Vražedná svadba. 8 podozrivých. 1 mŕtvy. Kto je vrah!?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Všetci majú tajomstvo. Všetci majú motív. Jeden hosť neodíde z tejto svadby živý.”
Zoznam hostí je strhujúci a zamotaný triler, ktorý evokuje štýl klasickej detektívky Agathy Christie. Ak máte radi túto kultovú autorku, jej premyslené príbehy, precízne vystavané zápletky a neopakovateľnú atmosféru – vyskúšajte aj túto knihu.
Na írsky ostrov neďaleko pobrežia prichádzajú hostia na neobyčajnú svadobnú hostinu. Príťažlivý ženích je vychádzajúca televízna hviezda, nevesta zase inteligentná a ambiciózna vydavateľka časopisov.

 

Zavraždený na svadbe

Jedného letného dňa sa opustený ostrov pri divokom pobreží Írska stane dejiskom veľkolepej udalosti: najbližšia rodina, príbuzní a priatelia sa zídu, aby oslávili svadbu Jules a Willa.
Bude to neobyčajná svadobná hostina.
Will je atraktívny herec, vychádzajúca televízna hviezda.

„Nikdy som nezažil toľko dobrodružstiev s toľkými ženami, ako keď som začal používať aplikácie na randenie. Ani na výške nie. Musel som sa dať testovať každých pár týždňov. Natrafil som na šialené ženy, na citovo závislé, chápeš. Už na to nemám čas. A potom sa objavila Jules. Bola… dokonalá. Je si istá sama sebou, vie, čo v živote chce. Sme rovnakí.“

Jules inteligentná a ambiciózna vydavateľka časopisov.

„Kamkoľvek vkročíme, sme ten najpríťažlivejší pár. Nepredstieram, že to nie je vzrušujúce, tá predstava, ako nás vidí svet – ako nás vidia zajtrajší hostia. Spomeniem si na dievčatá v škole, ktoré sa mi kedysi vysmievali za to, že som tučná bifľoška (prejavila som sa až neskôr) a pomyslím si: Sledujte, kto sa smeje naposledy.“

Všetko je perfektne a do najmenších detailov naplánované a zdá sa, že to bude dych vyrážajúca slávnosť. Starí priatelia sa po čase stretnú a na povrch začnú prenikať skryté tajomstvá.
Sotva rozkrojili svadobnú tortu, jedného z hostí nájdu mŕtveho. Navyše prudká zmena počasia priženie búrku a odreže ostrov od okolitého sveta. Všetci zostanú uväznení na ostrove.
Jeden z nich je mŕtvy.
Otázkou je, kto z nich je vrah?

zoznam hostí lucy foley

 

Zoznam hostí

Teraz si predstavte tú atmosféru. Ste uväznený na divokom ostrove a viete, že je niekde nablízku vrah.
Drsná príroda, tma, zradné rašeliniská a povesti o dávnych úmrtiach na ostrove naplnia všetkých strachom. Mrazivé pocity narastajú. Obzeráte sa cez plece…a vlastne všade naokolo.
Medzi hosťami navyše čoraz viac prepuká závisť, žiarlivosť, nenávisť a dávno pochované nepriateľstvá. Ovzdušie je ťaživé, iskrí to tam a zrazu je vám dusno…

Zoznam hostí má skvelú formu: každá kapitola je z pohľadu niektorej postavy. Nevesty Jules, družičky Olivie, hlavného družbu Johnna, organizátorky svadieb Aoife, či partnerky Hannah. Vy sa na ten osudný deň dívate z rôznych uhlov pohľadu, hádate a hľadáte, no každá ďalšia kapitola vás môže zmiasť a poslať iným smerom.

Nikto nešiel na svadbu a ostrov s úmyslom vraždiť. No zrazu postupne zisťujeme, že každý mal dôvod a motív na takýto zločin. Bola v tom pomsta, no ktorý z nich je skutočným vrahom?
Lucy Foleyová je skúsená autorka, ktorá si dala záležať predovšetkým na postavách. Tie sú nesmierne živé, plastické a šikovne vám ukazuje zdanlivo nedôležité detaily z ich minulosti. Ďalšou silnou stránkou je temné až gotické prostredie odľahlého ostrova a napokon nečakané zvraty, ktoré vás priklincujú k tomuto mysterióznemu príbehu.

ikona knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

 

Lucy Foleyová

Lucy FoleySkôr ako sa stala spisovateľkou na plný úväzok, pracovala ako redaktorka v britských vydavateľstvách Headline a Hodder. “Vždy som rada písala,“ spomína si na svoje začiatky. „Ale nebola som si istá, či by mi to stačilo na úspešnú kariéru… keď som si prečítala prvé náčrty románu, písanie mi už nepripadalo také odstrašujúce. Uvedomila som si, že každá kniha sa začína ako wordový dokument, a zrazu som zistila, že to dokážem. Chcem písať o tom, čo ma zaujíma, priťahuje a čo by som rada sama čítala. A tak som sa rozhodla pre moderný príbeh o vražde.“

Uprostred všetkého tróni obrovská torta. Väčšinu dňa prežila ako dokonalá a nepoškodená kráska s cukrovou polevou, ktorá sa vo svetle trblietala. Iba pár minút predtým, ako vypadol prúd, zhlukli sa okolo nej hostia a sledovali jej rituálnu popravu. Teraz jej z útrob trčí tmavočervené cesto.
Zvonku sa ozve nový zvuk. Znie takmer ako vietor, no je čoraz ostrejší a hlasnejší, až kým je nezameniteľne povedomý. Hostia zmeravejú. Zízajú jeden na druhého. Znova ich premôže strach, ešte väčší, ako keď zhasli svetlá. Všetci ten zvuk poznajú. Je to výkrik hrôzy.

 Foto: Tatran, IG/Lucy Foley


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.