Padington 2. Ak v ľuďoch hľadáš dobro, nájdeš ho.

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Roztomilý medvedík sa vracia po troch rokoch a prekvapivo, je ešte lepší ako jednotka. Zábavný, vtipný, dobrodružný a dojímavý. V kinách je v poslednom období dosť detských filmov a rozprávok, ktoré sú zbytočne kruté, príliš násilné, prihlúple a prvoplánové. Trailery vyzerajú výborne, tešíte sa na dobrú zábavu a už po prvých minútach ste zaskočení a začínate sa cítiť trápne. Oklamane. A napokon smutne kvôli svojím deťom, ktoré ste v dobrej viere vzali do kina. Našťastie, toto ani zďaleka nie je prípad novinky Paddington 2.

Ak chcete svoje deti zobrať do kina na naozaj príjemnú rodinnú komédiu, ktorá má svoje posolstvo a niečo im aj dá, Paddington 2 je správna voľba. Aj pre vás, určite sa nebudete nudiť a tých 103 minút vám ubehne naozaj rýchlo.
Nám sa najviac páčil charakter samotného Paddingtona. Stále je to ten láskavý a dobrosrdečný chlpáč, ktorého si proste musíte zamilovať. Navyše sa s úsmevom a trpezlivosťou vyrovnáva so situáciami, ktoré by sme mnohí považovali za hotovú katastrofu. Aj toto vychováva deti, že sa netreba stresovať, vzdávať sa a považovať takéto chvíle za koniec sveta. Ako hovorí Paddington, „ak v ľuďoch hľadáš dobro, nájdeš ho.“

 

Paddington 2 sa začína

paddington si čistí ušiCelé sa to začína ako idylka na londýnskom predmestí u rodiny Brownovcov. Medvedíka Paddingtona majú všetci radi (až na jedného otravného suseda), dokáže im meniť životy, vyčariť úsmev na tvári, potešiť ich… Už vie, čo sa na čo používa a ako (až na malé výnimky, viď foto 🙂 ).
Paddington však chce urobiť radosť svojej milovanej tete Lucy, ktorá ho kedysi zachránila z rozbúrenej rieky a čoskoro oslávi 100 rokov. Chce pre ňu výnimočný narodeninový darček a presne taký nájde v starožitníctve pána Grubera.

„Teta vždy túžila navštíviť Londýn a nemala možnosť. Až uvidí toto, bude mať pocit, že je v Londýne… V živote pre mňa urobila veľa a týmto sa jej môžem poďakovať. Starožitné leporelo Londýna. Musím si nájsť prácu a zarobiť si na tú knihu.“

Táto skladačková kniha je jediná na svete a chcú za ňu veľmi veľa peňazí. Preto sa Paddington rozhodne na u zarobiť a začne zháňať brigády.
Už prvá práca v holičstve je pohroma, pri ktorej sa budú smiať deti aj dospelí. Nasleduje umývanie okien, ktoré je viac menej úspešné – najmä preto, že sám chlpatý Paddington je dobrým prostriedkom na umývanie okien 🙂

Zrazu však vzácne leporelo záhadne zmizne a Paddingtona obvinia, že to on ho ukradol. Všetko to má na svedomí záporák Phoenix Buchanan, ktorého si skvele zahral Hugh Grant.

„Tam, kde je bohatstvo,
tam je aj žiarlivosť.“

Paddingtona dokonca odsúdia a zatvoria o väzenia. Aj tu sa prejaví Paddingtonov nekonečný optimizmus a dobrota, keď to pomenuje ako „menšie nedorozumenie“ a tete Lucy píše v liste:

„Bývam inde…nie je tu tak pekne ako u Brownovcov, ale dá sa tu vydržať. Je to solídna budova…vlastne patrí medzi najmohutnejšie viktoriánske stavby v Londýne. A bezpečnostné opatrenia sú tu skvelé.“

Brownovci rozbiehajú  pátranie po skutočnom zlodejovi. Paddington si zasa vo väzení nájde priateľov, ktorí ho spočiatku majú v zuboch (ich väzenské kombinézy vyperie s červenou ponožkou, takže si to viete predstaviť – v ružových mundúroch sa ťažko tváriť zlovestne 🙂 ). Napokon si ich však získa a…

paddington 2 vo väzení

Vydarená rodinná komédia

Ale nepredbiehajme. Aj vo väzení dôjde  viacerým pohromám, ale najmä smršti vtipných situácií, ktoré vôbec nepôsobia lacno, ani prvoplánovo. Vhodne zvolené pre malého diváka, ale neurazia ani dospelákov.
Je to svižný film, príjemne dojímavý, v druhej polovici riadne dobrodružný až akčný. Každú chvíľu vás prekvapia rôzne gagy, H.Grant ako záporák je neprekonateľný a ak máte pred Vianocami chuť na niečo, čo vás správne naladí, neváhajte!

„Bude sa nám dobre žiť, treba iba slušný byť.“

Už prvé filmové spracovanie zaznamenalo veľký úspech. Hoci boli obavy, ako sa filmári zhostia obľúbenej knižnej klasiky, vyšlo to a film zarobil takmer 270 miliónov dolárov. Podobný úspech môže dosiahnuť aj Paddington 2, ktorý prináša Forum Film. Je to totiž opäť veľmi vydarený scenár. Má hlavu aj pätu, peknú myšlienku, množstvo vtipných situácií a dobre vykreslené charaktery.
A nesmieme zabudnúť ani na skvelý slovenský dabing v podaní Marka Fašianga, Zuzky Porubjakovej, Petra Sklára, Evy Matejkovej, Martina Horňáka, Ivana Romančíka, či Vladimíra Hajdu. Paddington  2 v kinách TU.

Pre LepšíDeň.sk zrecenzoval Milan Buno


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.