Táto bylinka je úžasný prírodný liek na močové cesty. Účinky a recept na čaj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Túto rastlinku, či skôr bylinku právom volajú „bylinka prvej pomoci“ na močové cesty. Je nenápadná, ale má silné dezinfekčné a regeneračné vlastnosti, vďaka ktorým je ideálnym pomocníkom pri zápaloch močového mechúra. Iveta Henzelyová z Bylinkovej školy ju odporúča nielen na akútne zápaly, ale aj na celkové posilnenie močového systému.
Nižšie sa dozviete, aké má liečivé účinky, pri akých problémoch vám dokáže pomôcť a pridáme aj konkrétny recept, ako ju využiť.

Medvedica lekárska

Reč je teda o bylinke s názvom medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi), ktorá má prírodné dezinfekčné účinky, protizápalové vlastnosti, podporuje hojenie a ochranu močových ciest.  Jej flavonoidy a fenolové kysliny zlepšujú regeneráciu a chránia bunky pred oxidačným stresom.

Kde rastie a kedy ju zbierať?

Medvedica lekárska sa vyskytuje najmä v horských oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Na Slovensku ju nájdeme v ihličnatých lesoch a na kyslých pôdach, najmä vo vyšších nadmorských výškach.
Zbierajú sa listy, a to najlepšie na jar (marec až jún) alebo na jeseň (september až október), keď obsahujú najviac účinných látok.

Účinky a využitie

medvedica-lekarska-botanicky

Medvedica lekárska (zdroj: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen)

Medvedica lekárska má podľa Ivety Henzelyovej mnoho liečivých účinkov, napríklad:

  • Antibakteriálne a protizápalové. Pomáha pri infekciách močových ciest, zápaloch močového mechúra a obličiek. Obsahuje taníny, ktoré zmierňujú zápaly slizníc a pomáhajú hojeniu.
  • Podpora hojenia a ochrany močových ciest. Jej flavonoidy a fenolové kyseliny zlepšujú regeneráciu a chránia bunky pred oxidačným stresom.
  • Diuretické (močopudné) vlastnosti. Podporuje vylučovanie moču, čím pomáha vyplavovať baktérie.
  • Prírodné dezinfekčné účinky. Listy medvedice obsahujú arbutín, ktorý sa v tele premieňa na hydrochinón, silnú prírodnú dezinfekčnú látku.
  • Podpora trávenia. Môže pomôcť pri miernych žalúdočných problémoch, pri hnačkách a regeneruje podráždené sliznice.

Ako sa používa?

Najčastejšie sa medvedica lekárska využíva vo forme čaju, tinktúr alebo kapsúl. V lekárni dokonca kúpite tinktúru, 10 ml stojí cca 2 eurá. Tiež sypaný čaj z listov medvedice lekárskej, 50 gramové balenie vás vyjde do štyroch eur.
Skúste si pripraviť čaj na močové cesty s medvedicou a ďalšími bylinkami podľa skúsenej bylinkárky Ivety Henzelyovej, ktorej vyšlo už viacero úspešných kníh, ako spomínaná Bylinková škola, ktorá sa stala bestsellerom. Ale my máme obľúbenú aj Rok bylinkáraDuchovný svet rastlín.

medvedica-lekarska-na-močove-cesty-plody

Čaj na močové cesty

Potrebujete:

  • 1 diel sušených listov medvedice lekárskej
  • 1 diel vňate prasličky roľnej (diuretikum na odplavenie baktérií)
  • 1 diel kvetov lipy (upokojuje sliznice a znižuje zápaly)

Postup:

Zmiešajte 1 PL zmesi a zalejte 250 ml prevarenej vody. Nechajte lúhovať 10 minút a sceďte. Pite 2x denne počas 1 týždňa.
Tento čaj je najúčinnejší, ak máte zásadité pH moču. Podporte ho stravou bohatou na zeleninu a alkalizujúce potraviny.

Ak si chcete urobiť čaj len z listov medvedice lekárskej, dajte do hrnčeka 1 lyžičku sušených listov medvedice a zalejte 250 ml studenej vody.
Nechajte lúhovať 6 – 12 hodín (ideálne cez noc). Potom čaj jemne ohrejte, ale neprivádzajte do varu. Preceďte a pite 2 až 3x denne maximálne 1 týždeň.

medvedí cesnakPrečítajte si tiež
Medvedí cesnak. Zber, spracovanie a liečivé účinky
+ RECEPT na pesto a tinktúru.

Kontraindikácie a upozornenie
Pozor: Ako sme písali vyššie, medvedica obsahuje arbutín, ktorý sa v tele premieňa na hydrochinón, a pri dlhodobom užívaní môže zaťažovať pečeň a obličky. Preto ju neodporúčame užívať dlhšie ako 1 týždeň v kuse.
Kontraindikácie: medvedica lekárska nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Ani pre deti do 12 rokov. Tiež ak máte problémy s pečeňou alebo obličkami, vtedy sa najskôr poraďte s lekárom.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, wikimedia/Sten Porse,
wikimedia/Flowersinmyyard, Bylinková škola, Iveta Henzelyová


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.