Je pravda, že ak vyjdete v zime von s mokrými vlasmi, prechladnete?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už od detstva nám rodičia vštepujú dobre mienené rady, ktorými sa riadime aj v dospelosti. Iste ste aj vy počuli niečo v štýle dobre sa obleč, jedz veľa vitamínov, nebehaj bosý a daj si ponožky...alebo tiež dosť časté: keď pôjdeš v zime von s mokrými vlasmi, prechladneš!
Je to naozaj pravda? Máme sa báť? Aj keď je faktom, že ísť von v mínusových teplotách s mokrými vlasmi nie je nič príjemné, nie sú to mokré vlasy, ktoré môžu prechladnutie spôsobiť.
Vysvetlíme a tiež poradíme, ako sa v zime lepšie starať o vlasy, aby boli zdravé. Aby sa vám nepoškodili mrazom, aby nevypadávali, či nelámali sa.

Čo môže za prechladnutie?

Nevravíme, že by ste to mali otestovať na vlastnej koži 🙂 Radšej sa naozaj teplo oblečte, vlasy si pred odchodom z domu poriadne vysušte a nezabudnite na čiapku. Ako však píše portál Insider, neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by potvrdila, že mokré vlasy v zime spôsobia, že prechladnete. Rovnako nemusíte prechladnúť ani z toho, že si doma zabudnete teplé rukavice alebo si do čižiem neobujete tie najhrubšie ponožky a bude vám zima na nohy.

Prechladnutie počas zimy zvyčajne spôsobuje to, že v chladnom a suchom vzduchu sa patogény množia a šíria rýchlejšia a naše sliznice sú citlivejšie, hovorí odborníčka Libby A. Richards. Okrem toho, menej sa pohybujeme na čerstvom vzduchu, menej vetráme svoje domovy a keďže menej svieti slnko, máme v tele menej vitamínu D. To všetko môže prispieť k tomu, že ochorieme ľahšie ako napríklad na jar alebo počas leta.

nechoďte von s mokrými vlasmi

Vlasy si pred odchodom z domu vysušte

Napriek tomu, že mokré vlasy vám v zime nachladenie neprivodia, mali by ste si ich vysušiť. Chlad totiž môže vaše vlasy poškodiť tak, že už im nebude pomoci. Molekuly vody vo vlasoch sa totiž následkom chladu rozpínajú. To spôsobí, že sa vlas omnoho jednoduchšie poškodí a napokon zlomí. Aj keď teda zvyčajne platí, že by ste mali nechať vlasy vyschnúť prirodzeným spôsobom na vzduchu, počas zimného obdobia platí presný opak.

Samozrejme, pred sušením vlasov by ste nemali zabúdať na správne produkty, ktoré vlasy ochránia pred teplom fénu, žehličky na vlasy alebo kulmy. Myslite na to, že vaše vlasy potrebujú vlhkosť, uistite sa preto, že v domácnosti nemáte suchý vzduch. V prípade, ak suchý vzduch predsa len máte, pomôcť môže zvlhčovač ovzdušia. Tie sú už dnes bežne dostupné na internete a vybrať si môžete taký, ktorý vám bude vyhovovať najviac.

Ako sme spomínali, dôležitá je voľba správnych produktov. Ako informuje portál Hairclub, zabúdať by ste nemali na vlasové oleje.  Napríklad, prípravky s obsahom arganového oleja pomôžu oživiť vlasy, na ktorých chlad už stihol napáchať škody. Tieto prípravy je ideálne aplikovať na konce vlasov.

starostlivosť o vlasyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o vlasy. 10 mýtov, ktorým neverte.

Nezabúdajte na hydratáciu a správne prípravky na vlasy

Vaše vlasy sa vám poďakujú, ak na ne v zime aspoň raz týždenne aplikujete hĺbkový kondicionér. Ten pomáha vo vlasoch udržať potrebnú vlhkosť, vďaka čomu budú ľahšie odolávať nepriaznivým zimným podmienkam. Pomôcť vám môže aj pravidelné aplikovanie masky na vlasy. Aj keď je vhodné pravidelne aplikovať masku a kondicionér, na druhej strane to s prípravkami na vlasy netreba preháňať, aby ste ich nezaťažili.

Vlasy by sme si však nemali umývať pričasto, určite nie každý deň. Stačí ich umývať aj dva či trikrát týždenne. Každodenným umývaním zbavíte vlasy prirodzených olejov, ktoré ich chránia. Okrem toho, nemali by ste si umývať vlasy horúcou vodou. Ak to zvládnete, umývajte si ich chladnejšou vodou, avšak nie ľadovou.

Nezabúdajte na pitný režim. Aj keď práve nie je leto a nepotíte sa v horúčavách, po ruke by ste vždy mali mať pohár či fľašu vody, radí portál Head and Shoulders. Ak sa chystáte von, vlasy chráňte pred nepriaznivým počasím čiapkou alebo šálom.
A na záver, či už máte krátke alebo dlhé vlasy, navštevujte pravidelne kaderníctvo. Bez poškodených koncov budú vlasy krajšie a zdravšie.

Zdroj: Insider, The Conversation, Hairclub, Head and Shoulders
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.