Čapovaná drogéria. Ako funguje a naozaj sa oplatí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tipov, ako začať žiť bez odpadu a ekologickejšie je nespočetne veľa. Nerezová fľaša na vodu namiesto plastovej… látková taška namiesto igelitky…prírodná hubka lufa na riad namiesto tej klasickej… kovová slamka namiesto plastovej… ale tiež ocot namiesto chémie, či čapovaná drogéria. Tú v poslednom čase objavuje čoraz viac Slovákov, hoci to stále nie je žiadna sláva.

Vedeli ste, že priemerný Slovák vyprodukuje priemerne 360 kíl odpadu ročne?  Každý Slovák vyhodí cca 160 kíl potravín a 200 PET fliaš ročne.
Pomerne dosť, nie?

Aj preto je skvelé, že čoraz viac maloobchodov ponúka možnosť naplniť si drogériou vlastné obaly. My sme sa boli pozrieť v niekoľkých, naposledy napríklad na bratislavskej Miletičke, kde je čapovaná eko-drogéria Vani. Nájdete u nich pracie gély a aviváže, ale tiež prostriedky na riad, čističe na vodný kameň, kúpeľňu, podlahu, tablety do umývačky riadu, WC gély, či prírodnú kozmetiku. „Máme tri takéto obchodíky, aj na Jesenského a v Starej tržnici, túto pri trhovisku Miletičova nejaký rok a je cítiť, že ľudia chodia čoraz častejšie. Postupne akoby objavovali čapovanú drogériu. Odskúšajú, možno zo zvedavosti alebo im to niekto odporučil, a potom sa vracajú,” tvrdí sympatická predavačka.

 

Ako funguje čapovaná drogéria?

čapovaná drogéria oznamNič zložité. Zákazník príde do obchodu, vyberie si konkrétny produkt – prací gél, aviváž, čistič ap. A nechá si načapovať. Ideálne do vlastnej prinesenej nádobky, skleneného pohára. Ak nemáte, radi vám dajú svoju nádobku, ktorú potom môžete opakovane používať.
Najčastejšie to funguje ako pri nákupe zeleniny, či ovocia – na váhu:-)

Aký to má zmysel?
Menej vyprodukovaných plastových obalov. Prírodné produkty, ktoré šetria prírodu. Zelenšie Slovensko. Zdravší život pre nás, naše deti a ich deti.
Nestačí?

 

Oplatí sa to?

Ceny sú rôzne, možno sa vám napohľad zdajú vyššie.
vezmime si modelový príklad. Podľa porovnávača cien Heuréka je najobľúbenejšia aviváž v litrovom balení v cene od 1,44€. Za vlaňajší rok sa stal aj top produktom v kategórii. Tá cena je však bez dopravy a v konkrétnom obchode s takouto cenou zaplatíte na poštovnom až 4,86€. Takže musíte nakúpiť oveľa viac, aby sa vám to vyplatilo a nepreplatili ste to na doprave. Bežnejšie ceny za tento produkt sú pod dve eurá.

V spomínanom obchodíku Vani je viacero druhov aviváží, 1kg vás vyjde najčastejšie na 2,89€ (pri niektorých aj lacnejšie). Trošku viac, no kedykoľvek idete okolo, len si načapujete koľko potrebujete a máte ho hneď. Navyše ušetríte obal, správate sa ekologicky a podľa skúseností ľudí, ktorí takúto čapovanú drogériu pravidelne kupujú, vám stačí použiť menšie množstvo s rovnakým efektom. Takže sa vám produkt minie pomalšie.

„Skôr tu však ide o uvedomelosť a nesebeckosť,” tvrdí mladá mamička Martina, ktorá si v obchodíku práve načapovala prací gél a čistiaci prostriedok na riad. „Kedysi som eko veľmi neriešila, bolo mi to skôr jedno. No keď sa mi narodili dvojičky, začala som viac uvažovať o ich budúcnosti, do akého sveta vyrastú a aký im ho zanecháme. Neboli to príjemné myšlienky a tak som začala od seba.”
Už nakupuje aj potraviny bez obalov, hoci ešte má rezervy, ako tvrdí. Drogériu si čapuje, nehanbí sa nakupovať v second-hande a už nekupuje balenú vodu.

čapovaná drogéria nádoby

 

Je to aj zdravšie

V obchodíkoch nájdete väčšinou prostriedky s čisto prírodnými zložkami, ktoré neškodia pokožke a nemusíte sa báť nejakých alergií.
„Naša cesta k #lowwaste životu sa začala cez aviváže. Pre ekzematikov a ľudí s citlivou pokožkou nie je vôbec jednoduché nájsť aviváž, na ktorú pokožka nereaguje minimálne podráždením a nepríjemným svrbením,” tvrdia Mária, Juraj a Marianna, ktorí spustili obchodíky Vani. A tak objavili čaro ekologickej čapovanej drogérie.
Oplatí sa viesť domácnosť bez odpadu – prečítajte si tipy a triky.

 

Zero waste predajcov je čoraz viac

Podľa Hospodárskych novín ponúkla ako prvá možnosť načapovať si taliansku drogériu žilinská prevádzka Delizia v roku 2015. Postupne pribúdali ďalšie eko-obchody – nielen s drogériou, ale aj potravinami bez obalu.
Bezobalovo, Bioraj či Ecoterra. Bezobalový obchod Ekotočka v Stupave. Obchodík odVÁŽTE si v Seredi. sLOWbar vám načapuje drogériu a privezie domov…
Postupne prejavili záujem pridať sa aj veľké obchodné reťazce, ako Billa, Metro alebo Terno.
Obľúbené Potraviny Yeme začali plniť drogériu do vlastných obalov od roku 2018. Pridali sa aj obchody dm-drogerie markt.
ZeroWasteSlovakia ponúka prehľad miest, kde si môžete načapovať drogériu.

Podľa predajcov sa takýmto opakovaným používaním nádob ušetrí až 60% plastového odpadu. Pri čapovanej drogérii je to až 20% úspory oproti kupovanej drogérii.

život bez plastovPrečítajte si tiež
Ako nakupovať bez plastov? Čo do akej fľaše?

 

Podpora od štátu
Tento bezobalový trend našťastie podporuje aj štát cez ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva. Spoločne vypracovali metodickú pomôcku na podporu vzniku bezobalových obchodov, tiež podporu bezobalovej distribúcie tovaru a používania opakovane použiteľných obalov. „Bezobalové obchody plánujeme podporiť aj ďalším nástrojom, ktorým je špecializovaný portál zameraný na predchádzanie vzniku odpadu. Bude obsahovať rady a tipy, ako netvoriť zbytočný odpad, príklady z praxe, ako aj databázu bezobalových obchodov,” povedala pre Hospodárske noviny hovorkyňa rezortu Zuzana Onufer.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.