Ako najlepšie pripraviť auto na zimu? Na čo nezabudnúť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

S nástupom chladného počasia sa každý vodič zamýšľa nad tým, ako sa robí príprava auta na zimu. Ak sa často v týchto niekedy náročnejších podmienkach nepoužíva, je lepšie vybrať z neho batériu a umiestniť ju do samotnej garáže. Ale ak vodič plánuje použiť auto aj v zime, bude ho musieť na všetko správne pripraviť.

Nízka teplota okolia spôsobuje nielen ťažkosti v motore, ale tiež ovplyvňuje ostatné prvky vozidla. Príprava auta na zimný režim prevádzky je o posilnení slabých miest, ktoré môžu viesť pod vplyvom chladu k problémom. V tomto článku sa budeme zaoberať základnými postupmi, ktoré musí vodič vykonať pred príchodom prvej snehovej nádielky. A nakoľko je počasie stále viac nevyspytateľné, mali by ste už nad niektorými krokmi začať uvažovať.

 

Kedy je čas na výmenu pneumatík?

V autoškole ste sa určite pri získavaní vedomostí a praktických skúseností naučili aj to, že každé auto si vyžaduje svoju pravidelnú starostlivosť. A v zime to platí dvojnásobne!
Keď je povrch vozovky viac vychladnutý a s námrazou, zimné pneumatiky sú nevyhnutným predpokladom bezpečnej jazdy. Aj keď je vozidlo vybavené množstvom elektronických asistentov, s letnými pneumatikami na takejto ceste riskujete nielen svoj vlastný život.

Nezabudnite, že dezén letných pneumatík je úplne iný a často ho môže sneh upchať, kvôli čomu sa brzdná dráha vozidla značne zhoršuje.

auto, pneumatiky,

Pripravte aj motor a batériu

Pre bezproblémový štart motora pri nízkych teplotách sa vyžaduje, aby batéria bola v dobrom stave a bola úplne nabitá. Navyše v podmienkach nízkych teplôt sa na batérii výrazne znižuje pevnosť, tesnosť a zvyšuje samovybíjanie, najmä ak sa k nej dostane voda. Pred začiatkom zimy odporúčame použiť špeciálnu nádobu na ohrev batérie a zníženie rizika zamrznutia elektrolytu v nej. Je tiež možné, ak to podmienky dovoľujú, upevniť batériu na teplejší priestor motora.
Nezabudnite si dať prečistiť DPF filter. Aj táto vec môže počas zimy ovládanie auta a pohodlnosť jazdy vo výraznej miere ovplyvniť. A kedy inokedy, ak nie počas mínusových teplôt potrebujeme vo svojom okolí ten najväčší komfort.

 

Ako pripraviť auto – dôležité detaily na záver

Pri príprave automobilu na zimu je potrebné postarať sa nielen o jeho dokonalé jazdné vlastnosti, ale aj o rôzne iné veci, ktoré sú v kabíne alebo batožinovom priestore veľkých gumených vaničiek do kufra.

V zime sa odporúča nosiť so sebou nasledujúce príslušenstvo:

• Škrabku, potrebnú na čistenie skla od snehu a ľadu;
• Lopatu na prípadné vykopanie auta zo snehu;
• Batériový vodič na “ osvetlenie “ a potrebné doplnenie energie;
• Odťahový kábel je v zime a pri cestách plných snehu niekedy na nezaplatenie.

Ako máte možnosť vidieť, príprava auta na zimu je dôležitý a zdĺhavý postup. Ak budete vaše zariadenie využívať počas celého zimného obdobia, je potrebné vykonať aj všetku prácu popísanú v tomto článku. Len tak sa riziko „zablokovania“ na ceste z dôvodu chladného počasia môže znížiť na minimum.

—PR článok—


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.