Remeslá Gemera pod jednou strechou. Navštívte Dom tradičnej kultúry v Rožňave

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete zažiť dotyk Gemera, ktorý patrí spolu so Spišom, Liptovom a Oravou k najkrajším turistickým regiónom? Chcete vyskúšať jeho chute a vône? Určite je množstvo lákadiel, ktoré sa oplatí navštíviť ako samotná Gotická cesta, jaskyne, kaštieľ Betliar, či hrad Krásna Hôrka, nádherný Slovenský raj, Slovenský kras a Muránsku planinu…ale keď pôjdete cez Rožňavu, určite sa zastavte v tamojšom Dome tradičnej kultúry Gemera. Nájdete v ňom štyri plne vybavené dielne – hrnčiarsku, tkáčsku, gastronomickú a hudobnú – ktoré vám Gemer priblížia ešte pútavejšie.

Dom tradičnej kultúry Gemera je v budove, ktorá patrí do zoznamu pamiatkovo chránených objektov. Po vyše sto rokoch existencie prešla kompletnou rekonštrukciou. Dom sa nachádza na Betliarskej ulici 8, kúsok od známeho štvorcového Námestia baníkov. V spolupráci s najstarším slovenským časopisom Krásy Slovenska vám urobíme malú prehliadku dielní.

Dom tradičnej kultúry v Rožňave

Dom sa sústreďuje na rozvoj tradičnej ľudovej kultúry Gemera a na rozvoj tradičnej remeselníckej výroby. V každej dielni je počet návštevníkov obmedzený na 10, prípadne 12 detí. Je skvelé, že sa tam môžu dospelí, ale hlavne deti zoznamovať s remeslami, pričom dielenské aktivity vedú renomovaní lektori. Takéto tvorivé dielne a workshopy obsahujú systém niekoľkých stupňov náročnosti, podľa vekových kategórii, ale taktiež aj podľa stupňa rozvoja zručnosti účastníka.
Dom je otvorený v pondelok až piatok od 8:00 do 15:00

dom-tradicnej-kultury-gemera

Tkáčska a textilná dielňa

Tkáčska dielňa je vybavená autentickým ľudovým nábytkom, tkáčskymi krosnami, detskými krosienkami v rôznych veľkostiach a množstvom drobných pomôcok a náradia pre ďalšie textilné techniky. V dielni ožíva bohatstvo tradičných metód – od tkania na ráme, cez pletenie na krosienkach, až po tkanie na doštičke, paličkovanie čipiek a výrobu cigánskej tkanice.

Počas exkurzie dostanete odborný výklad nielen o teoretickej stránke výroby textilu, ale aj o praktických aspektoch. Dozviete sa o zložení tkáčskeho stavu, základných poznatkoch o tkaní a zásadách, ktoré treba dodržiavať pri práci na tkáčskych krosnách. Spoločne si poklebetíte ako za čias dávno minulých.

tkacska-dielna-gemer-roznava

Hrnčiarska dielňa

V hrnčiarskej dielni sa vám otvorí tvorivý svet, kde každý kúsok hliny ožíva ako umelecké dielo. Dielňa je vybavená najnovšou technológiou a plným sortimentom náradia a materiálov potrebných na výrobu keramiky. Súčasťou výbavy sú tri elektrické hrnčiarske kruhy a elektrická vypaľovacia pec s objemom 170 litrov.

Okrem rôznych typov hrnčiarskej hliny v dielni nájdete široký výber engob, čiže glazúr a ďalších materiálov, ktoré umožňujú tvorbu jedinečných keramických diel. Počas exkurzie sa návštevníci dozvedia o fascinujúcej histórii hrnčiarstva na Gemeri a získajú základné znalosti a zručnosti o procese výroby keramiky.

hrnciarska-dielna-gemer

Audiovizuálna dielňa

Priestor, kde sa spája umelecká tvorivosť s hudobnou tradíciou. Jednou z častí je hudobná dielňa, ktorá je vybavená replikami autentických ľudových hudobných nástrojov z dielne majstra ľudovej umeleckej výroby Tibora Koblíčka.
Sprievodca, etnomuzikológ vám poskytne odborný výklad a zážitkovú prednášku o jednoduchých hudobných inštrumentoch. V dielni môžete spoznať ich funkcie a využitie, dokonca si vyskúšate hru na konkrétnych nástrojoch. Okrem hudobnej stránky ponúka dielňa aj modernú audiovizuálnu techniku a fototechniku na tvorbu animovaných filmov a produktových fotografií.

Stratené slovensko zabudnuté hrady ŠtítnikPrečítajte si tiež
3 zabudnuté hrady na Gemeri.
Objavte stratené Slovensko.

Gastronomická dielňa

Gastronomická dielňa je skutočnou pýchou Domu tradičnej kultúry Gemera. Nájdete v nej kachľovú pec s otvoreným ohniskom, ktorá nielenže slúži na pečenie chleba, ale aj na ohrev vody a dokonca poskytuje útočisko na chvíle oddychu. Pec má charakteristické znaky gemerskej ľudovej architektúry, typické pre vidiecke sídla. Dielňa slúži na prezentáciu prípravy tradičných gemerských jedál. Počas exkurzie sa dozviete všeličo z oblasti kultúry bývania na Gemeri, najmä o funkcii kuchyne a spôsoby prípravy jedál s osobitným dôrazom na zachovanie tradícií.

Nábytok z masívu je vyrobený na mieru a voľne napodobňuje autentické kuchynské zariadenie typické pre kultúru bývania na Gemeri na prelome 19. a 20. storočia so zreteľom na pôvodné prvky zdobenia, s možnosťou ich kombinovania so starožitnými kusmi nábytku.

hrnciarsky-kruh

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Predplatné časopisu nájdete TU.
Foto a text: Katarína Romanová, Objavte.com, gos.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.