Ako odstrániť žlté škvrny na oblečení od potu alebo dezodorantu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno sa to stáva aj vám – na oblečení vidno aj po vypratí zažltnuté škvrny od potu alebo dezodorantu, ktorý používate. Skúšali ste to oprať znovu, ale nevyšlo to a nechcete sa rozlúčiť so svojím obľúbeným tričkom alebo blúzkou. Máme niekoľko skvelých tipov, ako odstrániť žlté škvrny od potu v podpazuší – domáce triky, aj také, pri ktorých využijete výrobky z obchodu. Vyskúšajte a nájdite si ten, ktorý funguje vám.

Ako odstrániť žlté škvrny

Najmä v lete sa veľa potíme a žlté škvrny v podpazuší trápia mnohých ľudí. Kazia celkový vzhľad oblečenia a niekedy nejdú bežným opratím odstrániť.
Vždy platí, že čím skôr škvrnu vyčistíte, tým ľahšie sa ju podarí odstrániť. Pred použitím akéhokoľvek produktu na odstraňovanie škvŕn z obchodu si ho vždy otestujte na nenápadnom mieste oblečenia.
Po odstránení škvrny perte oblečenie v najhorúcejšej vode, ktorá je odporúčaná pre daný typ látky. Ak škvrna napriek tomu zostane na oblečení, vezmite ho do čistiarne.

Ako predísť žltým škvrnám?
Aby ste minimalizovali vznik škvŕn, dodržiavajte pár zásad: Naneste dezodorant na suchú a čistú pokožku a nechajte ho úplne vyschnúť, skôr ako si dáte oblečenie. Nerobte to ako mnohí – už sú oblečení, zdvihnú tričko alebo blúzku, nanesú dezodorant a idú. Niektoré dezodoranty obsahujú hliníkové soli, ktoré môžu reagovať s potom a spôsobujú následne žlté škvrny. Radšej si vyberajte dezodoranty bez hliníkových solí.

Používajte spodné vrstvy, čiže pod košeľu si dajte spodné tričko, ktoré môže absorbovať pot skôr, ako sa dostane k obľúbenej košeli.
Tiež nenechávajte špinavé tričko dlho v koši na bielizeň, ale perte oblečenie čo najskôr, pravidelne, aby sa škvrny nestihli vsiaknuť hlboko do látky. Čím dlhšie je tam škvrna, tým ťažšie sa odstraňuje, lebo je doslova „zažratá“.
A vyhnite sa nadmernému množstvu pracieho prášku, pretože zvyšky zvyknú prispievať k usadzovaniu škvŕn.

podpazusie-zapach-pot-ako-odstranit-zlte-skvrny

1. Biely ocot

Ocot je skvelý prírodný čistič a bielidlo. Zmiešajte rovnaké diely bieleho octu a vody v miske. Namočte zašpinené miesta oblečenia do roztoku na 30 minút, potom ho operte ako zvyčajne.

2. Citrónová šťava

Citrónová šťava má bieliace a dezinfekčné vlastnosti.
Vyšťavte šťavu z jedného citróna a naneste ju priamo na škvrnu. Nechajte pôsobiť 15-20 minút a potom operte oblečenie.

3. Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je jemné abrazívum, ktoré pomáha rozložiť škvrny. Vytvorte pastu zo sódy bikarbóny a vody a naneste ju na škvrnu. Nechajte pôsobiť 30 minút, potom pastu vydrhnite kefkou a operte oblečenie.

4. Aspirín

Aspirín obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, ktorá má bieliace vlastnosti. Rozdrvte dve tabletky aspirínu na prášok a zmiešajte ho s trochou vody, aby ste vytvorili pastu. Naneste pastu na škvrnu a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom pastu vydrhnite kefkou a operte oblečenie.

5. Soľ

Soľ tiež môže pomôcť vytiahnuť vlhkosť zo škvrny a neutralizovať zápach. Namočte zašpinené miesta oblečenia do slanej vody na 30 minút, potom ho operte ako obvykle.

zajdene-ponozky-opat-bielePrečítajte si tiež
Sprané a zájdené ponožky môžu opäť
žiariť čistotou a bielobou.

6. Odstraňovače škvŕn pred praním

V obchodoch, drogériách aj na internete nájdete rôzne odstraňovače škvŕn pred praním, ktoré sú špeciálne navrhnuté na odstraňovanie škvŕn od potu a dezodorantu. Napríklad sprej 250 ml vás vyjde na asi 6 eur. Stačí ho nastriekať pol hodinky pred praním a nechať pôsobiť.

7. Bielidlo

Bielidlo na báze chlóru môže účinne odstrániť žlté škvrny, ale buďte opatrní – môže tiež poškodiť tkaninu. Pred použitím bielidla si vždy otestujte jeho farebnú stálosť na nenápadnom mieste oblečenia.

8. Enzýmové čistiace prostriedky

Enzýmové čistiace prostriedky rozkladajú bielkoviny a organické materiály, čo z nich robí efektívny prostriedok na odstraňovanie škvŕn od potu a dezodorantu. Postupujte podľa pokynov na obale produktu.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.