Máte mladších alebo starších súrodencov? Ak ste ten najstarší, gratulujeme 😊 Výskumy totiž ukazujú, že starší súrodenci v priemere dosahujú vyššie skóre IQ ako mladší súrodenci. Rozdiel sa síce pohybuje len v jednotkách bodov, ale aj to je niečo. Samozrejme, nie je to pravidlo, takže sa nemôžete hneď pustiť do svojej mladšej sestry, či brata a podpichovať ich, že máte vyššie IQ. No je to zaujímavé zistenie, čo poviete?
Starší súrodenci a vyššie IQ
„Dlho som premýšľal, prečo som v detstve považoval svojho malého brata za takého otravného. Už som to chápal,“ usmieva sa aj Ali Abdaal, bývalý lekár, z ktorého sa stal vplyvný influencer a podcaster. V slovenčine mu vyšiel jeho bestseller Produktivita bez starostí.
Vedci sa tento fenomén podľa neho usilujú vysvetliť rozlične.
- Rodičia investujú viac času a energie do prvorodeného dieťaťa než do jeho súrodencov. Majú tak viac mentálnej stimulácie.
- Prvorodené deti sa viac stretávajú s dospelými, čo im pomáha rozvíjať slovnú zásobu.
- Rodičia mávajú vyššie očakávania od prvorodeného dieťaťa než od ďalších, a preto sa musí v škole väčšmi snažiť.
- Starší súrodenci často učia mladších jazyk. Vysvetľujú im pojmy, opisujú im svet a rozširujú ich slovnú zásobu.
- Starší súrodenci môžu doučovať mladších (nebolo to náhodou tak aj u vás?). Pomáhajú im s úlohami a vysvetľujú im učivo.
- V rodinách s väčším počtom detí sa môže stať, že rodičia nemajú toľko času a energie na každé dieťa. To môže ovplyvniť kognitívny rozvoj mladších detí.
Odpoveď ešte nie je známa, no jedno zaujímavé vysvetlenie pochádza z výskumu, ktorý vykonali na Pedagogickej fakulte Stanfordovej univerzity v roku 2009. Výskumníci priviedli na hodinu biológie 62 ôsmakov a náhodne ich rozdelili do dvoch skupín.
Prvej skupine povedali, aby si učivo naštudovala ako zvyčajne s cieľom podať dobrý výkon na teste na konci hodiny. Žiakom v druhej skupine povedali, že učivo budú prednášať avatarovi, ktorého vygeneroval počítač, a ich výkon bude hodnotený na základe toho, ako dobre si danú učebnú látku osvojil ich digitálny „študent“.
Na konci hodiny obe skupiny absolvovali rovnaký test na zhodnotenie toho, ako zvládli učivo. Vedci napodiv zistili, že študenti v druhej skupine, ktorí látku prednášali digitálnemu študentovi, sa ju naučili lepšie než študenti v prvej skupine, ktorí sa pripravovali len na test.
Ľudia, ktorí mali vyučovať iných, si rovnaké učivo za rovnakých podmienok osvojili lepšie.
Prečítajte si tiež
Ako naučiť súrodencov, aby spolu dobre vychádzali?
Môže za to efekt chránenca?
Vedci tento fenomén nazvali „efektom chránenca“. Vedci zaoberajúci sa ľudskou inteligenciou v nasledujúcich rokoch naznačili, že starší súrodenci majú v priemere vyššie IQ a v škole dosahujú lepšie výsledky než tí mladší azda práve v dôsledku tohto fenoménu. „Staršie deti na seba preberajú úlohu učiteľa alebo mentora svojich súrodencov: starší súrodenci často pomáhajú mladším súrodencom s domácimi úlohami, odpovedajú na ich otázky o svete a delia sa o vlastné skúsenosti a poznatky, nech sú akokoľvek pochybné,“ vysvetľuje Ali Abdaal.
Efekt chránenca naznačuje ďalší spôsob, ako vo svojom živote zvýšiť počet vzdelávacích skúseností. Ako povedal filozof Seneca, qui docet discit, teda „kto učí, ten sa učí“. A keď pochopíte silu efektu chránenca, začne byť prekvapivo ľahké prevziať na seba úlohu „učiteľa“ takmer v akejkoľvek úlohe.
Povedzme, že pracujete v predaji. Môžete sa ponúknuť, že vyškolíte nových obchodných zástupcov alebo zorganizujete workshopy pre kolegov. Tým, že sa o svoje techniky a stratégie podelíte s ostatnými, vylepšíte vlastné zručnosti a získate nové poznatky o procese predaja. A takisto pomôžete rozvíjať zručnosti svojich kolegov, z čoho bude v konečnom dôsledku ťažiť celý tím.
A to sa vyplatí, čo poviete?
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk,
kniha Produktivita bez starostí, Freepik.com