Ako poradiť deťom pri výbere zamestnania?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vybrať si správne smerovanie svojho života je v určitom momente nesmierne dôležité. Hoci ešte nemusí ísť o „dream job“, zavážia nabraté skúsenosti a prax. O budúcom zamestnaní sa však musia rozhodovať už študenti, ktorí neraz nevedia, čo by vlastne chceli robiť. Čo im je najbližšie a kam by mali smerovať?
Pri výbere zamestnania im musíme pomôcť my, rodičia, učitelia, blízki.

Ak si myslíte, že je stále čas (pokiaľ nemáte dvojročné dieťa 🙂 ), tak ste na omyle. Deti formujeme odmalička a čas naozaj neuveriteľne letí. Takže sa ani nenazdáte a je to tu: musia sa rozhodnúť, no vy ste to akosi zanedbali. Treba si uvedomiť, že vaše ratolesti pomaly, ale isto rastú a vy ste si ani nestihli uvedomiť, kedy sa stal z batoľaťa veľký predškolák, však?
Nuž, vedzte, že každý rodič má tieto pocity rovnako ako vy. Ale to neznamená, že je už krásnym detským časom koniec. Práve naopak!
Deti treba pomaly, ale isto pripraviť na novú etapu života.

 

Deti treba pripravovať od útleho veku

Pamätáte sa, keď ste vašim deťom kúpili prvé detské bicykle? Keď ste sa celá rodina vybrali po prvýkrát na spoločnú dovolenku? Ako sa detičky učili plávať či hrať futbal?
Áno, tieto časy boli rozhodne tie najkrajšie v živote, no nezúfajte, spomienky vám ostanú navždy. Ak už máte veľkého predškoláka je dôležité, aby ste dieťa pripravili na všetko, čo školský život prináša.
V prvom rade je dôležité, aby dieťa poznalo svoje meno, priezvisko, dátum narodenia, ale i adresu, kde býva. Malo by vedieť vysloviť všetky hlásky, poznať prvú a poslednú hlásku v slove, prípadne narátať do päť.
Čo sa týka zručností, malo by vedieť namaľovať postavu, strihať papier či držať ceruzku, a to už od útleho veku.

ako uspieť na pracovnom pohovorePrečítajte si tiež
Užitočné tipy, ako uspieť na pracovnom pohovore.

 

Kedy uvažovať o výbere zamestnania?

Množstvo rodičov premýšľa nad tým, kedy je vhodné riešiť s deťmi otázku týkajúcu sa budúceho zamestnania. Zhruba na strednej škole vie väčšina z nás to, čo chce v živote robiť. Je to obdobie na prelome dospelosti, kedy si vaše dieťa veľmi dobre uvedomuje to, čo chce robiť po škole. A teda, či sa chce zamestnať alebo pokračovať v štúdiu.

Všimli ste si, že váš milovaný syn miluje počítače, baví ho matematika a neustále skúša nové veci? Tvorba webstránok je možno presne to, čomu sa môže o niekoľko rokov venovať. Práve preto by ste ho mali viesť k tomu, aby rozvíjalo svoje schopnosti, zručnosti i vedomosti v danom obore.
Prihláste ho na kurz tvorby web stránok, plne ho podporujte v tom, v čom je dobrý. Žiaľ, mnoho rodičov sa nezaujíma o to, čo ich dieťa baví, a to je veľakrát na škodu.

 

Tešte sa spolu s deťmi!

Ak je to práve bio kozmetika, čo uchvátila vašu dcéru, tešte sa spolu s ňou. Čo ak ju to bude o pár rokov slušne živiť? Podnikať síce nie je v dnešnej dobe jednoduché, no nemali by ste zanevrieť na detské sny, práve naopak!
Motivujte vaše deti v tom, že je dôležité mať dobré známky, ktoré sú základným predpokladom k získaniu vytúženého zamestnania, no zároveň ich podporujte aj v mimoškolských aktivitách, ktoré vo vysokej miere pomáhajú budovať detskú kreativitu. Investujte do vzdelávacích kurzov či jazykovej školy, skôr či neskôr toto rozhodnutie oceníte, a to nielen vy, ale aj vaše ratolesti.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.