Halva. Prečo je taká zdravá, tipy na zdravé snacky + RECEPT na domácu halvu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte halvu, ktorá sa označuje aj názvom chalva? A chutí vám? Ak áno, možno ani netušíte, aká je výživná a zdravá.
Prezradíme vám, čo to halva vlastne je a čo obsahuje z hľadiska zloženia i z hľadiska vitamínov a minerálov. Ponúkneme vám aj tipy na zdravé snacky s halvou, recept na jej jednoduchú domácu prípravu a povieme si aj, z čoho sa halva vyrába a kto by sa mal radšej jej konzumácii vyvarovať. Poradíme vám, kde si môžete halvu kúpiť a nakoľko vám jej kúpa zaťaží vašu peňaženku.

Čo je to halva?

Halva, alebo aj chalva, sa bežne konzumuje ako cukrovinka, či dezert. Má vysoký obsah živín, lahodnú chuť a jemnú textúru. Halva sa vyrába predovšetkým z orechového základu a zo semienok, i keď sa dá kúpiť aj halva na báze múky. Chuť sa dopĺňa čokoládou, vanilkou alebo pistáciami.

Z histórie halvy
História halvy nie je úplne jasná, ale pravdepodobne pochádza z Perzie. Už v siedmom storočí sa objavili zdokumentované dôkazy o dezertoch podobných halve, ktoré boli vyrobené z datlí a mlieka. Niektoré zdroje uvádzajú, že je to najstarší turecký dezert, ktorí miestni obyvatelia kupujú doslova na kilá.
Podľa historikov to bola najobľúbenejšia cukrovinka, ktorá sa podávala na osmanskom dvore. Halvu obľuboval predovšetkým sultán Sulejman Nádherný a nikdy nesmela na jeho hostinách chýbať. Nájdete ju aj na Balkáne, na celom Blízkom východe a v Indii. Samotné slovo“ halva – chalva“ pochádza z arabštiny a znamená „sladký“.

halva recept

Halva a jej vplyv na zdravie

Halva patrí medzi dezerty, ktoré sa odporúča konzumovať tak v lete, ako aj v zime. Môžete ju konzumovať na raňajky, ako dezert k obedu alebo na večeru. Existuje veľa dôvodov, prečo by sa mala halva konzumovať počas zimných mesiacov.

 • Okrem vitamínov obsahuje aj vápnik, preto je vhodná pri chorobách s kosťami, napríklad pri osteoporóze.
 • Zohráva účinnú úlohu pri regenerácii organizmu, dodáva telu energiu a pritom nezvyšuje cholesterol.
 • Halva je zdraviu prospešná v mnohých smeroch, od žalúdočných ťažkostí cez nedostatok vápnika až po ekzém, či psoriázu.
 • Odporúča sa aj ženám, ktoré dojčia a vďaka cukru a energii, ktorú obsahuje, je vhodná pre ťažko fyzicky pracujúcich.
 • Má tiež posilňujúci vplyv na imunitu a prispieva k zdravej výžive bez toho, aby sa vám zvýšil cholesterol či pomer tukov v tele.
 • Jej konzumácia sa odporúča aj školopovinným deťom, športovcom a mamičkám, aby jej konzumáciou zvýšili svoju odolnosť a získali pre organizmus dostatok energie.
  Ďalšie účinky halvy závisa aj od toho, aké suroviny boli použité pri jej výrobe.

Halva – vitamíny a minerály

Má vysoký obsah vitamínov, predovšetkým vitamínu B1 (tiamín), B3 (niacín), B6 (pyridoxín) a folátov. Halva patrí medzi 20 % najlepších potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu B1 a 100 g tejto pochúťky dokáže pokryť až 35 % dennej potreby tohto vitamínu.
Obsahuje aj malé množstvo vitamínu C, vitamínu A, vitamínu B2 a B12.

Halva je tiež výborným zdrojom minerálov. Má vysoký obsah fosforu, medi, horčíka, železa, mangánu a zinku. Obsahuje aj malé množstvo vápnika, draslíka, sodíka a selénu. Má však pomerne vysoký obsah tukov, neobsahuje však cholesterol a považuje sa za potravinu s nízkym Glykemickým indexom.

halva recept

Z čoho sa halva vyrába

Najbežnejšou surovinou na výrobu halvy je sezam, slnečnicové semienka, ale môžu to byť aj arašidy, či iné orechy. Druhou dôležitou zložkou halvy je cukor alebo melasa, vďaka ktorej získa halva svoju typickú sladkosť. Do zmesi sa môže pridať kakaový prášok, kandizované alebo sušené ovocie a rôzne druhy orieškov, obľúbené sú napríklad pistácie a lieskovce.

Sézamová halva má charakteristickú horkastú chuť a je skutočnou delikatesou. Ďalej napríklad arašidová halva obsahuje veľké množstvo kyseliny listovej, ktorá je nevyhnutá na rýchlu a zdravú regeneráciu buniek.

Tipy na zdravé snacky s halvou

Halva je skvelá na desiatu pre deti, dobre chutí s čajom, kávou, aj vínom. Je k dispozícii v rôznych textúrach a príchutiach. Je možné do nej pridať ďalšie prísady, ako sú arašidy, mandle, pistácie, hrozienka, čokoláda a iné.
Tradičná grécka halva je vyrobená z tahiny (drvené lúpané sezamové semienka), glukózového sirupu, cukru (alebo aj medu), rastlinného oleja a ďalších ingrediencií. Sezamová halva je populárna na Balkáne, Strednom východe a v iných oblastiach Stredozemného mora.

Jednoduchý recept na skvelý zdravý snack s halvou:

 • Vezmite jablko, nakrájajte ho na tenké plátky a posypte hnedým cukrom.
 • Plátky jablka poukladajte na tanier a navrch poukladajte plátky halvy.
 • Tanier dajte na 2 minúty do mikrovlnky.
 • Na záver posypte škoricou a môžete podávať.

Halvu môžete podávať aj poliatu rozpustenou čokoládou, hodia sa k nej rôzne druhy orieškov, toppingov, prípadne len škorica a citrónová šťava, med, alebo džem. Výborná je tiež, keď si ju primiešate do jogurtu. Štruktúra halvy, jej sladkosť a farba závisia od zloženia.

Jednoduchý recept na domácu halvu

halva recept

Ingrediencie:

 • 1 ½ šálky tahiny pasty
 • 1 čajová lyžička soli
 • 1 ½ šálky cukru
 • ½ šálky vody

Postup:

recept postupNalejte tahiny do stredne veľkej misy a primiešajte soľ. Menšiu formu vyložte papierom na pečenie a zľahka potrite olejom.
Do malého hrnca vlejte vodu a pridajte cukor. Nechajte zovrieť, premiešajte a ihneď nalejte do tahiny.

recept postupZmes dôkladne premiešajte lyžičkou, kým sa cukrový sirup nezapracuje a zmes sa nezačne postupne oddeľovať od stien misky. Tento proces by nemal trvať dlhšie ako jednu minútu.
Zmes rýchlo nalejte do formy a nechajte úplne vychladnúť, čo môže trvať aj niekoľko hodín.

Môže byť halva škodlivá?
Halva nemusí byť ideálnym pokrmom pre ľudí so sklonom k obezite a ľudí s cukrovkou. Ide o vysokokalorický produkt a mal by sa konzumovať s mierou. Deťom do roka a pol sa neodporúča konzumovať halvu.

domáce kondenzované mliekoPrečítajte si tiež
Urobte si domáce kondenzované mlieko – RECEPT.

Kde kúpiť halvu

Halvu môžete kúpiť takmer vždy v potravinách zdravej výživy, ale aj v bežnej sieti obchodov s potravinami v kútiku určenom pre produkty zdravej výživy. Najlacnejšie ju kúpite online cez internet, kde sú dostupné rôzne balenia: 100g, 200g, 350g, 400g, 500g, 700g a aj väčšie. Čím väčšie množstvo, tým lacnejšie.
100g balenie stojí od 0,60 € po 1 €, závisí to aj od samotného zloženia halvy a krajiny pôvodu.

Chutnú izraelskú halvu v rôznych príchutiach (pistáciová, mramorová, vanilková, s hrozienkami) vyrábajú aj v susednej Českej republike. A práve na tú často narazíte v predajniach, venujúcich sa predaju potravín a doplnkov zdravej výživy.

Reportáž – výrova chalvy v Turecku:

 

Foto: Pexels.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.