Ako pripraviť dieťa na školský lyžiarsky výcvik

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aby si deti ku športovaniu vytvárali odmala dobrý vzťah, od rodičov, učiteľov i inštruktorov potrebujú správne vedenie a podporu. Na začiatku je dôležité, aby sa učili lyžovať v nenáročnom teréne a v takom tempe, ktoré vyhovuje ich danostiam a schopnostiam.

Ak práve pripravujete svoje deti na školský lyžiarsky výcvik, dôležité je, aby ste svojim potomkom kúpili alebo zapožičali kvalitný lyžiarsky výstroj a na cestu im pobalili vhodné oblečenie. Lyžovanie prospieva nielen fyzickej kondícii dieťaťa, ale cibrí aj jeho disciplínu, vytrvalosť, cieľavedomosť, zodpovednosť a zdravú súťaživosť. No na to, aby si žiak na výcviku mohol osvojiť základy lyžovania, potrebuje optimálne podmienky, v ktorých môže bezpečne zvládnuť všetky základné lyžiarske techniky – výstup, zjazd, oblúk, obrat aj zastavenie.

Výber lyžiarskeho výstroja

Lyže, lyžiarky a lyžiarske paličky je potrebné vyberať podľa veku, telesnej hmotnosti a výšky dieťaťa. Pre začínajúcich lyžiarov sú vhodné ľahšie a mäkšie lyže, tvrdšie lyže sú pre skúsenejších lyžiarov alebo pre športovcov s vyššou hmotnosťou. Dĺžka lyží pre tých, ktorí sa lyžovať len učia, je približne po bradu a dôležitý je tiež vhodný obal na lyže.

Neoddeliteľnou súčasťou lyžiarskeho výstroja sú tiež ochranné prvky – detská lyžiarska prilba, okuliare a chrániče. Prilby je dobré voliť z čo najkvalitnejších materiálov, čo platí aj pre lyžiarske prilby so štítom. Aj tie majú mať čo najmäkšiu výstelku a čo najnižšiu hmotnosť. Otáčanie hlavy v prilbe má byť bezproblémové – prirodzené, jednoduché a plynulé. Lyžiarske okuliare je dobré vyberať deťom podľa kvality skiel, tesnenia a odvetrávania. Pri výbere všetkých ochranných lyžiarskych prvkov však dbajte na správnu veľkosť.

semmering

Prečítajte si tiež
Semmering. Čarovná hora a najstaršie lyžiarske stredisko v Európe.

Zimné športové oblečenie

Dieťa na lyžiarskom výcviku potrebuje tri vrstvy oblečenia – spodnú bielizeň, strednú vrstvu a vrchnú vrstvu, ktorú tvorí bunda a otepľovačky. Všetky vrchné zvršky musia byť nepremokavé, mať správny pomer zateplenia a priedušnosti. Komfort oblečenia zvýšia teplé podšívky a kapucne, tiež kvalitné zipsy a dostatočný počet vreciek.

Podstatný je tiež výber lyžiarskych rukavíc, aby dieťa malo na lyžiarskom výcviku všetko, čo k bezpečnému lyžovaniu potrebuje. Cieľom výcviku je zvládnuť základy lyžovania a osvojiť si pravidlá bezpečného správania sa na zjazdovkách a na vlekoch. Deti si obvykle pod vedením skúsených učiteľov a lyžiarskych inštruktorov dokážu rýchlo zásady lyžovania osvojiť a zo školských lyžiarskych výcvikov si tak domov prinášajú aj veľa pekných športových zážitkov.

TS, foto: Dreamstime.com            


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.