Ako si vyrobiť herbár? 10 tipov, vhodné rastliny, pomôcky a postup

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je to nielen skvelý spôsob, ako spoznať bylinky, ich liečivé účinky a spôsoby ich využitia. Vlastný herbár spomalí váš uponáhľaný život, pretože si vyžaduje trpezlivosť. A tiež môžete vďaka nemu učiť svoje deti rozpoznávať bylinky. Ak vám už niekedy napadlo, ako si vyrobiť herbár, ale nevedeli ste to uchopiť – máme pre vás niekoľko praktických tipov.
„Je to od začiatku do konca fascinujúca voňavá cesta, upokojujúci relax, kreatívne vyjadrenie, harmónia v duši, komunikácia s prírodou, spôsob meditácie aj nekonečné poznanie,“ nadchýna sa milovníčka byliniek Miriam Latečková, ktorá založila projekt Babičkina záhrada a vyšiel je aj Herbár lisovaných liečivých bylín. Krok za krokom ukazuje, ako si vyrobiť vlastný herbár, čo k tomu treba a pridáva užitočné recepty.

 

Ako si vyrobiť herbár?

Miriam Latečková HerbárUž dávno v minulosti boli herbáre zdrojom informácií najmä o liečivých bylinách, ich využití a účinkoch. Obsahovali tiež kuchynské recepty z bylín aj legendy spojené s jednotlivými rastlinami. Najskôr ich uchovávali v kláštoroch, časom aj v centrách vzdelanosti.

Neskôr si herbáre ako zbierky sušených rastlín zakladali aj cestovatelia kvôli zmapovaniu svojich ciest, okolitej prírody a života v nej. Staré herbáre dokonale dokumentujú, ktoré rastliny sa v ktorej časti Slovenska či sveta vyskytovali vo voľnej prírode. Alebo mali dokonca umeleckú hodnotu, keď sa z nich stali spomienkové knihy na cesty ich tvorcov.
Ak zvažujete vytvoriť si takýto vlastný herbár, poradíme spolu s Mirkou Latečkovou.

Etapy tvorby herbára

  • Zber rastlín
  • Sušenie a lisovanie rastlín
  • Systematizácia, označovanie a popisy rastlín
  • Ostatné klasifikácie podľa našich cieľov
  • Dizajn herbára

Herbár Miriam Latečková

 

Rastliny vhodné do herbára

Neexistuje rastlinka, ktorá by nebola dosť vhodná na zaradenie do herbára. Predsa sú však rastliny, s ktorými sa začiatočníkom alebo deťom bude pracovať oveľa ľahšie.
Na začiatok sú ideálne listy stromov, paprade a trávy. Ľahko sa s nimi pracuje a nie sú náročné na rozloženie pred samotným lisovaním.

Pri herbári z tráv sa veľmi ťažko určuje ich druh a názov. Najmä po vylisovaní sú si veľmi podobné a neoplývajú pestrými farbami, herbár tak môže pôsobiť fádne. Naopak, dužinaté rastliny sú náročnejšie na prípravu pred lisovaním a proces schnutia je niekoľkonásobne dlhší.

Tiež je vhodnejšie zbierať ploché rastliny a kvety, keď okvetné lístky nie je potrebné rozoberať a stonky pozdĺžne rezať. Najnáročnejšie je lisovanie a sušenie exotických tropických rastlín, ktoré zadržiavajú veľa vody, rovnako to platí pre sukulenty a kaktusy.

ako si vyrobiť herbár

 

10 tipov, na čo si dať pozor pri zbere rastlín:

ikona stvorlistok1. Herbár by mal zachytiť prirodzenú farbu kvetov a listov, ich krásu. Výber kvalitnej zdravej rastlinky je teda prvoradý. Zbierajte čisté, ideálne neporušené rastlinky bez poškodenia hmyzom a plesňami.

ikona stvorlistok2. Ak zbierate rastlinky výlučne pre účely herbára – nepotrebujete ísť do panensky nedotknutej prírody. Keďže ich nebudete ani jesť, ani ich využívať na výrobu čajov a tinktúr, môžete pokojne siahnuť aj po rastlinke vedľa cesty.

ikona stvorlistok3. Pri zbere rastlín do herbára ich odporúčame odstrihnúť nožničkami úplne nad zemou. Ak si neplánujete založiť herbár pre botanické účely ako študijný materiál, koreň potrebovať nebudete.

ikona stvorlistok4. Rastliny, samozrejme, môžete zbierať aj s koreňmi. Herbár tak bude pôsobiť profesionálne. Čistenie koreňa od zeme je však náročné. Aj po dlhom sušení je takmer nemožné ho zlisovať a herbár by bol potom nepraktický.

ikona stvorlistok5. Rastlinky zbierajte najlepšie v priebehu teplých a slnečných dní počas sucha. Kvety a byliny po daždi alebo skoro ráno nasiaknuté rosou sa ťažšie sušia a náročné je aj ich samotné rozloženie pred lisovaním, pretože sa okvetné lístky lepia. „Z mojej skúsenosti, mokré kvety zanechávajú na sebe aj po vysušení hnedé fľaky,“ upozorňuje M.Latečková.

Miriam LatečkováPrečítajte si tiež
Miriam Latečková: “Mala som silnú motiváciu. Vyliečiť si dieťa!”

ikona stvorlistok6. Ak je to možné, zbierajte rastlinky v rôznych štádiách – v puku aj v absolútnom rozkvete, aby ste tak zachytili rôzne štádia rastu bylinky. Spolu s nimi zbierajte aj listy a stonky, aby ste čo najvernejšie zdokumentovali danú rastlinu.

ikona stvorlistok7. Netrhajte viac rastlín, ako je potrebné. Z každého druhu si zoberte dve vzorky pre prípad, ak by sa pri sušení či lisovaní bylina poškodila. Ak nájdete ojedinelý exemplár, netrhajte ho a nájdite radšej väčšiu skupinu tohto druhu.

ikona stvorlistok8. Pri dvojdomých rastlinách, ak sa vzhľadovo líši samčia rastlinka od samičej, si nezabudnite odtrhnúť z oboch.

ikona stvorlistok9. Pre zachovanie farieb zbierajte rastliny, ktoré ešte nie sú v plnom kvete, farba kvetov vydrží aj po vylisovaní dlhšie sýta. Kvety odtrhnuté ku koncu kvitnutia veľmi rýchlo strácajú svoje okvetné lístky pri sušení, zvyknú sa rozpadávať a ich farba po vysušení je mdlá.

ikona stvorlistok10. Pri tvorbe herbára typu „stromy a kríky“ – zbierajte iba kvety, listy, prípadne vetvičky. Netrhajte ich, ale odrežte nožíkom alebo odstrihnite nožnicami.

ako si vyrobiť herbár

 

Pomôcky, ktoré sa vám zídu

Tvorba herbára je finančne nenáročná a budete naň potrebovať len zopár základných pomôcok. Miriam Latečková v knihe Herbár odporúča tieto:

  • nožík/nožnice
  • biele pijavé papierové utierky
  • kniha/zošit/karisblok/čisté hárky tvrdého papiera
  • lepidlo/lepiaca páska
  • ťažidlo – napr. knihy
  • štítky na označenie rastlín v herbári
Herbár lisovaných liečivých bylín
Miriam Latečková HerbárKeď už nazbierate vhodné rastlinky, ide sa lisovať, sušiť a vlepovať. V knihe Herbár nájdete krok za krokom, ako to urobiť. „Herbár som zostavila tak, aby sa vám s ním dobre pracovalo, aby bol praktický a aby práca s ním bola intuitívna,“ tvrdí autorka Miriam Latečková.
V prvej časti knihy nájdete praktické tipy a rady pre prácu s bylinkami, ich výberom, zberom, sušením aj lisovaním. Spísala vlastné praktické skúsenosti, aby tvorba herbára pre bola vás radosťou a zábavou.
V druhej časti herbára nájdete 20 jej obľúbených byliniek, ktoré sú ľahko dostupné a bez veľkého pátrania ich nájdete na celom Slovensku. Vybrala tiež také, ktoré sú nenáročné na lisovanie, aj v prípade, ak ste úplný začiatočník.

 

Foto: NOXI


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.