Biela noc rozžiari Bratislavu fantastickými projekciami

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Svetelní obri. Mesiac na dosah ruky. Rozhlas, ktorý poslúcha ľudí.
Biela noc opäť rozžiari celú Bratislavu a túto sobotu bude pripomínať doslova živý sen. Rozšírená realita v podobe nádherných svetelných atrakcií vytiahne von desaťtisíce Bratislavčanov, ale aj turistov a cezpoľných. Pretože bude sa na čo pozerať. Tak ako po minulé roky, festival súčasného umenia Biela noc ponúkne 70 umeleckých zastávok, takmer 300 vizuálnych umelcov, perfomanov, hudobníkov a dizajnérov. Päť kamiónov plných umenia…

A svoje svetelné umenie predstavia nielen Slováci, ale aj zahraniční hostia z Európy, Kanady, Tasmánie či Peru. „Pôjde tak naozaj o celosvetový formát,“ teší sa umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.
Čo sa oplatí vidieť počas Bielej noci v Bratislave? Dáme vám niekoľko skvelých tipov, celý program festivalu a tiež mapku, kde čo nájdete. Na konci článku nájdete praktické informácie o doprave, správnom načasovaní, odporúčaných trasách ap.

 

TOP vychytávky

Biela noc teda prinesie 70 miest so svetelným umením, ale je zopár, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
V Medickej záhrade sa bude počas sobotňajšej noci vznášať monumentálny vysvietený mesiac. Dielo britského umelca Lukea Jerrama má priemer sedem metrov a pozostáva z detailných záberov NASA z povrchu Mesiaca. Toto dielo precestovalo už celý svet a malo neuveriteľné ohlasy.
Zastavte sa aj na Kamennom námestí pri fasáde obchodného domu Tesco. Roztancuje sa tam mapingová projekcia s názvom Izba  národa slovenského od umelca Borisa Vitzáka. Chce takto viac upozorniť na diskusiu o verejnom priestore, na vzťah Slovákov k vlastnej minulosti.

Už tradične sa oplatí prejsť okolo obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu. Slovenskí umelci Ondrej Maksi a Jana Potiron tam nainštalujú megafón, pomocou ktorého budú môcť ľudia pyramídu interaktívne rozsvecovať.

Najmä centrum, ale aj nábrežie Dunaja, Ružinov…
Pozrite si mapu Bielej noci.
biela noc mapa

Biela noc plná obrov

Ak si spomínate na rok 2015, kedy obsadili Hlavné námestie obrovské zajace, aj tentoraz sa môžete tešiť na niečo podobné. Austrálska umelkyňa Amanda Parer prinesie 5 postáv s nadľudskými rozmermi. Tie sú strategicky rozmiestnené a vyvolávajú dojem, že mesto obsadili obrovskí humanoidi.
Amandu inšpiroval film Divoká planeta z roku 1973. Je to stop-motion sci-fi príbeh o nepredstaviteľne vzdialenej budúcnosti vo svete gargantuovských humanoidov. Amanda Parer vytvorila úžasne krásne bytosti v nadrozmernej veľkosti s precíznou technikou.

Biela noc sa začína o 18:30 na Fajnorovom nábreží.
Prehľad všetkých umelcov a svetelných projekcií nájdete TU – kliknete na daný obrázok a vidíte, kedy sa presne začína, kde a o čom bude.
Alebo sledujte Bielu noc na Facebooku a budete mať informácie z prvej ruky.

biela noc Kamenné námestie

Svetlá v interiéroch

Nielen na uliciach Bratislavy – má byť pekné počasie, tak si to nenechajte ujsť – ale aj v interiéroch budú nádherné svetelné projekcie. K nim sa však dostanete len so zakúpeným BN Passom.

Zakúpením permanentky BN PASS podporíte festival súčasného umenia a jeho ďalší ročník. Umožní vám vstup do všetkých interiérových alebo ohradených priestorov. Ostatné inštalácie vo verejnom priestranstve zostávajú naďalej bezplatné.
Deti do 15 rokov, ZŤP a dôchodcovia majú vstup zdarma.
Festivalovú permanentku za 8 eur si môžete zakúpiť na vyznačených bodoch v mape alebo tu online.
Ak chcete predsa len naživo kúpiť BN Pass, tak tu:
Divadlo Lab VŠMU, Svoradova 4
Kostol Klarisiek, Klariská
Mirbachov palác, Františkánske námestie
Stará Tržnica, námestie SNP 25
Lab Cafe, námestie SNP 25
RTVS, Mýtna 1

Praktické informácie

  • Predchádzajúce ročníky ukázali, že najväčší nával návštevníkov v centre mesta je od 19:00 do 22:00. Ak sa chcete vyhnúť davu, začnite okrajovými lokalitami a postupne sa prepracujte do centra.
  • Mnohé inštalácie trvajú celú noc, čiže máte na ne čas. Živé predstavenia a koncerty sú však len párkrát za večer, takže najskôr absolvujte tie – na mape sú označené krúžkom.
  • Stiahnite si aplikáciu do mobilu a nepotrebujete už nič viac. Zadarmo v Google Play alebo v iTunes.
  • Máte deti? Biela noc myslí aj na ne – vyskúšajte špeciálnu festivalovú trasu pre rodiny s deťmi.
  • Doprava je výborne riešená. Nočná MHD je posilnená, ako aj autobusové spojenie s krajskými mestami, takže nemusíte utekať domov už po deviatej 🙂 Ak prídete na bicykli, na mape nájdete aj odporúčané cyklotrasy a tiež strážené parkovisko pre bicykle v Cyklokuchyni
  • Ak sa vám Biela noc zapáči, vychutnávajte si ju celú noc až do východu slnka. A príďte sa zabaviť na oficiálnu Afterparty v Novej Cvernovke.
  • Nie ste z Bratislavy? Nemáte možnosť si vychutnať tento sviatok svetla naživo?
    Nezúfajte. Festival Biela noc sa po Bratislave dostane do celého regiónu. Vybrané umelecké diela súčasných slovenských umelcov predstavia od 20.októbra do 15.novembra v Senci, Stupave a Budmericiach.

Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.