Liečivá prvosienka. Recept na tinktúru na dýchacie cesty, sirup proti kašľu, aj odvar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prvosienka jarná (Primula veris) je ľudovo nazývaná aj žltý kľúč, božie kľúče či zlatý kľúčik. Je to jedna z najúčinnejších liečivých rastlín na dýchacie cesty. Pôsobí jemne, ale spoľahlivo, a patrí k bylinkám, ktoré sa oplatí mať po ruke, najmä v období prechladnutí a kašľa.
Kvety prvosienky rozkvitajú od apríla do mája, v teplejších oblastiach už koncom marca.

„Jednou z prvých rastlín, ktorá ma vždy zaujme svojou tichou silou, je prvosienka jarná. Malá, pokorná, ale s neuveriteľnou silou. Používa sa pri zahlienení a dusivom kašli, napätí, nervozite, úzkosti, bolestiach hlavy a vyčerpaní a jemne podporuje aj srdce a spánok,“ tvrdí známa bylinkárka Iveta Henzélyová.

Je to podľa nej bylina, ktorá výborne uvoľňuje dýchanie, telo, nervový systém. A často aj to, čo v sebe držíme príliš dlho. Nižšie nájdete, pri čom všetkom prvosienka pomáha a tiež jednoduchý recept na tinktúru z prvosienky, ale aj odvar, sirup alebo čaj z prvosienky.

Kedy a čo zbierať?

Prvosienka rastie na lúkach, pasienkoch, v svetlých lesoch a na okrajoch ciest – najmä v nižších a stredných polohách. Obľubuje vápenatú pôdu a slnečné stanoviská.
Pozor, nezameňte si ju s prvosienkou vyššou alebo bezlodyžnou, ktoré majú odlišné účinky (niekedy môžu dráždiť).
Z prvosienky sa používajú dve hlavné časti:

  • Kvety – zbierajú sa čerstvo rozkvitnuté kvety bez stonky. Sušia sa rýchlo a v tieni, aby si zachovali farbu a účinné látky. Obsahujú saponíny, flavonoidy a éterické oleje.
  • Koreň (radix primulae) – zbiera sa na jar alebo na jeseň, keď nie je kvitnutie. Očistí sa, rozreže a suší pomaly pri teplote do 40 °C. Má výraznejší vykašliavací účinok než kvety.

Liečivé účinky prvosienky

ikona zdvihnutý palecUľahčuje vykašliavanie. Saponíny pomáhajú uvoľňovať hlieny a čistiť priedušky. Ideálna bylinka pri chrípke, bronchitíde, kašli a zahlienení.

ikona zdvihnutý palecUpokojuje nervy. Má mierne sedatívne účinky – pomáha pri strese, úzkosti či nespavosti.

ikona zdvihnutý palecUľavuje pri bolestiach hlavy a migrénach. Pôsobí jemne proti bolesti, najmä v kombinácii s ďalšími bylinkami.

ikona zdvihnutý palecMočopudné a detoxikačné účinky. Podporuje vylučovanie vody a čistenie obličiek.

prvé jarné kvetyPrečítajte si tiež
Prvé jarné kvety a bylinky. Čo a ako zbierať.

Prvosienka a recepty na čaj, tintkúru, či odvar

Prvosienku jarnú môžete sušiť, spracovať čerstvú, urobiť tinktúru alebo odvar. Skvele sa kombinuje s materinou dúškou, podbeľom, medovkou, lipou. Tu je pár jednoduchých receptov.

1. Čaj z prvosienky (na kašeľ a nervy)

Zmes: 1 ČL sušených kvetov zaliať 250 ml vriacej vody, lúhovať 10 minút.
Pite 2–3x denne. Dá sa kombinovať aj s ibištekom, materinou dúškou či podbeľom.
Čaj z prvosienky je ideálny večer pred spaním – uvoľní dýchanie aj myseľ.

2. Odvar z koreňa (na hlboký kašeľ)

1 ČL sušeného koreňa varte 5–10 minút v 250 ml vody.
Preceďte a pite vlažné. Má silnejší účinok než kvety.

3. Prvosienkový sirup

Do skleného pohára vrstvite čerstvé kvety a cukor, poriadne stlačte. Nechajte lúhovať 3–4 týždne na teplom mieste, potom zlejte do pohára a uchovávajte v chlade.
Sirup z prvosienky je skvelý pre deti i dospelých pri kašli.

4. Recept na tinktúru z prvosienky

recept-prvosienka-jarna-tinktura

Tento recept odporúča aj bylinkárka Iveta Henzélyová, ktorej vyšlo viacero úspešných kníh, kde píše o bylinkách, dáva recepty a rady, napríklad Bylinková škola alebo Rok Bylinkára.
Na tinktúru potrebujete kvety prvosienky jarnej, 40 % vodka a obyčajnú sklenenú fľašu.

POSTUP: Kvety nazbierajte v suchý, slnečný deň. Zalejte ich tak, aby boli celé ponorené. Nechajte lúhovať 2–3 týždne na tmavom mieste, potom sceďte.
Skladujte ako jemný domáci liek – na dýchacie cesty, napätie aj pokojnejší spánok.
Užívajte 1 lyžičku 2 x denne počas 3 týždňov.

Takéto jednoduché recepty sa môžu stať každodennou súčasťou vášho života, aj preto Ivete Henzélyová pripravuje kurz Základy fytoterapie. Najbližšie koncom apríla, tak ak chcete vyskúšať, kliknite si na jej profil.

Pár upozornení
Neprekračujte dávky, vo vyšších množstvách môžu saponíny dráždiť žalúdok. Prvosienka nie je vhodná pre deti do 3 rokov a tehotné ženy bez konzultácie s lekárom. Pri zbere v prírode zbierajte prvosienku s rešpektom – v niektorých oblastiach je chránená, takže zber je povolený len tam, kde nie je ohrozená.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk,
Iveta Henzélyová, wikimedia/BerndH


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.