Ako odstrániť prekážky, ktoré vám bránia v dosahovaní cieľov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vzdelanie a práca sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Zaisťujú nám lepšiu budúcnosť a umožňujú vytvoriť si potrebný komfort na život. Nevýhodou a často veľkým problémom však je, že na obe potrebujeme dostatok síl, energie a koncentrácie. A s tou už býva problém. Nehovoriac o situáciách, kedy je toho naozaj veľa a podmienky sú nevyhovujúce.
My však máme pre vás niekoľko zaujímavých rád, pomocou ktorých by ste to mohli zvládnuť bez ujmy na zdraví. Treba si ale uvedomiť, že zasa tak úplne jednoduché to nebude nikdy.

„Ak nájdete cestu bez prekážok, pravdepodobne nikam nevedie.“
Frank A. Clark

 

Čo je to koncentrácia?

Aby ste mohli náročné situácie zvládať bez problémov, je nutné na úvod vedieť niečo o probléme.  Koncentrácia znamená schopnosť sústrediť všetku vašu pozornosť na jediný cieľ. Sústrediť sa napríklad pri vypracovaní dlhej rigoróznej práce alebo zvýšiť koncentráciu pri práci, oveľa viac si toho zapamätať a lepšie si jednotlivé informácie v mysli vybaviť.

Sústrediť sa znamená schopnosť koncentrovať na to, čo v danom okamihu robíte. To si samozrejme vyžaduje vôľu a duchaprítomnosť, ktoré vám pomôžu zvládnuť  neužitočné myšlienky a negatívne emócie, ktoré vás môžu ľahko odvrátiť od vášho vopred stanoveného cieľa.

Koncentrácia je preto do značnej miery zručnosť, ktorá nám môže pomôcť vyťažiť maximum času, ktorý venujeme konkrétnym úlohám a činnostiam zameraným na cieľ.

 

Čo je potrebné na rozvoj vašej koncentrácie?

Pre začiatočníkov si rozvoj koncentrácie vyžaduje vôľu. Zahŕňa to duchaprítomnosť a sebakontrolu potrebnú na to, aby ste sa nerozptyľovali a zostali vo vzájomnej harmónii so svojou úlohou a činnosťou.

Na takejto ceste k cieľom ale môžete zažiť emočné vzostupy a pády. A práve v týchto chvíľach rýchlo strácame schopnosť sústrediť sa na úlohy, ktoré máme a veľmi ľahko zabúdame na to, čo sme chceli.

Iste, občas nám môže prekaziť plány aj nefunkčná technika. V takom prípade je dobré mať vždy po ruke aj dostatočne plné a kompatibilné náplne do tlačiarne, funkčný mobil alebo iný náhradný sortiment. V rámci dosahovania úspechu by sme však nikdy nemali dovoliť, aby nám to prekazila prokrastinácia alebo negatívne myšlienky.

prokrastinácia žena so šálkouPrečítajte si tiež
Prokrastinácia je zlodej života. Ako sa jej zbaviť?

 

Tréning  a sila vôle sú základ

Chcete to zmeniť? Koncentrácia nie je nič, čo by sme zrazu zázrakom nadobudli. Je to skôr niečo, na čom musíme neustále pracovať v priebehu času. V skutočnosti je to niečo, čo si vyžaduje vytrvalé úsilie, odhodlanie a prax.

Koncentrácia je niečo, čo musíte dôsledne uskutočňovať malými spôsobmi po celý deň. Rovnako ako sval, čím viac trénujete koncentráciu, tým je časom silnejšia. Pre ešte lepší výsledok v schopnosti sústrediť sa ale urobte aj toto:

  • uvoľnite svoj mozog a dajte všetko na papier;
  • ujasnite si, čo chcete;
  • pripravte si svoj pracovný priestor;
  • odstráňte všetky rušivé elementy;
  • a úlohy si rozdeľte a priraďte im časové limity.

Zlepšenie koncentrácie si vyžaduje prácu a úsilie. Ako vidíte, nemusí to však byť nevyhnutne zložitý proces. V skutočnosti stačí, aby ste sa nejakým spôsobom k splneniu určitého cieľa včas odhodlali a efekt sa dostaví.

— PR článok —
Foto fizkes/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.