Sprané a zájdené ponožky môžu opäť žiariť čistotou a bielobou. 5 trikov ako na to

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno to poznáte – máte svoje obľúbené biele ponožky, ale po dlhšom nosení a praní sú spraté, zájdené, už nie sú také biele ako kedysi. Hoci sú čisté a voňavé, sú na nich vidieť jemné škvrny a špinavé mapy. Zájdené ponožky však vedia opäť zažiariť bielou, len treba poznať pár jednoduchých trikov.

Ako vybieliť zájdené ponožky?

Niektoré škvrny a špina sú už proste tak zažraté, že nepomáha ani opakované pranie. Jednoduchšie je kúpiť nové, ale ak vám je to proti srsti – či už myslíte ekologicky, alebo sú to vaše obľúbené a pohodlné ponožky, s ktorými sa nechcete rozlúčiť, máme pre vás pár osvedčených tipov.

ikona zdvihnutý palecVyskúšali ste už praciu sódu?

Určite ste už počuli o praní pomocou jedlej sódy… ale aj pracej sódy, čo nie je to isté, ale bežne sa tieto látky zamieňajú. Pokiaľ ide o čistenie a pranie, určite môžete použiť bežnú jedlú sódu, je len o niečo slabšia. Pracia sóda má však silnejšie účinky a je aj podstatne zásaditejšia. Obe možno použiť aj pri praní bielizne na účinné odstránenie mastnoty a škvŕn, ale aj zápachu. Sóda zmäkčuje vodu a zvyšuje praciu schopnosť použitých tabliet alebo pracieho prášku.

Prášková pracia sóda (napríklad značka Allnature) zlepšuje účinok prania, odstraňuje mastnotu, dokonca chráni pred vodným kameňom a zmäkčuje vodu. Kilogram pracej sódy kúpite v drogérii do troch eur.
Pri praní pridajte približne pol šálky jedlej sódy do prania, priamo do bubna. Pracej sódy sa pridáva len do štvrtiny šálky.

ikona zdvihnutý palecOcot rozjasní ponožky

Skvelým pomocníkom, ktorý sa nachádza v každej kuchyni a výrazne pomáha pri hĺbkovom praní, rozjasnení a tiež zmäkčení bielizne, je ocot. Ocot tiež odstraňuje z oblečenia všetky pracie prostriedky, preto sa odporúča pridávať ho namiesto zmäkčovadla. A to aj v prípade, že oblečenie budú nosiť deti alebo alergici, ktorí bývajú na pracie prostriedky citlivejší.

sušička alebo sušiakPrečítajte si tiež
Sušička alebo bežný sušiak? Čo sa oplatí viac?
Aké sú výhody a nevýhody?

ikona zdvihnutý palecPena na holenie

Ďalšia vec, ktorú máte asi doma a funguje na škvrny na ponožkách. Nalejte do nádoby 2 plné kanvice vriacej vody a pridajte jednu šálku bežného octu. Na každú zašpinenú ponožku naneste trochu peny na holenie a rozotrite ho tak, aby ním bola celá ponožka pokrytá.
Potom vložte ponožky opatrne do vriacej vody v klasickom sitku a párkrát ním potraste, Nechajte namočené asi štyri hodiny.
Ponožky napokon operte v práčke bežným spôsobom.

ikona zdvihnutý palecPoslúži aj obyčajný aspirín

Prekvapivo je aj aspirín veľmi účinný spôsob, ako bielizeň dokonale vybieliť a vyprať. U nás sa označuje ako acylpyrín, ale je to ten istý liek, ktorý výborne pôsobí proti zájdeniu a odstraňuje žltý a sivý nádych. Navyše rozpúšťa aj všetky zapáchajúce tkanivá, čo sa môže hodiť.

Aspirín sa používa aj na namáčanie bielizne pred jej vložením do práčky. Odporúča sa rozpustiť približne 5 tabliet vo vani a nechať oblečenie namočené niekoľko hodín alebo ideálne cez noc.

ikona zdvihnutý palecMetóda s peroxidom vodíka

Ďalší tip – v miske zmiešajte 1 diel peroxidu vodíka na 3 diely vody. Vložte ponožky do roztoku a nechajte ich namočené aspoň 30 minút. Ponožky potom vyperte v pračke ako obvykle s pracím práškom.

Inšpirujte sa aj na Youtube kanáli Cleaning How To.
Tu je ich video:

Zdroj a foto: Cleaning How To, irecept.cz, adbz.cz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.