Automatizácia firemných procesov robí z hrozby príležitosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Inflácia, prudký rast cien energií a nestabilita trhov zavinená predovšetkým vojnou na Ukrajine – všetky okolnosti nasvedčujú, že za dverami je, ak nie kríza, tak prinajmenšom recesia. Pre mnoho firiem to znamená neľahké rozhodovanie, ako znížiť náklady a pri tom neohroziť svoju konkurencieschopnosť.

Jednou z možných odpovedí je automatizácia firemných procesov prostredníctvom ERP systému. Na rozdiel od prvoplánových škrtov dokáže správne vybraný software ušetriť peniaze a zároveň skvalitniť výrobu či poskytované služby. Z úsporného opatrenia tak robí konkurenčnú výhodu, pričom je na mieste spomenúť, že nasadenie ERP systémov je už tak rozšírené, že, menej ako bonus, začína v súčasnosti predstavovať nutný predpoklad pre efektívne riadenie firmy.

Plánovanie podnikových zdrojov

logo AbraSkratka ERP znamená Enterprise Resource Planning (plánovanie podnikových zdrojov). Ide o systém typu „všetko v jednom“, ktorý zvláda široké spektrum úloh počnúc riadením ľudských zdrojov, cez správu zásob a riadenie vzťahov so zákazníkmi, až po účtovníctvo a výkazy. Ide o najlepší nástroj na zefektívnenie prakticky všetkých procesov naprieč firmou. Buďme konkrétni:

  • Zaisťuje dokonalý prehľad o predajoch, nákladoch, maržiach či skladových pohyboch, a to všetko na jednom mieste. Zákazník tak môže porovnávať údaje v patričných súvislostiach, získať presný obraz, ako je na tom jeho firma, a kvalifikovane sa podľa toho rozhodovať.
  • Sledované údaje v ERP pomôžu odhaliť skutočný potenciál ktoréhokoľvek biznisu – produkty, služby, ľudia či technológie prinášajúce najväčší zisk. Dajú tiež šancu dobyť nové oblasti trhu.
  • Stanovenie nákladovosti všetkých firemných oblastí a činností, na ktorých základe je možné identifikovať slabé miesta. Potom už stačí len zmeniť či úplne odstrániť neefektívne prvky.
  • Znížiť personálne náklady vďaka automatizácii rutinných úkonov skôr vykonávaných manuálne, napríklad zadávanie dát či vedenie záznamov.
  • Eliminuje riziko spomalenia výroby kvôli nedostatku skladových zásob.
  • Umožňuje lepšiu spoluprácu medzi tímami prostredníctvom prístupu k informáciám o zákazníkoch, dodávateľoch a financiách.
  • Výrazne znižuje hrozbu zlyhania ľudského faktoru.

VIDEO – rýchle predstavenie ERP Abra Gen:

 

Abra Gen a Abra Flexi

„Českú aj svetovú ekonomiku podľa všetkého čaká niekoľko náročných rokov,“ hovorí Jaroslav Řasa, zakladateľ a majiteľ ABRA Software. Pražská spoločnosť s viac ako tridsaťročnou históriou patrí k najvýznamnejším českým i slovenským dodávateľom informačných systémov.
Jej riešenia používa 20 tisíc zákazníkov po celom svete. „Takéto obdobie vyzýva k zásadným inováciám, na ktorých konci budú lepšie a šikovnejšie produkty. Nie je nič horšie ako sedieť a pasívne vyčkávať, čo prinesie budúcnosť,“ dodáva Řasa.

Kľúčom k úspechu je podľa šéfa ABRA ponuka variabilných systémových riešení, medzi ktorými si vyberú priemyselní giganti aj startup s pár desiatkami ľudí. Prví menovaní klienti využívajú komplexný ABRA Gen, pre menších zákazníkov a e-commerce sa hodí skôr ABRA Flexi, ktorého prednosťou je rýchlosť a jednoduchosť. Výrobný sektor potom dostáva naviac bonus v podobe špecializovaného procesného systému FLORES.

abra gen a abra flexi

ERP v praxi

ERP systém od ABRA používa aj spoločnosť ELKO EP, ktorá s polmiliardovým obratom patrí medzi popredných svetových výrobcov elektronických zariadení pre domáce, kancelárske a priemyselné automatizácie. „Odborníci z ABRA Software sa na naše procesy pozreli s nadhľadom a správne určili, čo a ako zmeniť a nastaviť tak, aby firma lepšie fungovala. Výsledky sa prejavili v číslach aj v spokojnosti našich zamestnancov, ktorí sa zbavili zbytočnej administratívy,“ hovorí konateľ Jiří Konečný.

ERP jeho firme umožňuje odhaliť úzke miesta vo výrobe, lepšie spravovať skladové zásoby a vyhodnocovať produktivitu. „Vďaka komplexným informáciám teraz riadime výrobu na základe reálnych dát, a nie podľa dojmov,“ zhŕňa hlavný prínos Konečný.

Úspory zaisťuje aj optimálne naplnenie výrobných kapacít. V rámci jednej zmeny môže byť nezávisle na sebe rozpracovaných tisíc kusov rôznych polotovarov a výrobkov. ERP systém dokáže požiadavky na výrobu riadiť s maximálnym vyťažením všetkých liniek. Vďaka tomu môže v prevádzke bežať aj niekoľko desiatok výrobných príkazov naraz.

abra gen a abra flexi

Profit pre cestovku, aj ESET

Cestovná agentúra Asiana (prevádzkuje napr. portál Letuška.cz) nemusela vďaka automatizácii obchodných transakcií a ich prepojeniu s účtovníctvom už 15 rokov rozširovať svoj účtovnícky tím, hoci počet transakcií za toto obdobie niekoľkonásobne vzrástol. Systém ABRA Gen zaisťuje automatické odosielanie všetkých potrebných potvrdení o rezervácii či zaplatení a spolupracuje s platobnými systémami. Operácie pritom prebiehajú po celom svete v reálnom čase a v mnohých rôznych menách.

Niektoré technologické firmy so silnými vývojárskymi kapacitami sa rozhodnú pre vývoj vlastného ERP riešenia. To bol prípad výrobcu bezpečnostného software ESET, ktorého legendárny NOD32 patrí k najpoužívanejším antivírusom sveta. Kvalitní programátori však sami o sebe nestačia, ak nemajú s daným typom systému dlhodobú prax.
„Po skúsenostiach s implementáciou a prevádzkou vlastného systému máme istotu, že by sme to ani po veľmi dôkladnej analýze nevymysleli lepšie než niekto, kto sa tejto problematike venuje desiatky rokov,“ hovorí Igor Hák, šéf IT v Esete.

Dnes využíva ABRA Flexi, kde sa odohrávajú procesy spojené s prijatím objednávok, záznamom v adresári, fakturácie a evidencie zákaziek. Licencie ESET sa predávajú cez tri kanály, preto bolo potrebné združiť viac objednávok do jedinej a rozlíšiť ich formu pre čítanie a zápis.

Pre Jaroslava Řasu je spätná väzba od zákazníkov dôkazom, že inovácie nie sú len módny výraz bez hlbšej podstaty. „Automatizácia a všeobecne modernizácia firiem prináša konkrétne, merateľné dopady na efektivitu práce a prevádzkové náklady,“ hovorí Řasa. „Teraz sa bude musieť v prakticky každom sektore na nejakú dobu uskromniť, hľadať rezervy a nové cesty. Môžeme to vnímať ako hrozbu, ale ja dávam prednosť vidieť v tom najmä príležitosť, ako všetko od logistiky po riadenie dodávateľských reťazcov robiť lepšie.“

abra automatizácia je príležitosť

TS, foto: Abra, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.