10 tipov na mastnotu. V kuchyni, na oblečení, aj na stene

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mastnotu riešime najmä v kuchyni, kde o ňu veru nie je núdza 🙂 No neraz sa vám zamastia aj steny (rodiny s malými deťmi to poznajú veľmi dobre), alebo ako odstrániť mastnotu z oblečenia ap. Univerzálnym pomocníkom je určite kypriaci prášok, ktorý odstráni mastnotu podobne ako pasta zo sódy. Napríklad na mastné kachličky na kuchynskej linke použite neriedený ocot.
Tu je niekoľko osvedčených a užitočných tipov.

10 tipov ako na mastnotu

ikona skvrna1. Ak sa vám napríklad pri vyprážaní objavili mastné fľaky na stene, alebo vám deti uchytali mastnými rukami stenu, nemusíte hneď maľovať a zalamovať rukami. Pomôže vám obyčajný chlieb. Vydlabte z neho striedku a stlačte ju do guľôčky. Potom stenu (alebo aj tapetu) gumujte akoby klasickou gumou.

ikona skvrna2. Máte mastné škvrny na oblečení? Napríklad olej z oblečenia odstráni žlčové mydlo. Môžete použiť aj kryštalickú sódu – nechajte ju krátko pôsobiť, premiešajte a vyperte.

ikona skvrna3. Dobre sa osvedčil aj kukuričný škrob. Posypte ním škvrnu vo väčšej vrstve a nechajte asi 15 minút pôsobiť. Potom vymyte.

ikona skvrna4. Naše babičky si pri mastnote neraz pomáhali obyčajnou žehličkou a pijavým papierom. Ten priložíte na mastné miesto a mierne nahriatou žehličkou po ňom prechádzajte. Tuk postupne vsiakne do papiera.

ikona skvrna5. Mastnota sa vie pekne držať na rôznych úchytkách, kľučkách, na digestore alebo medzi skrinkami. Vytvorí doslova lepivý pás, ktorý ide ťažko dolu. Vezmite najskôr trošku oleja (klasického kuchynského), dajte na tampónik a potrite zaschnuté mastné škvrny. Čerstvý olej naruší starú mastnotu.

ako odstrániť škvrnyPrečítajte si tiež
Ako odstrániť žuvačku z oblečenia, či škvrny od červeného vína?

ikona skvrna6. Vyskúšajte nasledujúci zmes: do nádobky s rozprašovačom dajte 3 lyžice jedlej sódy a 1 pohár teplej vody. Premiešajte a nastriekajte na mastné miesto. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom utrite vlhkou handričkou.

ikona skvrna7. Podobne do rozprašovača môžete naliať aj ocot zriedený s troškou vody. Môžete pridať aj lyžičku soli, pretrepte, premiešajte a potom nastriekajte na zamastené miesta. Pôsobí to odmasťujúco, ale zároveň aj dezinfekčne.

ikona skvrna8. Ešte jedna osvedčená zmes našich babičiek: mydlová voda. Jemné mydlo zmiešajte s vodou v pomere 1:1. Prelejte do rozprašovača a môžete odmasťovať. Napríklad aj vnútro rúry, kachličky ap.

ikona skvrna9. Zamastená mikrovlnka sa najlepšie čistí citrónom. Nalejte do misky studenú vodu do polovice a zvyšok doplňte čerstvo vytlačenou šťavou z citrónov. Zapnite mikrovlnku na päť minút. Skondenzovaná para sa usadí na stenách mikrovlnky a doslova odstráni z nich mastnotu. Potom len poutierajte a vytrite dosucha.

ikona skvrna10. A ešte jedna rada – na mastnotu pomáha jemné zahriatie. Takže napríklad povrch kuchynských skriniek, dvierok ap. môžete očistiť parným čističom. Horúca para totiž mastnotu uvoľní a potom ju oveľa ľahšie a šetrnejšie odstránite pomocou pasty zo sódy. Ale nejakým čistiacim krémom, ktorý má jemné adhézne účinky.
Zamastené dlaždice a kachličky môžete lepšie vyčistiť mierne zahriatym octom.

10 tipov na mastnotu

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.