Prečo je v živote potrebné nepohodlie? A ako prekonávať náročné obdobia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme radi pohodlie. Svoju komfortnú zónu, v ktorej sa cítime dobre, príjemne, bezpečne…a len čo nám to niečo naruší, sme v strese, strácame kontrolu a nepokoj. Ak ale prechádzate náročným obdobím, môže to znamenať, že ste na ceste k niečomu veľkému. Môže ísť o niečo jedinečné alebo o niečo, čo sa udeje len raz za život.
Len to treba správne vnímať a chopiť sa príležitosti. Pretože jedno je jasné – medzi nepohodlím a problémami je značný rozdiel. Preto sa nesťažujme na nepohodlie, ale berme ho ako výzvu!

Život je plný hrudiek…

Robert FulghumRobert Fulghum je vynikajúci americký spisovateľ, ktorý sa preslávil ako autor krátkych esejí o živote. Možno poznáte jeho bestseller Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v škôlke. Kniha sa stala klasikou a dostala ho na vrcholy mnohých rebríčkov predajnosti, vrátane prestížneho New York Times.
No a Robert povedal jednu podstatnú vec a vystihol to úžasne:
„Život je plný hrudiek. A hrudka v ovsenej kaši, guča v hrdle a hrčka v prsníku nie sú rovnaké hrudky. Človek by mal poznať ten rozdiel.“

Naučte sa spoznať rozdiel medzi problémom a nepohodlím. A keď sa to naučíte, máte dôvod, prečo v živote potrebujete nepohodlie. Spýtajte sa hociktorého multimilionára, či bola jeho cesta k bohatstvu pohodlná. Možno majú multimilionári  radi výzvy, no zároveň vám povedia, že to bola jedna z najnepohodlnejších ciest ich života.

Nepohodlie vás posúva ďalej

„Ak si myslíte, že je ľahké sedieť v kancelárii, zatiaľ čo v piatok večer všetci žúrujú… alebo strácate peniaze, hoci tvrdo pracujete na tom, aby ste presvedčili o svojom sne hocikoho, kto vás vypočuje… alebo ste unavení z neprestajného hľadania nových klientov a príležitostí za každým rohom… Tak potom ste nikdy nezažili trápenie a výzvy, aké si vyžaduje cesta k bohatstvu, s ktorými som sa ja stretával celé roky,“ tvrdí úspešný podnikateľ Ed Mylett, ktorého na internete sledujú milióny ľudí, s motivačnými prednáškami cestuje po celom svete a v slovenčine mu vyšla kniha Sila ešte jedného o stratégiách, ktoré vám môžu zmeniť život.

Sila ešte jedného Ed Mylett

Potrebu nepohodlia vysvetľuje na jednoduchom príklade.
Aká bude podľa vás odpoveď, ak sa niekoho spýtate, aké pohodlné preňho bolo schudnúť 25, 35, 50 alebo viac kíl? Toľkí ľudia zostávajú tuční z nejakého dôvodu. Všetci vieme, že tuk je nepohodlný. No pre mnohých ľudí je chudnutie nepríjemnou výzvou aj napriek jeho očividným výhodám.

Myslíte si, že je pohodlné ísť cvičiť, keď vás bolí celé telo a svaly, lebo ste nikdy predtým takto necvičili?
A čo príprava stravy alebo bojovanie s chuťou na obľúbené jedlo, ktoré je pre vás také nezdravé?
Závislosti od fast-foodu sa nevenuje taká pozornosť, akú si zaslúži, a mnohí z nás nemajú šancu ubrániť sa rýchlosti, pohodlnosti a chuťovým pokušeniam ako je Big Mac. Ešte aj jednoduché vypitie troch litrov vody za deň je klamlivo nepohodlné, keď ste závislí od bublinkových nápojov.

ako odstrániť prekážkyPrečítajte si tiež
Ako odstrániť prekážky, ktoré vám bránia v dosahovaní cieľov?

Nepohodlie je výzva

Áno, nepohodlie nie je ľahké. Dá zabrať a najmä v začiatkoch vás môže poriadne rozhodiť. Nikto nechce byť zámerne a z vlastnej vôle v nepohodlí.
No z dlhodobého hľadiska je pohodlie oveľa horšie. Pretože strácame postreh, nadhľad, rýchlosť, pozornosť a vôbec vôľu zabojovať o niečo.

Navyše pohodlie nikdy netrvá večne. Ak neodvediete potrebnú prácu, skôr či neskôr prídete o to, čo máte. „Môže vám to byť priamo odobraté. Svojím nemastným-neslaným správaním bez elánu sa môžete pričiniť o to, že sa to pokašle. Alebo osud skrátka povie „dosť“ a sily vesmíru vás postavia do inej množiny okolností. A tie okolnosti bývajú len zriedkakedy lepšie,“ tvrdí Ed Mylett v knihe Sila ešte jedného.

Aj preto radí postaviť sa výzvam čelom, prijať nepohodlie a zabojovať.
Život sa prekonávaním nepohodlia stáva zmysluplnejším, keď si po prežitom okamihu uvedomíte, že je nenávratne preč.
Mylett napríklad nabáda vyhľadávať nepohodlné vzťahy – čiže také, v ktorých sa vy alebo druhá strana viete obetovať pre toho druhého. Že pri sebe stojíte v ťažkých časoch, podporujete sa a viete vystúpiť z komfortnej zóny.

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran, wikimedia/che


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.