Inšpiratívna žena, ktorá posúva svoje psychické i fyzické hranice

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolo to normálne dievča, ktoré si žilo svoj život. Bežný, ako sa zvyčajne od ženy očakáva… Manželstvo, deti, veľa času strávených pre rodinu, domácnosť… no postupne, ako dcéry vyrastali, začalo byť času akosi viac a Iveta sa konečne rozhodla venovať aj sama sebe. Športu v minulosti nejako zvlášť neholdovala, ale ani sa mu nevyhýbala. No jedného dňa začala na sebe makať viac a dnes dosahuje na vytrvalostných, silových a fyzicky náročných súťažiach najvyššie priečky. Pritom je to normálna Rožňavčanka, ktorá prekročila štyridsiatku…
Inšpiratívna žena.

 

Prekážkový beh, ktorý dá zabrať

The Race  Iveta Širgelyová PazerováNapríklad pred pár dňami vyskúšala prekážkový beh The Race v krásnej Hôrke…a zvíťazila vo svojej vekovej kategórii. V absolútnom hodnotení v Classic vlne skončila na 2.mieste.
The Race pritom nie je prechádzka ružovou záhradou. Je to aj zábava, ale najmä otestovanie svojich fyzických schopností. Pekné bolo, že výťažok (10% z predaných lístkov) ide na obnovu hradu Krásna Hôrka.

„Hneď na začiatku nás čakali tri prekážky, ktoré neboli ťažké, ale ja som vedela, že čím budeme bližšie k cieľu, tým budú náročnejšie,” popisuje Iveta Širgelyová Pazerová. „Po nich nasledoval mierny zbeh lesom a potom necelý kilometer bolo brodenie po potoku, čo v tej horúčave bolo príjemným osviežením.”

Nasledovali viaceré prekážky ako balanc, bradlá a pritvrdzovalo sa: nastúpil strmý kopec, ktorý viedol až k hradu Krásna Hôrka. Neskôr museli pretekári prejsť štyrmi najnáročnejšími prekážkami. „Každá jedna ma vyčerpala o čosi viac, na poslednej som už úplne stratila silu a nedokončila som ju. Tak som si za podpory dcéry, rodičov a známych odskákala ešte 30 angličákov, čo bol trest za každú nezdolanú prekážku a utekala do cieľa,“ usmieva sa Iveta.

Celá trať mala približne 6,5 km a 30 prekážok. Výsledkom bolo spomínané 1. a 2.miesto. Ambasádormi pretekov boli známe tváre (a telá 🙂 ) ako Attila Végh, Gábor Boráros, 9-násobná paralympijská víťazka Henrieta Farkašová, či bývalý skvelý futbalista Róbert Vittek.

The Race  Iveta Širgelyová Pazerová inšpiratívna žena

 

Posúvať svoje fyzické i psychické hranice

The Race  Iveta Širgelyová Pazerová Iveta ukazuje, že do formy sa možno dostať aj v neskoršom veku (pre niektorých sú štyridsiatnici už za horizontom 🙂 ). Že makať na sebe nie je nikdy neskoro a keď si vyberiete niečo „svoje“, dokáže vám to prinášať radosť a pohodu. Nech sú to akékoľvek hobby, obyčajný beh, plávanie, či vytrvalostné a silové preteky, do akých sa pustila Iveta.
Za sebou má napríklad aj Spartan Training, Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, Košice Night Run, či Od Tatier k Dunaji – ako sama Iveta vraví, „naozaj beh, ktorý posúva hranice psychických a fyzických síl.”

Psychológovia vám potvrdia, že mnohí nemáme čas na záľuby a potom trpí nielen naše telo, ale najmä duševné zdravie. Koníčky sú rozhodne kľúčom k tomu, ako si udržiavať čistú myseľ a zdravé telo. A to aj v súvislosti so stresmi, či napätím, ktoré zažívame v práci, aj v rodine.
Iveta je inšpiráciou, že sa dá začať kedykoľvek.
Je dôkazom, že správne zvolené hobby sa spája s radosťou a potešením.

vytrvalosť spartan racePrečítajte si tiež
Zlepšite si vytrvalosť. 11 tipov od profíka zo Spartan Race

Rada na záver
Podľa jedného z prieskumov majú na človeka pozitívny vplyv tie koníčky, ktoré boli buď veľmi odlišné od jeho práce. Alebo také, ktoré sa síce jeho pracovnej náplni podobali, avšak boli brané len zľahka.
Čím viac sa hobby prekrývalo s pracovnou náplňou a ešte ho aj dotyčný rozvíjal s plnou vážnosťou, sledoval si výkon, venoval mu veľa času alebo financií, tým horšia bola spätne efektivita v práci….

Iveta Širgelyová Pazerová  Od Tatier k Dunaju

Foto:  Iveta Širgelyová Pazerová


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.