Pamätáte si ešte cestu rozprávkovým lesom za našich detských čias? Odmenou na záver bolo aj nájdenie malého pokladu – v podobe drobnej hračky či sladkosti. Podobné hľadanie pokladov je aj súčasťou geocachingu. Ten spája turistiku a zábavné lúštenie v hru, ktorá baví deti aj dospelých. Rozprávkovým lesom sa ale v tomto prípade stáva celá planéta, pretože tajomné skrýše sú ukryté na všetkých svetových kontinentoch. Vydajte sa spoločne s rodinou na výlet a spestrite si ho netradičným pátraním. Povieme vám, ako funguje geocaching, kde hľadať skrýše, čo z nich vziať a čo vložiť – krok za krokom. A pridáme aj niekoľko zaujímavých pikošiek.
Na internete si prečítate popis k vybranej skrýši (keške) a získate súradnice, kde sa má skrýša nachádzať. Nebude to však také jednoduché. Niektoré typy kešiek si vyžadujú vyriešenie hádanky alebo zložitejšieho rébusu.
Na nájdenie kešky nestačí len poznať súradnice, ale treba aj bystré, pozorovateľské oko. Kešky totiž bývajú skryté od ľahko dostupných a predvídateľných miest (napr. v dutinách stromov či pod kameňom) až nepredvídateľné a ťažko dostupné miesta (v tuneli, na stĺpoch, na frekventovanom mieste, pod hladinou jazera).
Ich veľkosť osciluje od maličkých „mikro“ kešiek veľkosti klinca, ktoré sa ťažšie hľadajú až po obrovské „large“ kešky, ktoré treba napríklad vykopať zo zeme. Niekedy bývajú kešky na nerozoznanie od reálnych predmetov – napríklad v podobe šišky na strome, konára stromov, ulity slimáka. Aj skúsený geocacher má niekedy problém rozpoznať a nájsť skrýšu a časť kešiek jednoducho nenájde alebo nájde až na ďalší pokus.
Zábava a spoznávanie pri hľadaní
Geocaching vás často zavedie na miesta, kde by ste bežne nezablúdili. Na vrcholky hôr s pekným výhľadov, na veže budov, do zákutí a kľukatých uličiek, k rybníkom a jazerám. Spoznáte vďaka nemu krásne turistické chodníčky, ale aj úplne neznáme miesta, schátrané budovy či atraktívne pamiatky.
V popise kešky niekedy nájdete zaujímavý príbeh alebo históriu miesta a tak sa môžete niečo naučiť z geografie, dejepisu, matematiky či spoločenských vied. Ukáže vám veci z inej perspektívy a vy aj na bežné miesta zrazu hľadíte ako poučený návštevník. A tak sa v tomto prípade „cesta stáva cieľom“ a odmenou sú samotné pátranie, nové poznatky a miesto, ktoré by ste bez geocachingu nepoznali.
Pozor, pri „odlove“ kešky (odlovenie – nájdenie kešky v hovorom slangu geocacherov) musíte dať pozor, aby vás nik cudzí nevidel. Mohla by prilákať pozornosť do hry nezasvätených ľudí, ktorý by jej umiestnenie mohli prezradiť, alebo ju dokonca zničiť.
Poklad skrytý v keške
Ako vyzerá tzv. keška v praxi?
Často je to plastová dóza (nádoba), v ktorej nájdete tzv. logbook, čiže knižočku, do ktorej sa zapíšete alebo zanecháte pečiatku svojho razítka, pero či ceruzku a nejakú drobnosť – mincu, malú hračku, nálepky a podobne.
Z kešky si môžete niečo zobrať a patrí sa rovnako do nej niečo vložiť pre ostatných pátračov. Dnu môžu byť aj predmety, ktoré si ponechať nesmiete, ale môžete ich presunúť do inej kešky – sú to tzv. „geocoins“ (kovové putovné mince) a „travel bugs“ (predmety s unikátnym trackovacím štítkom, ktorým môžete určiť cieľ). U týchto sa predpokladá, že premiestňovaním precestujú kus sveta a tento pohyb vďaka registrovaniu na internete môžete sledovať.
Vďaka drobnostiam ukrytými v krabičkách je hľadanie kešiek pre deti zábavou a dobrodružstvom. Ak si po výletnej trase naplánujete 3 či 4 kešky, máte o motiváciu aj zvyčajne znudených drobcov postarané. Aj ten najobyčajnejší predmet z kešky (papierik, kúsok mapy, kľúčenka, korálka) sa stáva motiváciou na pokračovanie v ceste.
Z mojej skúsenosti viem, že pri geocachingu sa veta „kedy tam už budeme“ rozplynie do nenávratna a zrazu deti vládzu, sú plné energie a nerobí im problém zdolať nejaký ten kilometer navyše.
Pozor na nebezpečné miesta na verejnosti, kde sa zdržiavajú pochybné individuality – pri „odlove“ jednej kešky za lavičkou v blízkosti železničnej stanice sme sa raz takmer napichli na injekčnú striekačku a tak treba dávať pozor, kde necháte svoje ratolesti siahnuť rukami. V prírode je to väčšinou bezpečné, no ak ide o miesta, kde by sa mohli na niečom porezať alebo sú v blízkosti odpadky, buďte radšej opatrní.
Bez navigácie sa nepohnete
Hru nemôžete hrať bez navigačného GPS zariadenia. Stačí vám na to mobil s internetom a zabudovaným GPS. Náročnejší si môžu zaobstarať GPS navigátor, no väčšina geocacherov si vystačí s telefónom.
Každá keška má niečo ako nápovedu a svoj príbeh. Pátra sa podľa uvedených GPS súradníc.
Po nájdení kešky by ste si ju mali zaregistrovať na webe www.geocaching.com a rozšíriť tak svoj zoznam nájdených kešiek. Na stránke môžete tiež filtrovať kešky podľa zadaného územia, veľkosti, typu či náročnosti a prispôsobiť si tak hru vašim možnostiam.
Ako začať s geocachingom – postup KROK ZA KROKOM
- Potrebujete GPS navigátor alebo mobil s gps navigáciou.
- Zaregistrujete sa na oficiálnom webe www.geocaching.com. Registrácia je bezplatná.
- Zvolíte si podľa teritória, kde chcete hľadať a podľa náročnosti, akú kešku chcete hľadať.
- Po zvolenej keške pátrate na základe uvedených súradníc a popisu.
- Priamo na mieste, kde by mala byť keška ukrytá, vám tiež pri hľadaní môže pomôcť krátka nápoveda.
- Ak ste kešku našli, zapíšete sa do tzv. logbooku (priloženého zápisníka), prípadne môžete na tento účel použiť vašu vlastnú pečiatku.
- Ak je vnútri drobný predmet, môžete si ho vziať a na oplátku dať dnu niečo malé aj od vás.
- Nájdenú kešku si na webe www.geocaching.com zaregistrujete na svojom konte.
- Odporúča sa nájsť niekoľko kešiek od iných geocacherov, kým si môžete založiť svoju vlastnú kešku.
- Ak si založíte vlastnú kešku, je potrebné pravidelne kontrolovať jej fyzický stav a podľa toho ju aj na webe aktualizovať.
Zaujímavosti o geocachingu
- V okolí mesta Bratislava je 2 780 kešiek a každým dňom pribúdajú.
- Na celom svete existuje viac než 3 milióny aktívnych kešiek.
- Skrýše nájdete v 191 rôznych krajinách na všetkých siedmich kontinentoch Zeme (dokonca i v Antarktíde)!
- Keška sa u nás nachádza aj na Lomnickom či Gerlachovskom štíte.
- Kvôli niektorým náročným keškám je potrebné zdolať potápať sa pod vodou, pod mostom, vyšplhať sa na stĺp či dokonca vyliezť na najvyššie vrcholy sveta. V tomto prípade už ale ide o extrémny geocaching.
- Keby sme poskladali všetky kešky sveta na seba, dosiahli by až na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.
- Na svete je viac aktívnych geocacherov než obyvateľov Hong Kongu.
- V priemere vlastní každý geocacher 8 kešiek.
- Najviac kešiek sa nachádza v Európe, Severnej Amerike a Oceánii.
- Najčastejšie nájdená keška na svete má priemerne 6 000 nájdení za rok.
(Zdroj: Fast Facts)
Prečítajte si tiež
Zábava s deťmi. Modelovanie, sochy z blata a odlievanie sôch.
A na záver ešte citát jedného z čestných členov, ktorý trefne vystihuje podstatu geocachingu:
“Keď sa chystáš založiť kešku, zamysli sa, prečo chceš ľudí priviesť práve sem. Ak je jediným dôvodom keška samotná, nájdi vhodnejšie miesto.”
briansnat, čestný člen
Foto: autorka