Prvé jarné kvety a bylinky. Čo a ako zbierať + recept na púpavový med

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy sa už tešíte z prvých teplejších slnečných lúčov a neviete sa dočkať, kedy si spravíte čerstvý bylinkový čaj. Kedy sa budete môcť vybrať do prírody nazbierať medvedí cesnak a s vervou sa pustíte do záhradných prác?
Záhrada ešte nedávno spala svojim zimným spánkom, prikrytá studenou a mäkkou snehovou perinou. No prvé jarné lúče ju prebudili a na slnečných miestach sa zelenajú nové rastliny. Stačí im naozaj len pár teplejších slnečných dní a farebná záplava kvetov na seba nenechá dlho čakať.
Medzi prvé jarné kvety rozhodne patria snežienky, bledule, čemerica aj prvosienka. Ak uvidíte ich nesmelo vykukujúce hlávky, znamená to, že jar je už tu. Radosť nám dokážu urobiť aj jarné kvety naaranžované v kvetináčoch za oknom alebo na stole.

Ktoré jarné kvety kvitnú medzi prvými

Medzi prvé kvitnúce jarné kvety patria nežné biele snežienky, bledule, krokusy, primulky, prvosienky, narcisy a tulipány a mnoho ďalších. Hlavne snežienky sa označujú aj za nežných poslov jari. Nesmeli sa trhať, pretože donedávna boli zákonom chránené. Ak chcete, aby vám robili každý rok radosť, zadovážte si zo záhradníctva cibuľky a z ich nádhery sa môžete tešiť každú novú jar.

Krokusy, ľudovo nazývané aj šafrany, sú pomerne bežné kvety a akonáhle sa na jar oteplí, tak biele kvety snežienok a bledulí vystriedajú krokusy výrazných farieb, od odtieňov žlej, oranžovej až po svetlo i sýto fialovú farbu. Pozor, nepomýľte sa: šafran siaty je korenie, ktoré je dosť vzácne a kvitne až na jeseň. Pestuje sa napríklad vo Francúzsku.

prvé jarné kvety šafran bielokvetý

Šafran bielokvetý

Snežienka jarná

Tieto jemné nežné voňavé jarné kvety snáď pozná každé malé dieťa. Najlepšie sa im darí v kyprej pôde pod listnatými stromami, kde je dostatok vlhkosti. Množia sa rýchlo a z jednej cibuľky máte za niekoľko rokov na záhradke množstvo krásnych snežienok.
Pozor, táto rastlina je jedovatá a jej najjedovatejšou časťou je práve cibuľka. Do roku 2003 bola zákonom chránená, dnes sa už opäť smie zbierať, ale mimo chránených území. O snežienkach sa traduje, že bohyňa jari Vesna ich používala na zahnanie zimy.

Snežienky

Snežienky v lese pri Bratislave.

Tulipány

Možno poznáte obľúbenú detskú pesničku o jarných kvetoch, ktorá začína slovami: „Ja som vám veľký pán, červený som tulipán. Moja hlávka – kalich veľký, zdobí v meste parky všetky.“
A veruže aj áno, mnohé mestské parky sú zaplnené krásnymi tulipánmi rôznych farieb od výmyslu sveta. Sú to totiž najvýznamnejšie a najpestovanejšie cibuľoviny. Hrajú množstvom výrazných i pastelových farieb, tvarom kvetov i veľkosťou. Vysádzajú sa s obľubou do predzáhradiek, ku vchodom domov, ale aj k iným okrasným krom.

jarné kvety tulipán

Narcisy

Narcis je síce meno, ktoré označuje samoľúbosť a pýchu, no tento krásny a neprehliadnuteľný kvet je zároveň symbolom boja proti rakovine. Jeho krása je nežná a svieža a je minimálne taký obľúbený ako tulipán. V posledných rokoch boli vyšľachtené mnohé nové odrody.
Okrem typickej výraznej žltej farby môže byť narcis aj biely. Po odkvitnutí na budúci rok opäť zakvitne. Najčastejšie pestovaným narcisom v našich končinách je narcis žltý. Podobne ako snežienka patrí do čeľade amarylkovité. Je to krásny a nenáročný kvet.
Isto poznáte Deň narcisov, čo je jedinečná zbierka Ligy proti rakovine na podporu ľudí s rakovinou. Tento rok bude Deň narcisov 24.apría 2023.

jarné kvety narcis

Ako prvosienka odomyká jar

Vedeli ste, že poznáme až 500 rôznych druhov prvosienok? Primule, ľudovo nazývané aj prvosienky, sa pestujú ako jarné kvietky aj v kvetináčoch, postavených na parapetné dosky. Keď odkvitnú, môžete ich presadiť na záhradku a budúci rok vám opäť zakvitnú.
Legenda hovorí, že keď bol apoštol Peter pri bránach raja, z ruky mu vypadol zväzok kľúčov od nebeského kráľovstva. Zväzok kľúčov dopadol na zem a hlboko do nej vnikol. Po čase vyrástol zo zeme žltý kvet, podobný kľúčom apoštola. Na zem zoslali anjela, ktorý kľúče apoštolovi Petrovi čoskoro vrátil, no rok čo rok na jar z ich odtlačkov vyrastajú kvety, ktoré svojim kvitnutím otvárajú bránu jari.

Prvé jarné bylinky

V prírode môžeme nájsť množstvo liečivých bylín – na záhrade i na prechádzke lesom, len treba mať oči otvorené. Ich mladé lístky sú predovšetkým na jar mimoriadne silné a účinné, nabité vitamínmi a minerálmi. S prichádzajúcim jarným obdobím nastáva aj čas na zber prvých jarných byliniek.
Medzi tieto bylinky patrí napríklad sedmokráska, podbeľ, medvedí cesnak, pŕhľava, či pľúcnik lekársky. Sú pre naše telo a zdravie oveľa prospešnejšie ako ovocie a zelenina zo supermarketu.

jarné kvety a bylinky

Ako využiť jarné byliny

Ak patríte medzi milovníkov a konzumentov týchto jedlých pokladov z prírody, určite využite ich potenciál na prípravu chutných šalátov, obľúbených smoothies, či osviežujúcich harmonizujúcich čajov. Verte, že skoré jarné bylinky sú nabité vitamínmi, minerálmi a enzýmami a to je presne to, čo náš organizmus po dlhej a únavnej zime potrebuje. Nemusíme byť už odkázaní na importované ovocie a drahú zeleninu, čerstvé bylinky nájdeme v lese, na záhradke alebo si ich sami dopsestujeme v črepníku. Ak nám vyrastú na životodarnom slniečku, snažme sa ich využiť pre seba a svoje zdravie čo najviac.

šťavy z jarných rastlínPrečítajte si tiež
Ako využiť šťavy z jarných rastlín? 6 receptov.

Obľúbený medvedí cesnak

V posledných rokoch si získal mimoriadnu obľubu medvedí cesnak. Je to liečivá rastlina z čeľade cesnakovité. Dá sa využiť na prípravu domáceho pesta, je z neho veľmi chutná polievka a skvelo sa hodí aj do cestovín. Je to doslova zázrak z prírody, ktorý má antibiotické a dezinfekčné účinky a obsahuje veľa vitamínu C. Stálicou medzi listami je žihľava, ktorá veľmi rýchlo na jar dokáže ukázať svoju silu. Zo žihľavy je výborný očistný čaj alebo ju môžete rozmixovať do ovocného či zeleného smoothie. Prečítajte si, ako ho zbierať, spracovať a aké má ešte liečivé účinky.

Čo a ako zbierať

Pravidlom číslo jeden by malo byť, že vždy zbierame len to, čo bezpečne poznáme. Nikdy, naozaj nikdy netrháme kvety a listy na chránených územiach národných parkov. Snažíme sa vyberať čisté, neznečistené lokality. To v praxi znamená, že nezbierame v blízkosti frekventovaných ciest. No a pozor si dávame aj v mestských parkoch, kde sú rastliny často znečistené od psích výkalov a môžu sa na nich nachádzať vajíčka cudzopasníkov.
Bylinky trháme ideálne pre okamžitú spotrebu. Pokiaľ ich chceme skladovať dlhšie, umiestnime ich do chladničky. Nemali by sme ich skladovať dlhšiu dobu ako jeden týždeň a v príliš veľkej vrstve na sebe.

jarné kvety a bylinky

Recept na púpavový med

Na záver vám prinášame jednoduchý osvedčený recept na púpavový med. (Ďalšie recepty z púpavy na pesto, čaj alebo víno nájdete v tomto našom článku.)

SUROVINY:

  • 4 plné hrste púpavových kvetov
  • 1 l studenej vody
  • 1 kg kryštálového cukru
  • 1 ks citrónu

POSTUP:

recept postupPúpavové kvety vsypeme do litra studenej vody a pomaly zohrievame na bod varu. Tekutinu následne stiahneme zo sporáka a necháme celú noc stáť.

recept postupNa druhý deň všetko prelejeme cez husté sitko, odkvapkané kvety ručne dožmýkame. Do šťavy pridáme 1 kg kryštálového cukru, premiešame, pridáme na tenké plátky nakrájaný citrón (chemicky neošetrený s kôrou alebo olúpaný bez kôry).

recept postupHrniec opäť postavíme na sporák bez pokrievky na najnižšiu teplotu. Tekutinu takýmto spôsobom pomaly zahusťujeme do požadovanej hustoty. Sirup nesmie byť prihustý, lebo by časom skryštalizoval, ani pririedky, lebo po čase by skysol.
Primerane hustý sirup dáme do čistých suchých sklenených fľašiek a zaviečkujeme.
Dobrú chuť!

čaj púpavový med

Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.