6 nádherných lokalít Anglicka, o ktorých ste doteraz netušili!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte Anglicko? Pri zmienke tejto krajiny si hneď všetci predstavia Londýn. Preľudnené mesto, ruch ulíc, majestátne budovy a samozrejme slávne Londýnske oko a Big Ben. Londýn je jednoznačne najpopulárnejšou voľbou a ročne sa ním premelie takmer 41 miliónov turistov. Áno, môžete si tam vychutnať pohľad na historické pamiatky a nádherné parky. Ruch londýnskych ulíc vám určite rozprúdi krv v žilách, ale pravdou je, že Anglicko ponúka oveľa viac. Máme pre vás 6 nádherných častí Anglicka, o ktorých ste možno nepočuli, netušili a pritom by ste ich rozhodne mali vidieť.

Tie miesta vás nachvíľu zavedú do rozprávky, či iného sveta. Sú od hlavného mesta len na skok a ponúkajú naozaj čosi špeciálne a úchvatné. Od nádherných pláží, cez dych-berúce vodopády a rozprávkové zámky, až po pokojné vidieky plné zelene. V Anglicku nájdete všetko, tak prečo sa obmedzovať iba na Londýn?  Spoznajte aj inú tvár Albionu a zájdite si s nami k rozprávkovému hradu, zaklopeme na dvere úžasnej pekárky buchiet, očarí nás úžasný vodopád, ktorý sa dostal aj do slávneho filmu a poprechádzame sa po jurskom pobreží.

 

anglicko vlajka1. Lake District

Lake District je hornatá jazerná oblasť, ktorá sa len nedávno zaradila medzi prírodné pamiatky UNESCA. Slovo ‘lake’ v preklade znamená jazero a opisuje túto oblasť dokonale. Je akoby posiata nádhernými jazerami, ktoré sa vynímajú medzi mohutnými horami a malebnými dedinkami. Každé jazero má jedinečný charakter, ale najpopulárnejšie sú Windermere a Ullswater Lakes.

Táto oblasť v severozápadnom Anglicku ponúka nezabudnuteľné prírodné scenérie. Ak ste milovníkom turistiky a dobrodružstva, určite si v tejto oblasti prídete na svoje. Môžete vyskúšať napríklad paddleboarding na jazere, alebo turistiku na vrchol Halter Fell, z ktorého budete vidieť celý Lake District ako na dlani.

lake district 6 lokalít Anglicka

 

anglicko vlajka2. Bath

No dobre, o tomto mestečku ste asi už niekedy počuli 🙂 Na juhozápade Anglicka leží toto mestečko preslávené svojimi kúpeľmi s horúcimi prameňmi. Každý, kto ho navštívi, hneď pochopí, že toto mesto má skrátka niečo do seba. Vychutnajte si rímsky kúpeľ a premiestnite sa na chvíľu do rímskych čias vďaka historickým prvkom, ktorými mesto disponuje. Nájdete tam nádherné mosty a architektúru, na ktorej obdivovanie vám určite nebude stačiť len jeden deň.

Ak budete hladní, zastavte sa pri Sally Lunn, najznámejšej a najstaršej pekárke buchiet v meste alebo v jednom z podnikov situovaných pri rieke. Strolling Green Street je ulica s malými obchodíkmi a stánkami po obidvoch stranách, a teda jednoznačne najlepšia ulica na nákupy.

bath 6 lokalít Anglicka

 

anglicko vlajka3. The Cotswolds

Približne 2 hodiny cesty od Londýna sa nachádza toto pôvabné miestečko plné prírodnej krásy, do ktorej sa zamilujete na prvý pohľad. Oblasť nasiaknutá dávnou históriou, zvlnenými kopcami a malými dedinkami vás nachvíľu prinúti zabudnúť na všetky starosti.

Pri návšteve tejto oblasti určite nevynechajte Bibury a ulicu Arlington Row, kde sa budete cítiť ako v inom svete. Naunton, malá dedinka, ktorá leží na rieke Windrush, taktiež patrí medzi jedno z miest, ktoré sa oplatí vidieť, ak sa v tejto oblasti ocitnete.
Ak vyjdete na kopec nad dedinkou, naskytne sa vám nádherný výhľad na starodávne domy obklopené lúkami, na ktorých sa pasú kone. Najlepším spôsobom, ako objaviť všetky zákutia the Cotswolds, je prenajať si auto. Budete tak môcť preskúmať každú jednu dedinku.

Lower slaughter Cotswold 6 lokalít Anglicka

 

anglicko vlajka4. High Force

High Force je jeden z najkrajších vodopádov v Anglicku a nádych džungle mu pridáva bujný zelený porast, ktorý ho obklopuje. Rieka Tees, ktorá začína len ako pramienok postupne naberá tempo, až napokon padá z 21 metrovej výšky okolo mohutnej skaly dolu. Zatiaľ čo táto rieka už padá do rokliny niekoľko tisíc rokov, práve skala, ktorú vodopád odhaľuje má viac ako 300 miliónov rokov.

Tento úchvatný pohľad si môžete vychutnať pri nenáročnej prechádzke lesom, kde uvidíte aj rôzne druhy živočíchov a rastlín. Od poľných kvetov a papradí, až po srnky a králiky.
Pikoškou je, že tieto vodopády sa objavili v slávnom westerne z roku 1969 Mackennovo zlato, v ktorom hviezdili Gregory Peck, či Omar Sharif. Film sa pritom odohráva na americkom juhozápade.

The High Force 6 lokalít Anglicka

 

anglicko vlajka5. Jurrastic Coast

Jurské pobrežie je domovom nádhernej skalnej brány, ktorá sa volá Durdle Door. Je to síce súkromný pozemok, ale je dostupná verejnosti, a tak si pohľad na tento prírodný úkaz môžete vychutnať z piesočnatej pláže, alebo niektorého z útesov. Určite navštívte aj Old Harry‘s Rock, čo sú biele útesy zvrchu obrastené trávou, ponorené do azúrovo modrej vody.

Najzaujímavejšie na tejto oblasti je však to, že môžete ísť na lov fosílií, keďže útesy boli vytlačené z morského dna. Môže sa stať, že nájdete fosíliu starú aj 90 miliónov rokov. Jurské pobrežie teda skrýva poklady a zároveň ponúka čarovné výhľady.

jurassic coats 6 lokalít Anglicka

 

anglicko vlajka6. Saint Michael’s Mount

Jeden z klenotov Cornwallu je jednoznačne St Michael’s Mount. Ostrov, na ktorom sa vypína rozprávkový hrad zo 14. storočia obklopený prekrásnymi záhradami. Legenda hovorí, že v jaskyni na ostrove stále býva obor, ktorý sa volá Cormoran. Či už tomu veríte, alebo nie, mnohí si na to spomenú, keď na ostrove začne zapadať slnko.

Ku hradu sa dostanete po hrádzi pri odlive alebo trajektom a určite si tam prídete na svoje. Oblasť s fascinujúcou históriou a panoramatickým výhľadom na zátoku Mounts Bay si okamžite získa vaše srdce.

Takže aj keď je Londýn nádherné mesto, Anglicko má ďalšie čarovné zákutia, o akých ste pravdepodobne netušili. Vezmite si svoj notes a zapíšte si tieto anglické nádhery do svojho zoznamu. A keď sa situácia vo svete upokojí, o výlet máte postarané!

Saint Michael's Mount 6 lokalít Anglicka

Foto: autorka, Jurassiccoast.org, Unsplash.com, Pixabay.com
Wikimedia/Saffron Blaze


Zdielať

About Author

Silvia Danajová

Som 23-ročná študentka žurnalistiky v Anglicku, ale pochádzam z Liptova. Písanie patrí medzi moje najväčšie záľuby, ale vo voľnom čase tiež rada maľujem a fotím. Stále sa snažím na sebe pracovať a som presvedčená, že s úsmevom ide všetko ľahšie.

Komentáre sú uzavreté.