Odpovede na otázky, ktoré vám pomôžu zariadiť príjemné bývanie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bezpečnosť a istota sú základné ľudské potreby. A o ich zaistenie by sa mal postarať aj váš domov. Aj preto sa možno často označuje naše bývanie ako „tretia koža“ človeka. Kedy sa však v izbe cítite príjemne? Je to tvar, farby, svetlo alebo vône, ktoré sa starajú o pohodlie a komfort v interiéri?
Odpovede nájdete v našom zaujímavom článku.

 

Čím sa zaoberá psychológia bývania?

Psychológia bývania skúma súhru medzi domom a jeho obyvateľmi. Miestnosti môžu určovať naše správanie a pohodu, často oveľa viac, ako vedome vnímame. Môžu nás obmedzovať alebo nám dávajú príležitosti. Môžu nás tiež urobiť agresívnejšími, než v skutočnosti sme, alebo nám môžu pomôcť uvoľniť sa.

 

Aké sú najdôležitejšie potreby bývania z pohľadu psychológie?

Určite mnohé denne pociťujete. Najdôležitejšie sú stimulácia zmyslov, možnosť relaxu, ochrana súkromia a potreba komunity, sebaurčenia a dizajnu vo vlastnom dome. Čím viac z nich je splnených, tým vyššia je kvalita bývania. Dobrou správou je, že dnes vám v tom pomáhajú rôzne doplnky, špeciálne nábytkové kovania, úložné systémy alebo moderná technika.

inteligentná domácnosťPrečítajte si tiež
Inteligentná domácnosť vám spríjemní bývanie a ušetrí peniaze.

 

Dokáže vám správne zariadená miestnosť urobiť dobrú náladu?

Nie priamo. Môžete však vytvoriť základ pre to, aby sa dobrá nálada stala pravdepodobnejšou. Napríklad aj s pomocou jednoducho regulovaného svetla pomocou moderných žalúzií. Správnymi doplnkami a vybavením si tak môžete vybudovať miestnosti, v ktorých sa ľahšie relaxuje.

Takéto miestnosti sú potom zdraviu prospešné aj z dlhodobého hľadiska. Žiaľ, zlú náladu nemožno vylúčiť hneď od začiatku. Určite však existujú priestorové aspekty, ktoré môžu napríklad depresívne nálady zintenzívniť či dokonca vyvolať – no sú aj také, ktoré ich dokážu znížiť.

 

Môžete si pomôcť s izbovými rastlinami?

Určite áno. Aby sme sa cítili dobre, prirodzene potrebujeme určité množstvo podnetov. Tieto podnety sú akousi základňou pre náš mozog a dušu. Monotónne prostredie môže spôsobiť nepohodlie, niekedy dokonca stres a depresie. Izbové rastliny majú silu tieto negatívne vplyvy zmierniť a spríjemniť bývanie na maximum.
Vyskúšajte.

— PR článok —
Foto: urfin/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.