Aká je Malta? Piesočnaté i kamenisté pláže, pamiatky, plavba loďou a nočný život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tento rok pôjdem na Maltu! Mnohí si možno vzdychnú a v skutočnosti myslia starú dobrú „slovenskú maltu“ niekde na stavbe. Máme však pre vás reportáž zo skutočnej Malty, ktorá sa naozaj oplatí navštíviť, pretože ponúka kompletný balíček  zážitkov pre každého cestovateľa.  A hoci je tohtoročná dovolenková sezóna úplne iná ako všetky predošlé a aj názory na cestovanie mimo Slovenska sa rôznia, nemusí byť voľba zahraničnej destinácie úplne „tabu“.
Takže hor sa na cestu, Malta čaká!

 

Malta. Očarujúci ostrov maltézskych rytierov

Malta ponúka plnohodnotnú dovolenku pre každého, či už to má byť predĺžený víkend alebo klasický pobyt minimálne na celý týždeň.
Hľadáte starobylé pamiatky, more, piesočnaté či kamienkové pláže, chutnú kuchyňu, zábavu v nočných kluboch, nikdy nekončiacu zábavu a vynikajúce drinky? Tak potom ste na správnom mieste.
Patríte medzi milovníkov jazykových pobytov? Na ostrov cestujú ľudia, ktorí si chcú zdokonaliť angličtinu. Jazykové pobyty sú tu veľmi populárne a vedú ich kvalifikovaní lektori, takže si prídete na svoje. Úradným jazykom na Malte je angličtina a maltčina, ale počuť budete najmä tú angličtinu.

Bývalá britská kolónia je známa typickou stredomorskou atmosférou, teplým podnebím počas celého roka a takmer žiadnymi zrážkami. Vlani na konci septembra nás na ostrove privítalo horúcich 28 – 30 °C a miestami sme mali čo robiť, aby sme to udýchali.

A čo ešte treba vedieť o Malte?
Jazdí sa tam vľavo, takže pozor si dajte na priechod pre chodcov. Majú tam anglickú verziu elektrických zástrčiek a pitnú vodu dostať len balenú. Na celom ostrove totiž nie je žiadne jazero či rieka. Všade naokolo je slané more a odtiaľ pochádza aj voda z kohútikov. Tá musí najskôr prejsť procesom, ktorý ju zbavuje soli, takže Malťania vodou určite neplytvajú a ako zodpovední turisti by ste nemali ani vy. Na ulici stretnete veľa Slovákov a Čechov, ktorí tu často pracujú alebo dovolenkujú, takže miestami budete počuť aj svoj rodný jazyk.
Malta, Valletta

Malta – Valletta

 

Lacné ubytovanie? Čím skôr, tým lepšie

Naša partia sa rozhodla pre low-cost dovolenku, čo v preklade znamenalo, že sme si vyhliadli čo najlacnejšie letenky, pozreli na Booking.com ubytovanie podľa toho, aby sme to nemali ďaleko k moru. Ak sa dá, tak si ubytovanie skúste pozrieť dopredu, pretože tie najlepšie ponuky sa zvyknú rýchlo minúť. Ak budete mať šťastie, tak natrafíte na skutočne lacné bývanie aj s bazénom.

My sme mali k dispozícii aspoň malú terasu, na ktorej sme sa stretávali pri raňajkách a večer sme si zas pri maltskom víne rozprávali zážitky z celého dňa. Sedemdňový pobyt (šesť nocí) s letenkami, výletmi a všetkými presunmi vrátane autobusov, boltov a taxíkov nás vyšiel približne na tristo eur na osobu.

 

História na každom kroku

Ak budete na Malte, tak určite nevynechajte okrem pláží aj nejaké pamiatky a návštevu hlavného mesta Valletta, ktoré vám miestami bude pripomínať skôr pevnosť z filmov. My sme sa ju vybrali prebádať v dopoludňajších hodinách, kým sme ju však ako-tak prešli, tak sme niekoľkokrát museli oddychovať na pive. Hlavné mesto, ktorého história siaha na koniec 16. storočia, stojí za návštevu. Práve v tomto období sem prišli rytieri sv. Jána, ktorí prestavali pôvodné mesto Mdina na dnešnú podobu. Hlavné mesto je tiež zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Do mesta vkráčate cez vstupnú bránu, pričom so zatajeným dychom sledujete úchvatné budovy, chrámy, mestské hradby a pamiatky. V jednom meste môžete vidieť naozaj veľa úžasných stavieb – Katedrálu sv. Jána, záhrady Barraka a parky v anglickom štýle, vojenské múzeum či Veľmajstrov palác, ktorý v súčasnosti využíva parlament.
Prístav Grand Harbour zas ponúka úžasný výhľad. Ak budete na Malte, tak Vallettu si povinne zapíšte do zoznamu miest, ktoré treba vidieť a vyčleňte si na to jeden deň, ten by vám mal stačiť.

Malta Valletta výhľad

Valletta

Pamiatky vo Vallette

Pamiatky vo Vallette

 

Piesok a kameň? Stačí si vybrať

Ste na ostrove a nič iné okrem kúpania sa vám nežiada? Vzhľadom k svojej rozlohe má Malta veľkú výhodu – všade je to pomerne na skok a všade sa dostanete autobusom. Niektoré pláže sú síce rezkou chôdzou vzdialené aj niekoľko desiatok minút, ale nie je to nič, čo by ste nezvládli.

Na výber máte z piesočnatých pláží so žltohnedým pieskom, niekde natrafíte prípadne aj na  červený piesok. Milovníci kamenistých pláží si prídu na svoje tiež a rovnako tí, ktorí obľubujú kúpanie a občasné bojovanie s morskými vlnami. Aj keď na prvý pohľad sa zdá, že vstup do mora bude práve vďaka tým vlnám dosť bolieť, všetko vyriešia schodíky, ktoré sú pomerne často zabudované na miestach, kde to je potrebné. Potom si už len treba dať pozor…

My sme zatúžili po komercii a plážach, aké poznáme z televíznych seriálov, a tak sme sa v jednej deň vybrali na Golden Bay a na ďalší zas Ghan Tuffieha Bay. Staré dobré klišé v podobe ležadiel, hudby a rôznych drinkov. Okrem toho všade, kde ste sa pozreli, boli mladí, prevažne dosť dobre vyzerajúci ľudia, ktorí podľa všetkého väčšinu svojho času trávia v posilňovni. Atmosféru ešte umocňovala veža pre plavčíkov. Počas septembra tam už však nebolo až toľko ľudí, v lete to tu musí byť dosť preplnené turistami. Na zoznam si pripíšte aj toto miesto.

A keď sme tej komercie už mali dosť, hneď kúsok od nášho ubytovania sme si zašli na pláž Fond Ghadir Beach, ktorá bola absolútnou topkou. Prečo? Úchvatné prírodne jazierka, ktoré fungovali ako bazény, miestami azúrové more,  neskôr poobede dosť veľké vlny ponúkali najskôr priestor na šnorchlovanie, nerušené opaľovanie a nakoniec ešte aj záverečné vybláznenie sa v rozbúrenom mori.

Ghajn Tuffieha Bay Malta

Ghajn Tuffieha Bay

Golden beach

Golden beach

Malta Fond Ghadir Beach a prirodné jazierka

Fond Ghadir Beach a prírodné jazierka.

 

Nočný život

Ošľahaní vlnami a krásne opálení sme zašli do mestečka St. Julien, ktoré je známe bujarým nočným životom. Nájdete tu ulicu plnú barov a tanečných klubov, z ktorých sa ozýva hlasná hudba. Vonku, ale i vnútri je živo, všade postávajú ľudia a niektoré podniky boli také preplnené, že ste si svoje miesto na tanečnom parkete museli zaslúžiť. Za vstupné bežne neplatíte, po celý čas pri vstupe do hociktorého podniku sme platiť nemuseli.

Ďalšie tipy na CESTOVANIE.Lepsiden.sk cestovanie

 

Zážitok na lodi

Na Malte je veľa možností, ako tráviť čas. Mieste obchodíky so suvenírmi často ponúkajú letáky, na ktorých je bohatá ponuka aktivít, vodných a outdoorových športov. Vyskúšali sme jednodňovú plavbu loďou, nalákala nás super cena, pričom garanciou k tomu mala byť navyše neobmedzená  konzumácia nápojov vrátane vína. To víno zas až také chutné nebolo, ale keď ste na lodi, nenavyberáte si. K tomu sme dostali niečo ako bagetu, ktorá však tiež nebola práve najchutnejšia. Takéto komerčné výlety veľkou loďou vychádzajú v prieme 25-30 eur na osobu.

Sú však aj alternatívy, kde si môžete priplatiť za menšiu loď a tam už nemusíte čakať na taký obrovský počet pasažierov. Zostane vám potom viac času na kúpanie sa v zátokách, stačí si len vyskočiť z lode priamo do vody. Zátoky a zákutia ostrovov sú skutočne krásne, takže druhýkrát by sme si už priplatili, ale zážitok zo scenérie sme mali aj napriek tomu.

Varovali nás, že podobné výlety sú „masovka“ a Blue Lagoon (Modrá Lagúna) je preplnená turistická destinácia. Ale to vôbec nevadí, nepočúvajte všetko. Keď už ste na Malte, treba vidieť aj lagúnu, tak ako to hovoria aj o druhom najväčšom ostrovčeku Gozo, ktoré sme si už priamo nestihli pozrieť.

Posledný deň sme sa stihli ešte okúpať, nakúpiť suveníry, dať si výdatný obed, rýchlu sprchu a taxíkom sa odviesť na letisko. Keďže sme na začiatku prichádzali z letiska autobusom, rozhodli sme sa ušetriť viac ako hodinu cestovania na posledné chvíle strávené naplno a stihli sme naozaj veľa. Oplatilo sa…

Azúrová zátoka, Malta

Azúrová zátoka

Malta

pláž na malte

Malta

Popoludnie na skalách, Malta


Zdielať

About Author

Martina Baumann

Už odmalička som mala po ruke pero a diár, aby som si zapisovala všetko, čo mi práve napadlo. A už v tom čase som vedela, že keď vyrastiem, tak ma bude živiť práve písanie. Podarilo sa! Najradšej píšem vlastné zážitky z cestovania alebo rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Medzitým som stihla vyštudovať žurnalistiku, vyskúšať si prácu v tlačovej agentúre, byť editorkou, redaktorkou, šéfredaktorkou, stať sa PR špecialistkou a vyskúšať si aj hovorcovskú stoličku. Okrem písania mám rada aj našich dvoch kocúrov, psa a slovenské víno. Presne v tomto poradí :-)

Komentáre sú uzavreté.