Robotická kosačka na trávnik. Ako vyberať, koľko stojí a na čo myslieť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte trávnik, ktorý začnete od marca, či apríla pravidelne kosiť, viete, o čom to je. Niekedy každý týždeň a na začiatku obdobia aj dvakrát za týždeň, keď po vertikutácii pohnojíte trávnik a ten sa zrazu prebudí a pár týždňov divoko rastie (prečítajte si, kedy a ako vertikutovať trávnik). To všetko v prípade, že chcete mať pekný trávnik, po ktorom môžu deti bez problémov behať bosé, alebo vy si tam len tak ľahnete a užívate si život.
Možno používate klasickú kosačku – benzínovú, elektrickú alebo akumulátorovú. No už ste zvažovali, že nebude lepšia robotická kosačka na trávnik. Naozaj sa oplatí? Ako ju správne vyberať a koľko asi stojí? Hodí sa aj na môj trávnik? Poradíme.

Robotická kosačka na trávnik

Robotické kosačky nie sú na trhu novinkou, ale už ich nájdete v bežnej ponuke. Dokonca aj ich ceny klesli oproti začiatkom, keď sa vyšplhali do poriadnych výšok. O to dôležitejšie je vedieť si vybrať správnu kosačku za dobrú cenu. Technológie sa zdokonalili a zmenila sa aj výdrž, ovládanie a rôzne technické parametre.

Najlacnejšie kosačky, napríklad značky Riwall, dostanete už od 380€. Najpredávanejšie a najobľúbenejšie sa však už pohybujú minimálne od 700-800€. Napríklad Bosh Indego dostanete za necelých osemsto eur, kosí na jedno nabitie 75 minút, má záber 190 mm, s mulčovaním a s mobilnou aplikáciou.
Veľmi obľúbené sú TECHline, tie majú dobu kosenia až 120 minút, záber 180 mm. Populárne robotické kosačky Hecht kúpite už za 540€. Za niekoľko tisíc eur dostanete robotické kosačky od Husquarny, napríklad Automower za vyše 3500€, no takéto kosačky využívajú najmodernejšie technológie, pokosia plochu do 3200 m², vymedzovacie hranice sú určené virtuálne ap.

Na vytýčenie priestoru, ktorý má kosačka kosiť, sa používa drôt spojený so základnou stanicou. Vďaka tomu môžete hranice toho priestoru naozaj skvele tvarovať a s trochou cviku dosiahnete aj to, že bude kosačka dobre kosiť aj pri stenách, múroch, či na okraji chodníkov. Drôt sa na začiatku umiestni pomocou kolíkov nad povrch, ale existujú aj špeciálne prístroje, ktoré dokážu tento vodič „umiestniť“ pár centimetrov pod zem. Funguje rovnako, len je v bezpečí 🙂

Kosačka môže fungovať aj bez drôtu. Z vymedzenej plochy nevybočí vďaka senzorom, prípadne vďaka vymedzovacej technológii na princípe GPS. Alebo cez vizuálny systém skenujúci okolitý terén.

robotická kosačka

Nepodceňte rozmery záhrady

Pri výbere kosačky treba myslieť na viacero parametrov, no jeden je asi najdôležitejší: veľkosť vašej záhrady. Určite ste na to mysleli aj pri výbere klasickej kosačky, no u robotickej treba zvažovať o to viac.

Niektorí ľudia robia chybu, že si kúpia lacnejšiu kosačku so slabšou batériou, ktorá sa však v dokovacej stanici dobije počas sekania. Sama a niekoľkokrát, tak ako bude treba. Veď majú dosť veľkú záhradu, niekde dajú dokovaciu stanicu, pripoja do elektrickej siete a kosačka sa už sama nabije.
Ale pozor, takéto uvažovanie sa nemusí vyplatiť. Napríklad už samotná jazda kosačky po trávniku mu mierne škodí – výrobcovia sa prístroje síce snažia konštruovať tak, aby svojou jazdou poškodzovali trávnik čo najmenej, ale úplne tomu nezabránite. A potom je rozdiel, ak kosačka zájde do dokovacej stanice raz, alebo 10x počas jedného kosenia. Navyše väčšina kosačiek má vopred určených niekoľko trás, ktoré využívajú na ceste do nabíjačky.

Preto sa skôr oplatí vyšší výkon kosačky, pri ktorom zvládne trávnik pokosiť na jeden raz. A vyberajte výkon, ktorý stačí na pokosenie trošku väčšej plochy, ako má vaša záhrada (výrobcovia to uvádzajú v metroch štvorcových).

mach, huby a burina v trávnikuPrečítajte si tiež
Mach, huby a burina v trávniku. Ako sa ich zbaviť?

Aké parametre si všímať?

Pri výbere určite sledujte výkon motoru a rozmery. Trávnik budete kosiť každé dva až tri dni a to o pár milimetrov. Potom lepšie funguje aj mulčovanie – menšie kúsky trávy dodávajú trávniku akoby pravidelné hnojenie a krajší, zdravší trávnik si môžete všimnúť už po pár koseniach.

Prečo sú rozmery kosačky dôležité? Nuž, čím kompaktnejší robot, tým lepšie pokosí trávu: neuviazne na niektorých miestach a dostane sa aj tam, kde by ste to nečakali. Preto je dobré všímať si aj kolieska – ich dizajn a uspôsobenie na hrboľatejší povrch trávnika.
Navyše občas budete musieť preniesť kosačku na oddelené časti trávnika, pred dom ap., takže aj vtedy rozhodujú rozmery.

robotická kosačka

Ako je to s batériou?

V poslednom období sa objavuje jeden fenomén: pri akumulátorovom náradí väčšina výrobcov vychádza z toho, že sa používa rovnaká batéria pri rôznych zariadeniach (z tej istej rady). Robotická kosačka je špecifická v tom, že batéria je v nej vlastne stále, takže nemôžete ju zdieľať s ostatnými akumulátorovými zariadeniami. No už existujú modely, ktoré využívajú štandardné batérie od toho istého výrobcu. A to sa hodí napríklad vtedy, ak máte ku kosačke doplnkovú kosačku na dočistenie ťažšie prístupných miest alebo v prípadoch, keď vám tráva trošku príliš vyrastie.

Dôležité je aj vybrať správnu prevodovku, pretože od nej závisí kvalita pokosenia. Fixná rýchlosť môže robiť robotickej kosačke problémy pri jazde do kopca, z kopca alebo na hrboľatom teréne. Automatická prevodovka v takejto situácii prispôsobí chod motora tak, aby kosačka na diaľkové ovládanie určité úseky neprešla príliš rýchlo. Alebo naopak nezostala visieť na mieste.

Veci, na ktoré sa oplatí myslieť

  • Niektoré kosačky sú vybavené wi-fi modulom na kontrolu a ovládanie na diaľku (z aplikácie v smartfóne).
  • Výdrž robotickej kosačky na jedno nabitie sa pri ideálnych podmienkach pohybuje od 100 do 300 m² alebo až do 120 minút.
  • Všímajte si svahovú dostupnosť, čo je maximálny sklon pozemku, ktorý automatická kosačka zvládne pokosiť. Býva uvedený ako uhol sklonu alebo prevýšenia v %, teda rozdiel výšky prednej a zadnej časti robotickej kosačky.
  • Keď sa kosačka náhodou prevráti, niektoré modely sa vedia samé vypnúť.
  • Šírka úžiny (občas sa uvádza najmenšia prejazdná šírka) určuje minimálnu šírku plochy alebo priehlbiny, ktorú automatická kosačka zvládne prejsť a kvalitne pokosiť.
  • Výška kosenia. Spravidla je nastaviteľná skokovo v niekoľkých stupňoch, väčšinou v rozmedzí 1,5 – 10 cm.

starostlivosť o trávnikPrečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik – mesiac po mesiaci.

  • Dobré je mať v kosačke ultrazvukový senzor, ktorý spolupracuje s ostatnými senzormi pri zisťovaní prekážok, ktorým by sa mala robotická kosačka vyhnúť.
  • Režim inteligentnej kosačky ponúka ešte pokročilejšie diaľkové ovládanie. Môžete ju prepojiť napríklad s ďalšími softvérmi inteligentnej domácnosti.
  • Alarm sa spustí vtedy, keď sa robotická kosačka nedotýka zeme a niečo nie je v poriadku.
  • Dažďový senzor zaznamená vodu. Automatická kosačka vtedy odíde k dokovacej stanici a kým prší, nabíja sa. Po daždi kosačka pokračuje v kosení na mieste, kde predtým skončila.

 

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.