Semmering. Čarovná hora a najstaršie lyžiarske stredisko v Európe

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Semmering – Zauberberg, Čarovná hora – je najstaršie lyžiarske stredisko v Európe. Založili ho už v roku 1888 a dodnes patrí ku klasikám, ktoré sa oplatia navštíviť. Funguje počas celého roka. V zime si tam môžete ísť zalyžovať, snowboardovať, aj zasánkovať. V lete sa zasa dajú podnikať v okolí nádherné turistické výlety.
Máme pre vás niekoľko tipov – ako sa tam dostať, koľko stojí lyžovačka, kde sa tam dá najesť a čo navštíviť.

Ako sa dostať do Semmeringu?

Semmering nájdete cca 100 km od Viedne, z Bratislavy sa tam dostanete po diaľnici za 1:40.
Môžete ísť cez diaľnicu okolo Petržalky, cez hraničný prechod Jarovce-Kittsee, po diaľnici A6 (nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku – ideálne 10-dňovú za necelý desať eur). Potom po A4, obídete Viedeň z juhovýchodu smer Graz. Za Viedenským Novým Mestom odbočíte doprava smer Semmering. Len posledných pár kilometrov je mimo diaľnice.
Ak by ste išli ďalej po diaľnici, po pár kilometroch sa dostanete k ďalšiemu známemu a obľúbenému stredisku Stuhleck. Všetko o tamojšom lyžovaní nájdete v tomto našom článku.

Centrum dedinky

Centrum dedinky

Semmering v zime

Semmering je malé lyžiarske stredisko (napríklad oproti Stuhlecku), kde nájdete zjazdovky, ale aj dlhú sánkarskú dráhu. Sezóna sa začína v novembri a trvá až do konca marca. Je tam 14 km zjazdoviek, na ktorých si dobre zalyžujú začiatočníci (cca 3 km), pokročilí (10 km), aj náročnejší lyžiari (1 km zjazdoviek).
Denné lyžovanie sa končí o 16:00, potom vyjdú na svahy ratraky, aby pripravili zjazdovky na nočné lyžovanie. Pre milovníkov takéhoto lyžovania je následne upravených až 13 km zjazdoviek a považujú sa za jedny z najlepšie osvetlených na svete.

Skvelé sú dva najmodernejšie vleky, sedačková lanovka a 8-miestna kabínková lanovka. Dôsledné pokrytie snehom zabezpečuje 48 snežných diel. Na vrchole je reštaurácia Panoramarestaurant W11, tiež vyhliadková veža. Najvyšší bod je vo výške 1360 m.n.m.

V okolí strediska sa nachádza aj 12 km tratí na bežkovanie a vynikajúca 3-kilometrová sánkarská dráha. Prechádza cez tunely a zákruty, ktoré sú sprevádzané zvukovými a svetelnými efektmi. Zísť po nej je naozaj zážitok, na niektorých úsekoch naberiete úžasnú rýchlosť…len sa dobre oblečte, do nepremokavého. Pretože sneh počas brzdenia fŕka všade a kým zídete dolu, môžete byť na nohách a chrbte poriadne premočení 🙂

Lyžiarske stredisko Semmering

Lyžiarske stredisko

Ubytovanie, jedlo, ceny a služby

V Semmeringu sa nachádza takmer 20 hotelov. Za pozornosť stojí historická pamiatka, hotel Panhans, ktorý samozrejme naďalej funguje. Má 4*, je pre náročnejších, vzdialený je asi 500 metrov od zjazdoviek a má vyše 110 izieb a apartmánov. K dispozícii sú nielen hotely, ale aj penzióny a horské chaty.

Pokiaľ ide o ceny, je tam veľa možností – pozrite  si celý cenník na fotke v našej FOTOgalérii. Ale aspoň pár tipov:

  • 1-dňový od 8:30 do 16:00 – 44€ (dospelý), 39,50€ (mladí) a 22€ (deti).
  • Poldňový od 11:00 do 16:00 – 36,50€ (dospelý), 34€ (mladí) a 20€ (deti).
  • Dopoludňajší od 8:30 do 12:00 – 34€ (dospelý), 32€ (mladí) a 16,50€ (deti).

Najesť sa môžete priamo na svahu, sú tam dve reštaurácie. Jedna hneď po zjazde zo svahu, druhá pár metrov vyššie v štýlovej horskej chate. Na výber sú klasiky ako rezeň s hranolkami, burgre, rôzne cestoviny, my sme si dali hubové ravioly so syrovou omáčkou. Kávy, všakovaké limonády, pivo, čaj…veľký výber.

V stredisku nájdete aj požičovňu lyží, bežiek, či sánok a bobov. Tiež je tam detská zjazdovka, detský vlek a detský park. V areáli funguje aj lyžiarska škola – nielen klasické lyžovanie, ale aj carving a snowboarding.
Presná adresa strediska je Semmering – Hirschenkogel Bergbahnen Gesellschaft m.b.H. Zauberberg 1, 2680 Semmering.

FOTOgaléria: 

Semmering v lete

Nádherné horské prostredie, ktoré láka na turistické výlety. Vyššie i nižšie kopce, krásna príroda, malé horské jazierka…celkovo takmer 200 kilometrov peších chodníkov, takže je z čoho vyberať.
Veľmi obľúbený je tzv. „20-šilingový pohľad“ cez pozorovacie zariadenie Wiener Alpen Viewer. Odkrýva jedinečnú panorámu na viadukt „Kalte Rinne“, ktorý bol kedysi vyobrazený na 20-šilingovej bankovke.

Na svoje si prídu aj horskí cyklisti, ktorí si zamilovali cyklistický park Semmering. Ponúka trasu nadol, dve trasy typu freeride a trasu pre rodiny.

Odporúčame pozrieť si semmerinskú železnicu Semmeringbahn, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Úchvatný je už samotný semmerinský priesmyk s nadmorskou výškou 950 metrov. Železnica je úplne prvou horskou železnicou v Európe a pri jazde vlakom zažijete očarujúce výhľady.
Mimochodom, pozdĺž cesty, ktorou vedú koľajnice, je turistika mimoriadne bohatá na panorámy. Po ceste narazíte no mnohé vyhliadkové miesta s jedinečnými pohľadmi do prírody.

 

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.