Môj príbeh. Životná cesta prvej dámy Spojených štátov amerických

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Životný príbeh bývalej prvej dámy Spojených štátov amerických.
Kniha Môj príbeh prepisovala rebríčky predajnosti po celom svete. A úspešne sa drží na najvyšších priečkach aj v slovenských kníhkupectvách.
Po prečítaní tohto príbehu už nebudete Michelle Obamovú vnímať len ako bývalú prvú dámu. Manželku ex-prezidenta. Už ju neuvidíte tými istými očami, ako pred prečítaním knihy.
Pretože jej príbeh vás dostane. Je plný lásky, úsilia, prekonávania prekážok, šťastia, nádeje a zaujímavých myšlienok i úvah.

“…tie stretnutia mi umožnili pozrieť sa na svoje vlastné starosti z inej perspektívy. Ony toho museli obetovať omnoho viac než ja. Zo stretnutí som odchádzala skľúčená a zarazená, ako málo toho viem o živote rodín slúžiacich armáde. Sľúbila som si, že ak Barack bude mať to šťastie a stane sa prezidentom, nájdem spôsob, ako pomôcť týmto rodinám.”

 

Michelle Obamová: Môj príbeh

kniha Môj príbeh Michelle ObamováOd útleho detstva až po život v Bielom dome. Vzťahy s rodičmi, so starším bratom Craigom, ktorého úspešne komandovala. Aj s tetou Robbie, ktorá si svoju časť domu udržiavala ako mauzóleum a učila ju hrať na klavíri.
Michelle hovorí o rasových rozdieloch, ktoré musela znášať na vlastnej koži. Pôjdeme s ňou na dve prestížne školy, ktoré vyštudovala – sociológiu na Princetovne a práva na Harvarde. Budeme pri zoznámení s Barackom, pri žiadosti o ruku, pri narodení jej dcér Malie a Sashy.

„Keď sa v našom živote objavila Malia Ann Obamová, jedno z dvoch najdokonalejších bábätiek, aké sa kedy komu narodili, nemysleli sme na krajinu, ale na rodinu.”

Michelle Obamová ako prvá Afroameričanka na poste prvej dámy významne prispela k tomu, aby sa z elitárskeho Bieleho domu stalo otvorené a pohostinné miesto. Stala sa energickou zástankyňou práv žien na celom svete.
Propagovala cestu k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu a neochvejne stála po boku svojho manžela, keď viedol krajinu cez niektoré zo strastiplných období jej histórie.

„Jeho vrodená sebadôvera bola obdivuhodná, no úprimne, skúste s ňou žiť. Musela som si zvykať na Barackovu cieľavedomosť, ktorá sa prejavovala v každej situácii – i keď šiel spať, či keď raňajkoval. Niežeby sa predvádzal, no bola skrátka všadeprítomná. Nevedela somsi pomôcť, ale popri jeho istote a predstavách o tom, ako by mohol zmeniť svet, som sa cítila trochu stratená. Jeho cieľavedomosť bola pre mňa akousi mimovoľnou výzvou.”

otvorená kniha Môj príbeh

 

Náš príbeh tvorí veľa malých krokov…

„Áno, príbeh každého človeka tvorí veľa jednotlivých krokov a vyžaduje si veľa trpezlivosti i námahy. Ak chceme dosiahnuť svoj plný potenciál, nesmieme sa uspokojiť s predstavou, že už nemáme čo zlepšiť,” tvrdí v knihe Môj príbeh Michelle Obamová.
Delí sa so svojimi skúsenosťami a zážitkami, ktoré z nej urobili silnú ženu, akou je dnes. Úprimne, múdro a bez pretvárky rozpráva o zákulisí prezidentského úradu, politiky, ale aj vlastnej rodiny, osobného života. Opisuje drobné zábavné historky, napr. ako s Barackom ušli z predstavenia slávneho muzikálu Bedári, lebo uťahaní po dlhom pracovnom dni nevydržali počúvať dlhé pasáže o francúzskej biede a chudobe.
Alebo ako si Michelle s anglickou kráľovnou vzájomne ťažkali na problém s tlačiacimi topánkami.

„Aká ste vysoká,” poznamenala a naklonila hlavu smerom ku mne.
„Áno,” zasmiala som sa, „no topánky mi pridávajú ešte zopár centimetrov. Ale uznávam, som vysoká.”
Kráľovná sa pozrela nadol na moje topánky značky Jimmy choo, ktoré som mala na nohách. Potriasla hlavou.
„Tieto topánky sú nevzhľadné, nemyslíte?” povedala a frustrovane ukázala na svoje čierne lodičky.
Nato som sa jej priznala, že ma bolia nohy, a ona sa mi priznala, že aj ju bolia. Hľadeli sme na seba s podobnými pocitmi, akoby sme chceli povedať: Kedy sa toto postávanie so svetovými lídrami konečne skončí?
Potom sa srdečne zasmiala.
Nezáležalo na tom, že inokedy nosí na hlave diamantovú korunu, ani že ja som priletela do Londýna prezidentským lietadlom. Boli sme len dve unavené dámy, ktoré tlačili topánky.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Stále sa mám čo učiť

Michelle Obamová spomína veľké úspechy aj trpké sklamania vo verejnom i súkromnom živote svojej rodiny. Z jej slov cítiť veľké srdce i charizmu. Múdru ženu, ktorá po boku prezidenta získala za osem rokov veľa skúseností, ale rozdala oveľa viac lásky, šťastia a nádeje.

„Nemyslím si, že náš príbeh sa končí v momente, keď dospejeme do určitého bodu na našej ceste, alebo keď dosiahneme konkrétny cieľ.
Naopak, je založený na neustálom napredovaní, je prostriedkom nášho rozvoja a predstavuje cestu k nášmu lepšiemu ja. cesta sa nekončí.
Stala som sa matkou, no stále sa mám čo učiť a stále mám čo odovzdávať svojim deťom.
Stala som sa manželkou, no aj naďalej sa učím prispôsobovať a podriadiť sa úprimnej láske a životu s druhým človekom.
Stala som sa v mnohých ohľadoch vplyvnou osobou, napriek tomu však zažívam chvíle, keď sa cítim neistá a nevypočutá…”

„V to ráno Barack posledný raz navštívil Oválnu pracovňu, kde svojmu nástupcovi zanechal ručne písaný odkaz. Potom sme sa odobrali na prvé poschodie, aby sme sa rozlúčili so stálymi zamestnancami Bieleho domu – komorníkmi, uvádzačmi, kuchármi, správcami, floristkami a ďalšími ľuďmi, ktorí sa o nás priateľsky a profesionálne starali, a rovnako láskavo sa odteraz mali starať o rodinu, ktorá sa tam ešte v ten istý deň mala nasťahovať…”


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.