Naučte sa, ako viesť spokojný život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy sa občas cítite zničení, zmorení, demotivovaní, pretože vám práca a povinnosti prerastajú cez hlavu? Je to normálne – niekedy dokážeme zo dňa na deň klesnúť z usilovnej včielky-robotnice na kôpku nešťastia.
Neraz si však za to môžeme my sami, pretože nemáme presne stanovené ciele a venujeme čas nepodstatným maličkostiam, z ktorých nič nemáme (alebo len malý osoh).

„Spíšte si ciele, zmení vám to celý život,“ radí spisovateľka Ruth Soukupová, ktorá sa preslávila blogom LivingWellSpendingLess.com. Založila ho v roku 2010 a stal sa jedným z najúspešnejších blogov o osobných financiách na svete – mesačne ho navštívi vyše milión ľudí.
Na základe toho napísala aj knihu Lepšie žiť, menej míňať.

Pravdou je, že nespísané ciele sú len obyčajné želania.
A neraz potom venujeme čas nedôležitým záležitostiam, zatiaľ čo tie podstatné nám unikajú.
Hlúposti odpútavajú našu pozornosť, snažíme sa riešiť naraz priveľa úloh a tlak všedného života nás dostáva do kolien. Reagujeme tak, že nás čokoľvek vyruší, mrháme časom, odkladáme to, čo by malo byť najdôležitejšie.

Lepšie žiť, menej míňať

Ak teda chceme viesť spokojný život, musíme vedieť, ako vyplniť svoju nádobu…

Príbeh o nádobe

Istý učiteľ vraj postavil pred svojich žiakov nádobu s veľkými kameňmi a spýtal sa ich, či je podľa nich plná. Všetci žiaci sa zhodli na tom, že je.
Učiteľ vytiahol tašku plnú štrku. Drobné kamenie vyplnilo priestor medzi veľkými kameňmi a učiteľ položil žiakom otázku znovu. „Je podľa vás plná teraz?“ Znovu sa všetci zhodli na tom, že áno.
Potom vytiahol tašku s pieskom a prisypal do nádoby aj ten. Piesok sa presypal pomedzi veľké kamene a štrk a vyplnil prázdne miesta. „A čo teraz?“ spýtal sa žiakov. „Myslíte si, že teraz je plná?“ Aj tretí raz sa trieda jednohlasne zhodla.
Vtedy učiteľ vytiahol džbán s vodou a lial vodu do nádoby, až kým nepretiekla cez okraj. „Až teraz môžeme povedať, že je naozaj plná.“ Potom sa spýtal: „Myslíte si, že keby som bol začal s vodou a potom prisypal štrk a piesok, ostalo by mi ešte miesto na veľké kamene?“

Tento príbeh sa v motivačnej literatúre často uvádza a je skvelou inšpiráciou ako si môžete spraviť LEPŠÍ DEŇ:).
Je prvoradé vyplniť deň najprv tým, čo je dôležité, lebo ak začneme drobnosťami – vodou, pieskom a štrkom –, na to podstatné nám už neostane miesto. Kamene sú naše ciele a práve ony rozlišujú, či budeme žiť svoj život naplno, alebo nám len tak preletí. Ak teda chceme viesť spokojný život, musíme vedieť, ako vyplniť svoju nádobu.

Želáme vám ešte LEPŠÍ DEŇ.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.