Cestovná nevoľnosť. Tipy, ako sa jej vyhnúť alebo zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že škorica je veľmi účinný prostriedok na nevoľnosť pri cestovaní? Existuje viacero možností, ako „prežiť“ cestu v pohode – niekto si dá kinderyl, iný si dá zopár zdravotných frťanov (ak nešoféruje)… Nie každý znáša cestu autom, autobusom, vlakom, loďou, či lietadlom. Mnohým býva nevoľno, napína ich na vracanie a cesta hoci aj na vytúženú dovolenku môže byť nočnou morou. Trápi cestovná nevoľnosť aj vás?

Máme niekoľko dobrých a osvedčených tipov.
Mimochodom, „pôvod tejto choroby spočíva vo zvýšenej citlivosti orgánu rovnováhy na pohybové podnety. Dôsledkom je zvýšené vylučovanie stresových hormónov adrenalínu a noradrenalínu, čo vedie k typickým príznakom. Najčastejšie sa vyskytuje pri dlhšej jazde autom alebo loďou, ale aj v lietadle. Deti postihuje podstatne častejšie ako dospelých,“ vysvetľuje Heike Kovácsová, uznávaná lekárka a autorka kníh, ktorá vystupuje pravidelne v bavorskej televízii ako odborníčka na otázky zdravia a rodiny.
Takúto cestovnú nevoľnosť sprevádza únava, bledosť, závrat, zívanie a slabosť pociťovaná v brušnej dutine. Často aj vracanie, takže nižšie pridáme niekoľko tipov, ako prekonať vracanie.

 

Cestovná nevoľnosť – tipy

Ak sa vám cestovná nevoľnosť nezlepší rôznymi domácimi tipmi a opatreniami, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Špargľový prášok

Zmierňuje napínanie a tlmí prekyslenie žalúdka. Rozpusťte 1 gram prášku v šálke vlažnej vody a pite po dúškoch.

 

Čaj zo škoricovej kôry

Zalejte 1 čajovú lyžičku kôry 150 mililitrami vriacej vody, nechajte desať minút lúhovať a sceďte. Pite jednu šálku pred jedlom.

škoricový čaj

Ďumbier, alias zázvor

Žujte dlhšie koreň ďumbiera. Veľmi dobre účinkuje proti nevoľnosti a najrozmanitejším poruchám trávenia.

 

Ľubovník

Je to starodávny osvedčený prírodný prostriedok na upokojenie a pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach nervového pôvodu.

 

Aromatické oleje

Fľaštička s mätovým a bazalkovým olejom alebo s olejom z citrónovej trávy, ku ktorej si budete privoniavať, zmierňuje nevoľnosť.

zaujímavosti o bylinkáchPrečítajte si tiež
Fascinujúce fakty a zaujímavosti o bylinkách.

 

Ako predísť cestovnej nevoľnosti

  • Pred cestou jedzte len málo a nekonzumujte dráždivé jedlá aktivizujúce žalúdočnú kyselinu, ako sú káva a alkohol.
  • Nájdite si také miesto, kde sú pohyby málo citeľné: v lietadle v oblasti krídel, na lodi v strede a v aute vpredu.
  • Pri ceste loďou zostaňte na palube a zahľaďte na nejaký bod v diaľke.

 

Vracanie

Môže ísť o dôsledok infekcie žalúdočno-črevného traktu, podráždenie po zjedení pokazených jedál, alebo neznášanlivosť niektorých potravín. Vracanie zvykne spustiť aj stres, preťaženie a nevyvážený spôsob stravovania.
U mnohých sa však vyskytuje pri cestovaní dopravným prostriedkom.

bolesť brucha

Čo pomáha?

  • Feniklové semená sú bohaté na silice, ktoré upokojujú sliznicu žalúdka. Uvarte v štvrť litri vody 1 čajovú lyžičku podrvených feniklových plodov a nechajte desať minút lúhovať, potom sceďte. Silica upokojuje sliznicu žalúdka.
  • Pripravte si žalúdočný čaj. Na upokojenie podráždeného žalúdka, zmiernenie nevoľnosti a nutkania na vracanie sa osvedčila čajová zmes s rumančekom, medovkou a mätou. Zmiešajte po 20 g rumančekových kvetov, medovkových a mätových listov. Zalejte 1 kopcovitú čajovú lyžičku zmesi 150 mililitrami vriacej vody. Nechajte desať minút lúhovať a sceďte. Vypite viac ráz za deň jednu šálku čerstvo pripraveného čaju.
  • Ochrana sliznice: Slizové drogy ibiš a pľuzgierka islandská pokryjú namáhanú sliznicu ako ochranný film a pôsobia na ňu po akútnej fáze regenerujúco.
  • Osvedčil sa aj teplý rumančekový obklad. Príjemné teplo totiž zmierni nevoľnosť a vracanie, pretože žalúdok sa upokojí. Ponorte dva alebo tri razy po dĺžke zložený uterák do teplého rumančekového čaju a položte si ho na brucho. Naň rozprestrite ľanový uterák a uviažte vlnený šal. Na posilnenie účinku môžete priložiť ešte termofor. Obklad nechajte pôsobiť okolo pätnásť minút a procedúru prípadne zopakujte.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.