Čisté zuby môžu byť dobrou prevenciou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruku na srdce – čistíte si zuby pravidelne? Nevynecháte večer, ani ráno? A čo zubná niť – používate? Prípadne vyplachujete si ústnou vodou?
Mať čisté zuby si vyžaduje pravidelnosť a poctivú starostlivosť. A to býva niekedy problém u mnohých z nás – občas sa nám nechce, niekedy zabudneme, inokedy mávneme rukou, že „veď raz za čas to nevadí“.

Určité veci sa však učíme odmalička a pokiaľ nám niekto nevložil do pamäte ako každodenný návyk tento jednoduchý úkon, v dospelosti to potom podceňujeme. A zanedbávame.
Je zaujímavé, koľko pozornosti venujeme manikúre/pedikúre, svojím vlasom, alebo koľko dávame na posilňovňu, či oblečenie…ale na zuby zabúdame. Pritom štatistika je alarmujúca. 2x denne si zuby čistí iba každý piaty Slovák! Používanie zubnej nite či ústnej vody? Ešte horšie čísla. Výsledok?
Ochorenia zubov trápia až 95% ľudí a už začínajúci tínedžeri majú 5 až 8 kazov!

Našťastie, niektorí ľudia majú v tom jasno a zuby si čistia dokonale aj niekoľkokrát denne. Ak patríte medzi nich, ste ten šťastný a okrem takejto základnej hygieny môžete svoj krásny úsmev vyšperkovať aj použitím bieliacich pásikov. Tie vedia v niektorých prípadoch zosvetliť odtieň zubnej skloviny o niekoľko stupňov.

 

Pravidelnosť ako prevencia

Čisteniu zubov a starostlivosti o chrup sa venovali vo svojom výskume aj vedci v Thajsku. Prišli s teóriou, že pri pravidelnom navštevovaní zubného lekára, ktorý vám zuby vyčistí, odstráni povlak a zubný kameň, sa znižuje riziko niektorých cievnych ochorení a vzniku infarktu.
Na výskum si vyhradili obdobie 7 rokov a pozorovali detailne zdravotný stav u ľudí, ktorí si nechali minimálne raz ročne takéto čistenie aplikovať na svoje zuby. Zistenia priniesli zaujímavé výsledky.
U týchto ľudí sa zistilo o 24 % nižšie riziko vzniku cievnych ochorení a v krajnom prípade aj infarktu.

Možno je to aj trochu logické zistenie, pretože čisté prostredie neumožňuje vznik a šírenie choroboplodných zárodkov.

bieliace pásiky pre čisté zuby

Bieliace pásiky crest pre krajšie zuby. Podľa prieskumov ich používa 70 % obyvateľov USA vo veku medzi 17-55 rokov.

Čisté zuby, menej zápalov

Pravidelným čistením a starostlivosťou o zuby predchádzame aj zápalovým reakciám. Baktérie z porušeného tkaniva okolo zubov sa uvoľňujú do krvného obehu. Zápal v ústach vyvoláva miernu protizápalovú reakciu v celom tele.
Takže aj samotné bieliace pásiky sú vždy lepšie ako úplne nič. V takomto prípade to však musí mať naozaj zmysel.

Šírenie zápalu je veľmi rýchle aj vďaka krvi a cievam, v ktorých prúdi. Z jednej časti sa potom zápal môže rozrásť do celého tela a ubrániť sa chorobe je ťažšie.

Zdravý človek zvláda všetky veci oveľa ľahšie, a preto si takúto jednoduchú prevenciu doprajte aj vy. Je to najmenej, čo môžete pre svoje telo urobiť. Potom bude aj pánske tričko s potlačou dokonale ladiť so zdravým úsmevom 🙂
A ak ste si naň nechali vytlačiť známe: „V zdravom tele zdravý duch“, pri dodržiavaní týchto základov to bude na vás aj vidieť.

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.