13 sabotérov sebadôvery. Ktorý z nich ničí vás?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno sa to stalo aj vám: boli ste si istý, že to čo idete urobiť, je skvele pripravené, dopadne to dobre…a zrazu vo vás začali hlodať pochybnosti. Prestávali ste si veriť a dávať otázky, či ste na niečo nezabudli, či ste niečo neprehliadli, či to bude naozaj také dobré.
A mohlo ísť o vzťahy s inými ľuďmi, pracovný projekt, rozhodnutie v rodine…čokoľvek. Existuje totiž 13 sabotérov sebadôvery, ktoré nás ničia a zneisťujú.

Ako kedysi povedal Jim Rohn, americký autor a motivačný rečník: „Nemôžete meniť okolnosti, ročné obdobie ani vietor, ale môžete meniť seba.“ Ak spoznáme tých sabotérov sebadôvery, ktorí nám brania napredovať, ktorí nás oberajú o istotu, dá sa proti nim bojovať: vyhnúť sa im, alebo ich potlačiť, keď nadíde ten čas. A to už je cesta k lepšiemu pocitu, väčším úspechom a pohode.
A niekedy proste musíme urobiť to, o čom sa domnievame, že to nedokážeme, povedala svojho času Eleanor Rooseveltová.

Treba si uvedomiť, že každý z nás má v sebe vnútorného kritika, ktorý nám hovorí veci, ktoré nás trápia a oslabujú. Hovorí:
„Nikdy to nedokážeš.“
 alebo
„To musíš vždy všetko pokaziť?“
Je súčasťou našej osobnosti, veľa žiada, dokáže nás zbaviť odvahy a kvôli nemu sa cítime malí, slabí a zbabelí. Keď ho skutočne počúvame, potom často pochybujeme…

Nenechajte sa brzdiť!
Dokážu vás zneistiť, nahlodať a vziať vám vietor z plachiet. Pritom máte zo seba dobrý pocit, urobili ste pre dosiahnutie cieľa všetko a zrazu si nedôverujete. Každý musíme čeliť takýmto sabotérom sebadôvery a je len na nás, ako odrazíme ich útok. Ako s nimi zabojujeme. „Nazbieral som ich za roky práce so svojimi klientmi a sledoval som ich aj u seba,“ tvrdí motivátor a kouč Ján Dubnička, autor knihy Chce to len odvahu. „Každému som dal špeciálne meno, ktoré vystihuje, čo s nami robí. Akým spôsobom nás brzdí a drží zaseknutých na mieste.“

 

13 sabotérov sebadôvery

Prečítajte si o nich a zamyslite sa, ktorý z nich sabotuje váš potenciál a vašu odvahu. Ktorý vás oberá o úspech a radosť zo života?

13 sabotérov sebadôvery

ikona zdvihnutý palec1. Extrémne ostražitý

Vo všetkom vidí nebezpečenstvo, všetkého sa obáva, vždy očakáva len to najhoršie, a preto sa mu oveľa častejšie niečo negatívne aj stáva. Tým potvrdzuje svoje teórie a katastrofické predpovede. Nebezpečenstvá okolo nás vnímame väčšie, ako v skutočnosti sú. Pochybuje o sebe aj o ostatných. Extrémne ostražitý sa bojí, že ak urobí chybu, ostatní mu pôjdu po krku. Na ospravedlnenie používa nasledujúce klamstvá:
„Život je plný nebezpečenstiev a nástrah, treba si na ne dávať pozor.“
„Keby som všade nevidel nebezpečenstvo, mohol by si zle dopadnúť.“
„Keby som neočakával to najhoršie, vrhal/a by si sa bezhlavo do vecí.“

 

ikona zdvihnutý palec2. Hľadač chýb

Vo všetkom a vo všetkých hľadá chyby a nedostatky. Trestá nás za chyby z minulosti, ale jeho pozornosti neujdú ani súčasné nedostatky. Sústredí sa na to, čo ostatní robia zle.
Zameriava sa na chyby a nedostatky namiesto darov a príležitostí. Často si ho mýlime s hlasom rozumu.

 

ikona zdvihnutý palec3. Perfekcionista

Neustále nás núti k prehnanému poriadku, štruktúre a organizovanosti. Spôsobuje nám aj okoliu stavy úzkosti a napätia. Ustavične sme nespokojní, sklamaní zo seba a z ostatných, pretože nič nie je dostatočne dobré a dokonalé. Zameriava sa na dochvíľnosť a systematickosť. Hovorí vám:
„Pokiaľ to nedokážeš urobiť perfektne, nerob to vôbec.“
„Neznášam chyby.“

 

ikona zdvihnutý palec4. Súťaživý

Podmieňuje našu sebaúctu a sebauznanie neustálymi výkonmi a úspechmi. Je extrémne súťaživý a zameraný na to, čo si o ňom myslia iní. Núti nás zamerať sa predovšetkým na vonkajšie úspechy, nie na vnútorné pocity, ktoré prinášajú šťastie.
Vedie nás k workoholizmu a spôsobuje, že sa vzdávame hlbších citových a vzťahových potrieb. Robí všetko pre to, aby zanechával dobrý dojem.

 

ikona zdvihnutý palec5. Predpovedač budúcnosti

Rúti sa do situácií vyvolávajúcich strach a snaží sa svoj strach prekonať, lenže ten nad ním opakovane víťazí, takže už nedokáže rozumne reagovať. V situáciách vyvolávajúcich strach sa jeho fantázia roztočí naplno:
„To jedlo bolo určite pokazené a teraz ťažko ochoriem.
„Môj obchodný partner ma na sto percent podvádza, a to zruinuje moje podnikanie.“
Veľmi často je táto fantázia racionalizovaná, aby pôsobila dôveryhodnejšie. Roztáča špirálu strachu.

13 sabotérov sebadôvery

 

ikona zdvihnutý palec6. Obeť

Vyvoláva v nás emočné stavy a nálady, prostredníctvom ktorých nám chce zabezpečiť pozornosť a lásku. Výsledkom je extrémne zameranie sa na vnútorné pocity, hlavne na tie bolestivé, negatívne. Vzbudzuje v ľuďoch pocity sklamania, bezmocnosti alebo sebaobviňovania za to, že nás nie sú schopní na dlhší čas rozveseliť. Je veľmi teatrálny a náladový. Keď sa dostane do úzkych, chystá sa zrútiť a všetko vzdať.

 

ikona zdvihnutý palec7. Bezradný manipulátor

Prejavuje sa veľmi podobne ako obeť, ale je o niečo väčší manipulátor. Neustále sa ubezpečuje o pomoci ostatných, lebo sám na danú situáciu nedorástol. Vopred sa obáva istých situácií, ktoré by mohli nastať.
Napríklad: „Odvez ma k lekárovi, určite mám infarkt.“
Svoju bezradnosť často využíva na manipulovanie svojho okolia. Dokonca si ju silne užíva, rovnako ako skutočnosť, že sa všetci ostatní „musia“ o neho starať.

 

ikona zdvihnutý palec8. Večne nespokojný

Neustále baží po ešte väčšom vzrušení, nezaujíma ho bezpečie a pohodlie. Nedovoľuje nám pocítiť spokojnosť a prežívať radosť z toho, čo práve robíme. Pretože chce čoraz viac, nič mu nestačí. Snaží sa, aby sme uverili klamstvu, že len zaneprázdnený človek prežíva život naplno. Stále si kladie otázku, prečo s ním nikto nedokáže udržať krok.

 

ikona zdvihnutý palec9. Zbabelec

Vyhýba sa situáciám spôsobujúcim strach. Ak vidí, že oproti nemu ide pes, vyhne sa mu, radšej prejde na druhú stranu ulice. Ak vznikne nejaká názorová rozdielnosť, nechá radšej všetko tak namiesto toho, aby sa pokúsil vyjasniť, čo je potrebné.

 

ikona zdvihnutý palec10. Tajný trpiteľ

Svoj strach ukrýva. Ak sa bojí davov, radšej ide do malej krčmy, hoci sa tam dobre nenaje, než aby vstúpil do vyhľadávanej reštaurácie, kde je vždy mnoho ľudí. Alebo namiesto toho, aby si priznal, že má strach zo psov, predstiera, že má príliš veľa práce, než aby prijal pozvanie k priateľom, ktorí majú psa. Radšej sa zriekne príjemného stretnutia.
Trpí však tajne, nie ako obeť alebo bezradný, ktorí trpia preto, aby si ich ľudia všimli a venovali im pozornosť.

úspešná ženaPrečítajte si tiež
Ako premeniť nezdary a problémy na úspech?

 

ikona zdvihnutý palec11. Spasiteľ

Vzbudzuje v nás pocit, že je potrebné snažiť sa získať si uznanie a lásku tým, že budeme pomáhať ostatným, utešovať a zachraňovať ich a stále im lichotiť. Kvôli nemu postupne spúšťame zo zreteľa vlastné potreby a začíname sa hnevať na okolie. Spasiteľ sa usiluje o to, aby si ostatní vybudovali veľkú závislosť od nás.
Klame nám, keď nám hovorí, že chceme potešiť ostatných preto, lebo je to správne. Vytvára v nás silnú potrebu byť obľúbenými. Vzbudzuje u ostatných pocit, že sa mu musia odvďačiť.

 

ikona zdvihnutý palec12. Kontrolór

Chce mať všetko pod kontrolou, byť pánom situácie a ovplyvňovať konanie ľudí tak, aby spĺňalo jeho priania. Verí, že na všetko a na všetkých má absolútny vplyv. A že jedine to, ako myslí a vidí veci on, je správne. Ak sa mu to nedarí, prichádzajú obavy, stres a netrpezlivosť. S ostatnými komunikuje cez súťaživosť, výzvy a konflikty. Ľuďom vo svojom okolí naháňa strach. Ospravedlňujúce klamstvá:
„Bezo mňa toho veľa nedokážeš.“
„Musíš na ľudí tlačiť, stavať pred nich veľké výzvy.“

 

ikona zdvihnutý palec13. Odkladač

Extrémne sa zameriava na pozitívne a príjemné, vyhýba sa problémom, nepríjemným úlohám a konfliktom. Tvári sa, ako keby neexistovali, ako keby bol svet len krásne miesto bez problémov a povinností. Je to typický prokrastinátor. Má problémy svojmu okoliu povedať nie. Ospravedlňujúce klamstvá:
„Z konfliktov nemôže vzniknúť nič dobré. Treba sa im vyhýbať.“
„Je dobré vedieť sa prispôsobiť.“

Takže ktorý sabotér brzdí vašu sebadôveru? Ktorý vás zneisťuje a ničí?
„Kvalita nášho života, závisí od kvality nášho myslenia. Napomáham trvalým pozitívnym zmenám zlepšovaním kvality myslenia,“ tvrdí Ján Dubnička, ktorý sa už roky venuje mentálnemu tréningu športovcov, tímovému koučovaniu a motivácii. Založil tiež Coach4You, ktorý sa venuje individuálnemu aj tímovému koučingu, organizujú kurzy, semináre a tréningy vo firmách.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.