sú vhodné pre ležiace knihy. Nemusí tak byť skonštruovaná celá knižnica. Je dokonca krajšie, ak sa naklonené police striedajú s klasickými vodorovnými policami.
Prečítajte si tiež
30 obľúbených citátov o knihách a čítaní.
Triky na vytvorenie rovnováhy v knižnici
Neusporiadaná knižnica bez jasnej štruktúry môže preniesť svoj chaos aj na zvyšok miestnosti, zatiaľ čo uprataná knižnica s premysleným usporiadaním kníh a ozdobných predmetov pomôže presnému opaku – miestnosť bude vyzerať súdržnejšie a usporiadanejšie.
Ak v knižnici máte výlučne knihy, ste odkázaní na farbu a veľkosť chrbtov, no štruktúra sa vyjaví tak či tak. Rady kníh sa predsa ustavične opakujú.
Ak sa však rozhodnete, že knižnicu nezaplníte iba literatúrou, ale primiešate rozličné doplnky a ozdobné predmety, bude omnoho náročnejšie dosiahnuť opakovanie a štruktúru, ktoré ulahodia oku. Samozrejme, aj v tomto prípade poznáme pár šikovných trikov.
- Odolajte pokušeniu umiestniť do knižnice sviečky a svietniky, hoci len ako dekoráciu. Ak sa niekto pozabudne a zažne ich, môže na polici vypáliť dieru alebo, nedajbože, spôsobiť požiar.
- Ak chcete skombinovať knihy s ozdobnými predmetmi, nezapĺňajte police na maximum. Nechajte približne tretinu prázdnu, kompozícia potom nebude pôsobiť preplnene.
- Pamätajte na vizuálnu váhu a najťažšie knihy a objekty umiestnite na spodné police.
Foto: Tatran, LepšíDeň.sk, Unsplash.com
Instagram Milan_Booklover.