Využite objav, ktorý zachránil námorníkov pred skorbutom. Posilnite sa vitamínom C

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si vitamíny ako malé doštičky, z ktorých máte okolo tela brnenie. Keď je ochrana celistvá, bacily a vírusy sa dovnútra nedostanú. Ak však máte vitamínov nedostatok, v brnení sú diery a cesta pre chorobu je otvorená.

Preto je dôležité telo na jeseň vitamínmi dobre zásobiť. V chladnom počasí, pri ktorom však teploty ešte neklesajú pod nulu, sa totiž bacilom veľmi darí.


Nedostatok vitamínov nie je vidieť
Problematické je, že často nespoznáme, že máme niektorého vitamínu málo. Jeho nedostatok sa nemusí hneď prejavovať zdravotnými ťažkosťami. Preto je dobré myslieť na zásobenie vitamínmi preventívne.

Za kráľa medzi vitamínmi je považovaný vitamín C. Väčšina zvierat a rastlín si ho zvládne vyrobiť sama. Človek ho však  musí prijímať v potrave.

vitamín C

Je tu jeseň, obdobie chrípok a nachladnutí. Posilnite si organizmus vitamínom C!

Vitamín C obsahujú:

citróny, pomaranče a  paradajky
grepy
papriky
čierne ríbezle
kiwi.

vitamín C

Linus Pauling, držiteľ Nobelovej ceny za chémiu, tvrdil, že vitamín C dokáže vyliečiť úplne všetko: od nachladnutia až po rakovinu.

Bez “céčka” by to nešlo
Tento vitamín je taký dôležitý, že keď ho má človek kritický nedostatok, môže dostať skorbut. Choroba sa prejavuje krvácaním z ďasien a do svalov. Skorbutom trpeli najmä stredovekí námorníci, ktorí sa živili len suchármi a konzervovaným mäsom.

Až v 18. storočí si lekári  všimli, že po konzumácii citrusov choroba rýchlo ustupuje. Vitamín C obsahujú aj naklíčené semená rastlín. Preto klíčky na dlhých plavbách konzumovali napríklad Feničania.

 

Varenie vitamíny znehodnotí
V čerstvých plodoch človek skonzumuje najviac vitamínu C. Tepelná úprava nie je vhodná, pretože po každých 5 minútach varenia, sa obsah látky zníži o 10%. Preto jedzte potraviny obsahujúce vitamín C čerstvé.

Ideálnou variantou sú čerstvé šťavy zvané Freshe. Posilnite sa vitamínom C! V jednom pohári človek skonzumuje naozaj poriadnu dávku zdravia. Vyberte si však kvalitný odšťavovač ako napríklad Omega EUJ-707.

Tento odšťavovač efektívne pracuje aj pri veľmi nízkej rýchlosti 63 až 75 otáčok za minútu. Ak majú prístroje väčšie otáčky, ovocie sa trením príliš zahrieva a začne dochádzať k strate vitamínov.

Omega EUJ-707

Viete správne odšťaviť ovocie? Poznáte tie najvhonejšie odšťavovače?

PR Eujuicers


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.