Vlhčené obrúsky. Naozaj sú plné chemikálií a môžu vám, či dieťaťu uškodiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Používate vlhčené obrúsky alebo vlhčený toaletný papier? Je celkom pravdepodobné, že malý balíček máte v taške alebo doma v kúpeľni, či na toalete. Ak máte malé deti, určite používate vlhčený obrúsok častejšie. Je totiž skvelou pomôckou, stále po ruke a pekne utrie pokožku do čista… Ale nie je to celkom tak. Napríklad Česi pred časom testovali detské vlhčené obrúsky a výsledky boli šokujúce: obrúsky boli plné chémie a určite sa nehodia na každodenné utieranie. A už tobôž nie na citlivú detskú pokožku!

Otestovali 18 výrobkov, z ktorých mnohé nájdete aj v slovenských obchodoch. „Drvivá väčšina látok, ktoré výrobcovia deklarujú v zložení, je v tejto koncentrácii úplne neškodná. Našli sme však aj látky, o ktorých existujú dôkazy, že môžu na ľudský organizmus pôsobiť toxicky,“ povedal pre denník MF Dnes toxikológ Jiří Patočka z Jihočeskej univerzity v Českých Budějoviciach.

Našťastie, škodlivé parabény pri testovaní nenašli. Veľa vzoriek však obsahovalo metylizotiazolin. Ide o kontaktný alergén, ktorý môže spôsobiť na pokožke alergickú reakciu.
Pomerne častý bol fenoxyetanol, ktorý spôsobuje podráždenie pokožky, respiračné problémy a akútnu dermatitídu, čo je nepríjemný ekzém.

 

Vlhčené obrúsky – chemický koktail

Áno, vlhčené obrúsky sú skutočným koktailom, ktorý nepatrí na jemnú, citlivú pokožku. A to nielen zadočka dieťaťa. Veľa značiek navyše okrem toho uvádza mimoriadne pochybné látky. Myslíme si, že je to veľmi nezdravé. Tu je pár dôvodov, prečo nepoužívať vlhčené utierky:

  • Obsahujú slabý mydlový roztok. Keď sa voda z obrúska vyparí, mydlo na pokožke zostáva. Navyše sa narušuje prirodzená ochrana pokožky.
  • Niektoré značky obsahujú benzylalkohol, ktorý je okrem iného zakázaný pri výrobe hračiek, pretože je dokázané, že spôsobuje kontaktné alergie.
  • Niektoré testy vlhčených utierok označených ako ”neparfumované” preukázali vysoký obsah alergiu vyvolávajúcich vonných látok, ktoré sú povolené v kozmetike. Napriek tomu, že balíček bol označený ako bez parfumov…
  • Niektoré obrúsky sú dokonca výrobcom určené „na používanie od narodenia“, čo však nie je správne. Najmä u bábätiek je pokožka mimoriadne citlivá a určite by ste mali hľadať iné riešenie bez chemikálií.

vlhčené obrúsky

 

Čo ak nemám po ruke vlhčený obrúsok?

Ak máte doma malé dieťa, radšej vždy použite vodu z vodovodu, trochu oleja, ak to bolo potrebné, a mäkký uterák. Dokonca aj na verejných miestach hľadajte tečúcu vodu a vždy majte so sebou uterák. Prípadne použite papier a trochu vody z fľaše. A veľmi dobre viete, že vlhčené obrúsky sa nemajú používať bez toho, aby sa pokožka neumyla vodou. Preto vlhčené obrúsky možno považovať za veľmi zbytočný produkt, keď napokon musíme na záver použiť vodu.

„Myslím si, že väčšina rodičov dojčiat má taške alebo v kočíku balík vlhčených utierok. Vlhčené utierky sa bežne používajú v niektorých detských jasliach. Hoci je to veľmi jednoduché riešenie pre toho, kto dieťa prebaľuje, nie je dobré pre dieťa,“ upozorňujú aj autorky knihy Život bez toxínov.

domáci krém na suché rukyPrečítajte si tiež
Domáci krém na suché ruky. 5 prírodných receptov.

 

Ďalšie užitočné tipy

Ak potrebujete umyť pokožku dôkladnejšie, použite trochu mandľového oleja namiesto mydla. Stačí mandľový olej a papier, nepotrebujete žiadnu vodu.

A ak budete niekde vonku, vezmite si niekoľko textilných žiniek na umývanie (nie penových) alebo nastrihajte uterák a štvorce naukladajte do nádobky s vodou (prípadne aj s trochou oleja). Vytiahnite a použite ako vlhčené obrúsky. Prídete domov, operiete a použijete znova.

Vyrábajú sa aj ekologické vlhčené obrúsky s environmentálnym označením, ale tie ťažšie dostať a takisto by sa pokožka po ich použití mala umyť vodou, napriek tomu, že sa uvádza, že to nie je potrebné.

vlhčené obrúsky

 

Môžete ich splachovať?

Jedna prosba a rada na záver. Vlhčené obrúsky určite nevhadzujte do záchoda. Ani tie, ktoré sa predávajú ako alternatíva toaletného papiera. Obrúsky nie sú biologicky rozložiteľné a môžu spôsobiť upchatie potrubia.

Španieli pri testoch vlhčených obrúskov, ktoré sa predávajú ako náhrada za toaletný papier (sú údajne vylepšení, účinnejšie čistia a biologicky sa rozkladajú, sú zo 100-percentnej celulózy) – ani u týchto výrobkov testy nepreukázali, že ich možno bez problémov vhadzovať do záchoda. Obsahujú syntetické vlákna, ktoré sa nestihnú rozložiť skôr, ako obrúsok doputuje do čističky odpadových vôd.

Zdroj: MF Dnes, dTest, kniha Život bez toxínov
Ilustračné foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Lepsiden.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.