Ako využiť šťavy z jarných rastlín pre svoje zdravie? 6 jednoduchých receptov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naši predkovia vedeli jar využiť naozaj na prebudenie, dodať si novú energiu a naštartovať sa. Vedeli ako využiť šťavy z jarných rastlín pre svoj organizmus. Vedeli, že jarné bylinky poskytujú veľmi koncentrovanú liečivú silu. A samozrejme, najlepší spôsob, ako ich využiť, je konzumovať ich čerstvé, v šalátoch, polievkach, čajoch alebo si z nich pripraviť šťavy.
Ako sa pripravujú, z ktorých rastlín a aké je dávkovanie?

Šťavy z jarných rastlín

Iveta Henzelyová Rok bylinkáraTakéto šťavy si môžete robiť počas celej vegetačnej sezóny, ale najúčinnejšie sú práve na jar. Sú to silné koncentráty účinných látok. Bylinkárka a liečiteľka Iveta Henzelyová ich odporúča užívať po čajových lyžičkách, nie dlhodobo, najviac dva až tri týždne.

„Príprava vôbec nie je zložitá. Potrebujete len mixér s tými nožmi naspodku. Natrháte si listy vhodných byliniek, či rastlín, pridáte trošku vody a pekne rozmixujete. Tú masu potom vytlačíte a máte šťavu. Ale treba dávať naozaj pozor, lebo ide o veľmi koncentrované šťavy. Takže nepijeme na litre alebo dva deci naraz, ale po lyžičkách,“ vysvetľuje pre LepšíDeň.sk známa a obľúbená bylinkárka, ktorej pred dvomi rokmi vyšla kniha Bylinková škola a teraz pribudla nová Rok bylinkára. Obidve ponúkajú množstvo užitočných tipov, rád, ale tiež receptov na čaje, maceráty, či takéto jarné šťavy.

Ako nám pomáhajú?

Sú to mimoriadne silné extrakty, ktoré po zime pomáhajú doplniť cenné výživné látky, čistia všetky telové systémy, vnútorné orgány, sliznice, bunky. Dodávajú organizmu jarnú silu zelených rastlín, ktorá pomáha pri tvorbe životnej energie, odstraňuje únavu, regeneruje a omladzuje.

Šťavy povzbudzujú očistné procesy v tele, dodávajú organizmu obrovské množstvo minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Je to hlavne zelený chlorofyl a kyselina listová, železo, meď, vápnik, vitamíny C, E, skupiny B. Zároveň telo prijíma životnú energiu rastlín, ktoré v sebe nesú silu jarného klíčenia.
Sú vhodné aj v rekonvalescencii, po prekonaní ochorení, po operačných zákrokoch, tiež na povzbudenie sexuálnej aktivity a plodnosti. Môžu ich užívať aj malé deti a starší ľudia.

Robíme ich iba z čerstvých rastlín. Zo sušených sa tento liečivý prostriedok vyrobiť nedá. Nepridávame do nich med ani iné sladidlá. Dávku na jeden deň uložíme do chladničky. Šťavy nerobíme ani do zásoby, pretože veľmi rýchlo strácajú účinné látky.

Kedy si dávať pozor?
Jediná kontraindikácia je alergia na danú rastlinu alebo veľmi oslabené obličky. Pri rastlinách so silným diuretickým účinkom treba dávať pozor, pretože obličky budú musieť zvládať zvýšenú čistiacu činnosť organizmu v krátkom čase.

šťavy z jarných rastlín

6 receptov na jarné šťavy

ikona medovkaBylinkárka Iveta Henzelyová odporúča napríklad jednu z najobľúbenejších a najrozšírenejších – šťavu z pŕhľavy. V mixéri rozmixujeme hrsť vrcholkov pŕhľavy, môžeme pridať trošku vody, aby sa vytvorila redšia masa. Precedíme, užívame pred jedlom alebo medzi jedlami, nie spolu s jedlom. Môžeme použiť aj odšťavovač.
Užívame počas dvoch týždňov, ak máme obličky v poriadku, môžu to byť aj tri týždne. Pŕhľava dodá organizmu hlavne železo, ale aj horčík, z ďalších látok je dôležitý chlorofyl, ktorý sa dá získať len z čerstvých rastlín, tepelnou úpravou a sušením sa stráca.

ikona medovkaTak isto si môžeme urobiť šťavu aj z majoránu záhradného. Je vhodná na očistu žalúdka, pankreasu a pečene. Upravuje črevnú mikroflóru, pomáha pri zápalových procesoch hrubého čreva. Užíva sa tri týždne.
Majoránka obsahuje aj veľa vitamínu C a éterické silice, ktoré pomáhajú pri zahlienení organizmu, upravujú trávenie, odstraňujú nadúvanie a kŕče v brušnej dutine.

ikona medovkaŠťava z tymiánu pomáha pri chronických ochoreniach dýchacích ciest, tiež pri problémoch s trávením, pocitoch plnosti, nadúvaní. Pôsobí protizápalovo na všetky sliznice a orgány tela. Užíva sa počas dvoch až troch týždňov. Šťava pomáha dezinfikovať dýchacie orgány, ale aj tráviaci trakt. Má tiež antibiotické pôsobenie, čistí črevá, ničí plesne.

ikona medovkaMladé listy púpavy lekárskej sa totiž môžu nielen jesť, sušiť ale si z nich pripraviť aj šťavu. Obsahujú vitamíny C, A, B. Staršie listy sú horké, preto sa na priamu konzumáciu nehodia, sušia sa spolu s koreňom do čajových zmesí. Púpava obsahuje železo, meď, vápnik, pomáha udržiavať dobrý stav krvi, pomáha pečeni a žlčníku, zlepšuje proces metabolizmu.

liečenie bylinamiPrečítajte si tiež
Liečenie bylinami. Poznáte gemmoterapiu, oxymel, či terraterapiu?

V knihe Rok bylinkára nájdete oveľa viac receptov, pridajme ešte dva jednoduché – ľahko sa totiž dostanete k bazalke, ale aj k listom brezy.

ikona medovkaListy brezy sú ideálne na detoxikáciu, celkovú regeneráciu organizmu. Priaznivo vplývajú na stav močového systému a obličiek, regenerujú aj pečeň, povzbudzujú prácu srdca a sleziny. Šťava z jarných listov pomôže odstrániť prebytočnú vodu z tela, zlepšuje stav vylučovacieho systému, zlepšuje stav krvi.

ikona medovkaBazalka pravá je vynikajúca pri problémoch s trávením, odstraňuje plynatosť a nadúvanie. Zlepšuje stav močového systému. Šťava jemným spôsobom povzbudzuje orgány tráviacej sústavy, harmonizuje prácu žalúdka a čriev, pomáha pri detoxikácii organizmu.

Pozrite si video s Ivetou Henzelyovou – hovorí o knihe Rok bylinkára:

 

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Príroda/Ikar, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.